Chcete vyhrať najnovšiu biografiu Tigera Woodsa?

15. januára 2020

Uplynulé sviatky som strávila som s Tigrom Woodsom. Teda presnejšie s jeho novým životopisom. Skvelé čítanie. Autori sa mu dostali až pod kožu.  K tejto výbornej knihe môžu vďaka daru brnianskeho Nakladateľstva JOTA, ktoré nám poskytlo tri výtlačky, prísť aj traja naši čitatelia. Stačí poslať správnu odpoveď na súťažnú otázku na konci článku.

Renomovaní autori

O Eldricovi Tot Woodsovi (44), ktorému dal otec kedysi prezývku Tiger, vyšlo dosiaľ asi dvadsať kníh. K autorstvu jednej z nich sa hlási on sám, ďalšie napísal jeho otec i dlhoročný caddie. O tisíckach článkov rovno na titulkách rôznych časopisov, často bulvárnych, ani nehovoriac.

Pod posledným životopisom, nazvaným jednoducho Tiger Woods, sú podpísaní dvaja americkí investigatívni žurnalisti Jeff Benedict a Armen Keteyian. Rozsiahlymi rešeršami a rozhovormi s viac ako 250 ľuďmi strávili tri roky roky, aby spísali najrozsiahlejšiu a najfundovanejšiu knižnú biografiu svetovej golfovej hviezdy. Autori objavili nové, intímne a prekvapivé podrobnosti o mužovi ukrytom pod nánosom mýtov.  Podrobne zmapovali Woodsov život od okamžiku, kedy sa narodil z rasovo zmiešaného zväzku afroamerického otca a thajskej „tigrej mamy“, s cieľom poskytnúť čo najserióznejší a najobjektívnejší pohľad na ľudskú bytosť uväznenú do výtvoru svojich rodičov.

Pár osobných poznámok

Titulná strana knihy Tiger Woods.

Kniha sa začína smrťou toho, kto stál na začiatku a potom aj celé roky pri Tigrovi Woodsovi – jeho otca Earla. On ho „ stvoril“ nielen fyzicky, ale aj ako golfistu. Bol však notoricky známy svojimi bizarnými vyhláseniami, napríklad predpoveďou uverejnenou v časopise Sports Illustrated, že jeho syn, vtedy dvadsaťročný, bude mať raz na celkové svetové dianie väčší vplyv než Nelson Mandela, Mahátma Gándhí  alebo Budha. „On je vyvolený. Bude mať moc pôsobiť na celé národy,“  povedal.

Podplukovník Earl Dennison Woods je už na druhom svete, ale či toto jeho vyhlásenie bolo vtedy iba jeho chvastúnstvom či hrdosťou na talentovaného syna, alebo sa raz naozaj naplní, nevedno. Veď pozrime, kto je dnes americkým prezidentom a Tiger pri svojej obrovskej popularite by pri potenciálnej kandidatúre určite dostal obrovské množstvo hlasov, najmä od farebných obyvateľov USA. Otázka farby jeho kože je totiž neustále nesie knihou ako červená niť. Veď treba si uvedomiť, že v čase jeho začiatkov mali mnohé najmä privátne kluby (v knihe ich nazývajú country) v stanovách, že členmi môžu byť len bieli ľudia. Napríklad golfový klub Augusta National umožnil členstvo golfistovi čiernej farby až v roku 1990. A on sa stal prvým golfistom korektne povedané afroamerického pôvodu a súčasne najmladším golfistom v dejinách, ktorý vyhral šampionát kategórie Major.

V knihe si prečítame aj o množstve škandálov, ktoré sú súčasťou jeho života.  Cez aféry so ženami, škandálny rozvod s matkou jeho doterajších dvoch detí, s krásnou Švédkou Elin, po tom, čo mu po sérii nevier rozbila golfovou palicou hlavu, podivné financovanie začiatkov jeho kariéry, či to, ako keď 20-ročný prešiel k profesionálom, okamžite získal reklamné kontrakty s firmami Nike a Titleist na 60 miliónov dolárov. Napokon, dodnes je najlepšie plateným golfistom na svete.

Ďalšou nosnou líniou knihy je opisovanie obrovského talentu Tigra. Veď existujú záznamy, že už ako 2-ročný! predvádzal v televíznych programoch golfový švih, ktorý odpozoroval od svojho otca sediac v garáži pri jeho cvičeniach na detskej stoličke.

Minuloročný triumfálny návrat Tigra na svetové golfové podujatia, víťazstvo na turnaji Master sv Auguste či  na PGA tour v Japonsku (82. v kariére), je niečo, v čo mnohí prestali už veriť. Asi naozaj oplatí, čo o ňom napísali novinári: „Tiger Woods bol oným typom transcendentnej hviezdy, ktorá sa objavuje tak často ako Halleyova kométa. Potvrdil, že je naozaj skoro vo všetkých ohľadoch najtalentovanejším golfistom, aký sa kedy narodil a možno najväčším individuálnym športovcom modernej histórie.“

Milovaný i nenávidený

A treťou pozoruhodnou líniou knihy je popis zvláštnej povahy Tigra Woodsa, pre ktorú ho jedni milovali, iní, najmä spoluhráči, nenávideli. Prirovnávali ho ku golfovému stroju. Nikdy netajil obrovskú túžbu vyhrávať a bol pre to ochotný urobiť čokoľvek. Okrem toho, že trávil nevídaný čas pri trénovaní, z vlastného rozhodnutia dokázal niekoľkokrát prerobiť svoj švih a to aj v čase víťazstiev na turnajoch. V knihe sa dočítame, že rád sa tiež zúčastňoval náročných armádnych výcvikov, o závislosti na utišujúcich liekoch, kvôli čomu zaspal za volantom auta, vášni pre gamblerstvo a hranie video hier, pokusy s chemikáliami najmä pri liečení desiatok zranení, ktoré ho niekedy až paralyzovali. Sme tiež svedkami siedmich náročných operácii kolena i chrbtice, po ktorých sa ale vždy dokázal vrátiť na golfové kolbištia. No a pravdaže vynechané nie sú ani spomínané aféry s množstvom žien i liečenie jeho sexuálnej závisti. Ale… akoby práve to mu pomáhalo hrať ten až priam nadpozemský golf.

O vlaňajšom hviezdnom návrate tejto živej legendy na golfové ihriská už kniha vzhľadom na čas jej odovzdania do vydavateľstva už nepíše. Ale to sme videli v televízii. Aj premenu Tigra na milého, ľudského, usmievavého človeka, tešiaceho sa aj z úspechov tímových spoluhráčov napríklad na minuloročnom Prezident cup-e v Melbroune.

Ako vyhrať knihu?

Verte, že knihu Tiger Woods budete čítať ako pútavý román.

A kto ju ešte nemá a túži ju mať, tu je kvízová otázka:

Koľkokrát doteraz vyhral Tiger Woods turnaj Masters?

Odpovede pošlite na: janka.janku@gmail.com do 15. februára 2020. Vyžrebujeme tri mená. Nezabudnite preto uviesť svoje údaje.

Kde kúpiť?

Nakladateľstvo JOTA knihy na Slovensko neposiela, ale životopis Tiger Woods sa objednať cez e-shop https://www.martinus.sk alebo kúpiť vo vybraných kníhkupectvách.

 

Autor: Jana Janků | 15. januára 2020

Pridať komentár