Neustály pohyb trénerov majú na svedomí majitelia ihrísk

02. júna 2013

Živí sa ako profesionálny golfový i lyžiarsky tréner. Žije striedavo v Rakúsku a na Slovensku. Martina Lančariča (40) nájdete túto sezónu v Green resorte v Hrubej Borši.

  • Prečo trénuješ hru golfu práve vo Hrubej Borši?

Je tam výborné tréningové zázemie pre začiatočníkov i pokročilých hráčov. Je tam deväť jamková akadémia a v júli budú otvárať prvých deväť jamiek majstrovskej osemnástky, z ktorých už teraz je šesť dokončených. Obe ihriská sú vo veľmi dobrej kondícii a kvalitne urobené. Taktiež sa mi páči koncept a golfová filozofia tamojších majiteľov, ktorí sa snažia osloviť čo najširšiu skupinu ľudí. Pre trénerov vytvorili veľmi dobré podmienky, ktoré nie sú na Slovensku samozrejmosťou.

  • V čom sú iné ako inde?

Tréneri nie sú tam finančne zaviazaní majiteľom alebo prevádzkovateľom ihriska, ale predpokladá sa, že pritiahnu veľa klientov. Tí sa potom stávajú potenciálnymi členmi klubu.

  • Keďže poznáš situáciu v zahraničí, napríklad v Rakúsku, ako to funguje tam?

Presne ako v Hrubej Borši. Na mnohých slovenských ihriskách však musia tréneri platiť za to, že tam môžu trénovať, čo je podľa mňa z dlhodobého hľadiska krátkozraké. Preto tréneri stále menia miesta, nesnažia sa vytvoriť si nejakú koncepciu a ak dostanú lepšiu ponuku, idú za ňou. Takže je nestály pohyb trénerov. A potom aj hráč, ktorý si chce ísť niečo pretrénovať, musí stále toho svojho hľadať.

  • Ako si sa dostal ku golfu?

Bolo to pred dvanástimi rokmi počas môjho pôsobenia v Austrálii. Začal som hrať ako amatér.

  • Ako sa stane z amatéra PRO tréner?

V roku 2010 som sa stal členom PGA Slovakia. V zime pracujem ako učiteľ lyžovania a športové učiteľstvo ma veľmi baví. Preto som sa rozhodol trénovať golf.

  • Aké vlastnosti by mal mať dobrý golfový, ale aj lyžiarsky tréner?

Musí rozumieť problematike, ale bez metodickych a didaktickych  zásad sa to nedá. Ťažko sa dopracuje k stanovenému cieľu. Musí mať aj primerané ľudské vlastnosti. Dôležité je, aby vycítil, o čo klientovi ide a podľa toho stanovil cieľ.

  • Je ťažšie učiť deti alebo dospelých?

Určite deti. Dieťa reaguje spontánne, nerozmýšľa o golfe. Najhoršie je príliš rozmýšľať – ako to robí veľa dospelých – nad technickými vecami. Treba síce na tréningu rozmýšľať, ale oveľa dôležitejšie je snažiť sa daný pohyb zautomatizovať.

  • Na svete sú rôzne golfové školy. Aká je tá tvoja?

Snažím sa vychádzať z neutrálnej a hlavne pochopiť celú biomechaniku švihu.

  • Čo ti na slovenskom golfe najviac vadí?

To, že ho verejnosť stále berie ako snobský šport. Neoslovuje široké masy.

  • Čo sa s tým dá robiť?

Majitelia sa musia snažiť získať ľudí nielen kvalitnými službami, ale aj výhodnými cenami. A to aj v reštaurácii v klubovom dome či trebárs za drajvingové loptičky. Ak všetko predražia, masy návštevníkov očakávať nemôžu.

Autor: Jana Janků | 02. júna 2013

Pridať komentár