Island – ostrov ohňa a ľadu. A prekvapivo aj golfu

20. septembra 2021

Tohto roku sa Island opäť zaradil medzi topky turistami navštevovaných krajín. Postarala sa o to prekvapivo sopka Fagradalsfjall. Lávu z krátera začala vypúšťať 21. marca a soptila ešte aj v máji. Pustá, málo zaujímavá južná časť ostrova sa vzápätí stala miestom mnohopočetných procesií zvedavcov.

Takto soptila Fagradalsfjal na jar tohto roku.

Islanďania majú zrazu nové propagačné heslo: turisti erupciu neprinášajú, ale erupcia prináša turistov. Aktuálne soptenie Fagradalsfjallu si nik zo súčasníkov nepamätá. Takmer 800 sa správala ako pokojný baránok a spala. Na rozdiel od inej –Eyjafjallajökull, ktorá v roku 2010 pripútala svet k zemi, keď z obavy, aby mračná prachu stúpajúce z jej útrob neponičili letecké motory, zastavili leteckú dopravu v takmer celej Európe.

Turisti po aktuálne prísnych pandemických opatreniach prichádzajú húfne na Island, napriek pomerne veľkej drahote v krajine, aj za inými atrakciami. Krása tohto doslova rozorvaného ostrova je neopísateľná. Či sa už vyberiete po pobreží Atlantiku alebo do vnútrozemia, môžte na neustále sa meniacej prírode oči nechať a máte pocit, že všetko stojí za zaznamenanie na smartfón. Hory, ľadovce, horúce gejzíry i lagúny, nespočetné vodopády, fjordy, hlboké kaňony, skalnaté útvary všetkých možných tvarov, jazerá, v ktorých sa kúpu ľadové kryhy vo veľkosti domov padajúce z topiacich sa ľadovcov, romantické rodinné farmy, pasúce sa ovečky a strapaté islandské koníky…

Viac ihrísk na obyvateľa ako v Škótsku

Gríny medzi skalami – to je na Islande bežné.

Možno to znie pre našinca prekvapujúco, ale tento jeden z najsevernejšie položených európskych ostrovov je doslova golfovou krajinou. Údaj, že tam je 65 golfových ihrísk, z toho 15 osemnásť jamkových a že golf hrá približne desatina z 320-tisíc obyvateľov, hovorí snáď presvedčivo. Číselne to predstavuje okolo 35-tisíc golfistov, pričom mnohí ďalší ani nemajú oficiálnu registráciu. Islanďania s hrdosťou zdôrazňujú, že priemerne na obyvateľa majú dvakrát viac golfových ihrísk ako rodná krajina golfu – Škótsko. A golf je po futbale druhým najpopulárnejším športom v krajine.

Keď prechádzate ostrovom, pochopíte prečo: pre mnohých je táto hra vlastne prechádzkou s priateľmi po vlastných lúkach. A tých je tam nespočetne. Veď tráva je popri machu najrozšírenejšou vegetáciou, dažďa je tam po celý rok bohato, takže udržiavať pár grínov nie je až také nákladné. K tomu stačí pristaviť maringotku s jedným varičom na teplý čaj a klub môže fungovať.

Dobrodružstvo pod polnočným slnkom

Golf má ale na Islande dosť krátku sezónu. Zvyčajne tak od konca apríla do októbra. Na druhej strane majú domáci i hosťujúci golfisti výhodu, že počas dvoch mesiacov – júna a júla – ani nemusia ísť spať. Môžu hrať až dovtedy, kým ich z ihriska nevyženú ranné zore. Vtedy vládnu na aj Islande biele noci a svetlo je rovnako cez deň ako aj v noci. Tak prečo to nevyužiť?

Najsevernejšie ihrisko na svete je Akureyri.

My sme prišli na Island v auguste, takže túto pre nás atraktívnu možnosť sme už mierne premeškali. Ale nie úplne. Na ihrisko Jadar v Akureyri sa nám podarilo doraziť niečo pred siedmou večer. Vopred sme sa ubezpečili na recepcii, že hrať budeme môcť do jednej pred polnocou, lebo dovtedy bude svetlo.

V každom prípade je ihrisko v meste Akureyri, nazývanom aj metropolou severu,  svetovou atrakciou. Podľa brožúry R&A je s polohou 65 stupňov a 48 minút na sever od rovníka najsevernejšie ležiacou osemnástkou na svete. Islanďania majú síce jedno ešte severnejšie – v Húsaviku – ale v tom prípade ide iba o deviatku. Akureyrčania sa radi chvália aj faktom, že ich ihrisko navštívil aj slávny americký golfista Jack Nicklaus, keď bol na Islande na love lososov.

Krátka sezóna, ale intenzívna

Keď sme sa o 19. hodine postavili na prvé odpalisko, videli sme, že je stále plno. A keby nám nepridelili takmer nepojazdné vozíky, takmer by sme ho do zotmenia aj dohrali. Zážitok  to však bol v každom prípade. Prvé, čo nás očarilo, bola stále zasnežená hora Jadar nad nami. To, že aj tohto roku na jar prúdy topiacej sa vody poriadne narušili ferveje, je stále očividné v podobe rôznych rigolov a lysín. Aj preto známy islandský architekt Edwin Roald, ktorého nedávno poverili rekonštrukciou ihriska, navrhol najmä úpravy v podobe výsadby zime odolnejšej trávy, vybudovanie nových drenáží a vodného systému.

Druhý najstarší

Na ihriskom aj v auguste svietili snehom pokryté kopce.

Jadar v Akureyri sa môže pochváliť svojou históriou. Je druhým najstarším islandským ihriskom. Funguje od roku 1935. Postavili ho na kopcovitých vresoviskách nad mestom s výhľadom za záliv, medzi rozorvanými skaliskami a skupinkami stromov. Typická islandská  príroda. Z radov jeho členov vyšiel aj Magnus Gudmundsson, prvý medzinárodne uznávaný islandský golfista, ktorý ho neskôr pomáhal dobudovať a vtlačil mu aj svoju predstavu, ako má vyzerať.

V júni a júli slnko nezapadne za obzor ani v noci. Dá sa hrať golf..

Júnové a júlové biele noci, keď slnko neklesá pod horizont,  doslova nabádajú zorganizovať podujatia, ktoré využívajú túto prírodnú nevšednosť. Takým je od roku 1986 Arctic Open Golf Championship (podobné podujatie organizujú v rezorte Gorki neďaleko St. Peterburgu). S obľubou sa ho zúčastňujú domáci i zahraniční hráči. Po vlaňajšej covidovej pauze sa hralo aj koncom tohtoročného júna. Začína sa hrať o polnoci a posledné flajty prichádzali do klubového domu o piatej nad ránom. Kto by si tam v budúcnosti naplánoval návštevu, pripomíname, že treba byť patrične oblečenými do viacerých vrstiev vrátane termo bielizne. Najmä nad ránom vraj zvykne bývať riadna kosa.

Cena za hru na 18 jamiek: 55 €

Kontakt: www.gagolf.is, www.arcticopen.is

Niektoré ihriská vytvarovali aj sopky

Dotýkať sa hôr, oceánu, ale často aj sopečnej lávy, to je charakteristika pre islandský golf. Nečudo, veď lávou je pokrytá až desatina povrchu krajiny. Platí to aj 70 parovom ihrisku Vestmanneyjar na ostrove Heimaey patriaceho do vulkanického súostrovia Westman Islands. Architekt ho vložil do vulkanického krátera na brehu Atlantického oceánu. Hrá sa tam už od roku 1938, ale jeho bohatá história je poznamenaná aj výbuchom sopky. Udialo sa to v roku 1973 a sopečný prach vtedy pokryl všetky ferveje a gríny. Odstraňovali ho celé štyri roky. Medzitým prešlo rekonštrukciou, pribudla nová deviatka a má povesť ihriska s úchvatnými výhľadmi na oceán i okolitú prírodu.

Zážitky dvojakého druhu

Ferveje medzi 800 ročnými lávovými poliami.

My sme si lávový golf mali možnosť užiť na najznámejšom a najoceňovanejšom islandskom ihrisku rozkladajúcom sa pri Atlantiku len zhruba pol hodinky od centra metropoly Reykjavik. Do priemyselnej štvrte a prístavu Hafnarfjordur sa dá dostať  z mesta za pár islandských korún aj mestskou dopravou. Na medzinárodné letisko je to tiež len necelá polhodinka.

L

V klubovom dome nájdete všetko, čo golfista potrebuje.

inksové ihrisko Hvaleyrarvöllur Keilir Golf Course je krásna kombinácia dvoch deviatok úplne odlišného typu, kde treba hrať celkom iný golf. Prvú deviatku (dnes je ako zadná) postavili na lúkach miestnej farmy v roku 1987. Dodnes tam nájdete farmársky domček, ktorý vtedy poslúžil ako klubový dom. Tiahne sa po malom polostrove pri vchode do prístavu Hafnarfjordur a silne vám bude najmä hlbokými bunkrami pripomínať kolísku golfu – Škótsko. Ako bonus dostanete úchvatné výhľady na vodnú hladinu Atlantiku s loďami smerujúci do alebo z prístavu, dramatické skalnaté zátoky, do ktorých sa dá poľahky zahrať aj nepresný úder. Niekedy budete mať pocit, že škriekajúce čajky poletujúce vám na hlavami sa vám za to vysmievajú.

Trvalo viac ako štvrťstoročie, než dokončili druhú deviatku. Na tú už na lúkach miesto nebolo, a tak ferveje vtesnali medzi 800 ročné bronzovo-čierne lávové polia. Kým na jednom konci ihriska vám bude oči priťahovať nie veľmi pôvabná hliníkareň, na druhej zase biele ľadové polia ľadovca Snaefellsjokull. Áno je to ten, kde umiestnil Jules Verne dej svojho románu Cesta do hlbín zeme.

Hodí sa pomoc domácich

Druhá deviatka pripomína škótsko.

Stojíme na vyvýšenom prvom odpalisku  a pred nami je zelená fervej obklopená lávovými poliami. Po chvíli sme vďační mladíkovi na recepcii, že nám do flajtu pridelil domáci párik v strednom veku. Bez ich rady by sme zrejme to správe miesto, kam mieriť, určiť nevedeli. Darmo dáte dobrý odpal, ak sa vám loptička po rýchlej, morskými vetrami ošľahanej tráve, zagúľa medzi ostré lávové skaliská a alebo do dier v nich. Podľa miestnych pravidiel si ju síce môžete dropnúť na fervej, ale pravdaže s trestnou ranou. Domáci preto nosia v bagu starú otlčenú „lávovú palicu“ a často vedia šikovne zahrať loptu tak, ako leží.

T

Ferveje sa tiahnu aj popri Atlantiku.

ak či onak, výkrik „láva“ (zrejme pochádzajúce z islandčiny – veď kde inde nájdete na tak malom mieste toľko sopiek?), sa stane častou súčasťou našej hry. Rady domácich oceníme na viacerých jamkách. Napríklad päť parovej sedmičke, kde sa cudzinec ťažko sám odváži skrátiť si dráhu ranou ponad lávové pole na fervej skrytú za ňou. Ak sa mu to podarí, môže byť poľahky treťou ranou na gríne. Na ígla či bierdíka je zarobené.

Na uzmierenie treba dodať, že na prvej deviatke nenájdete bunkre. Tie si však užijete na druhej (kedysi prvej) – ,,škótskej“. Niektoré bunkre sú hlboké aj vyše metra a vyhodiť z nich loptičku si vyžaduje poriadnu zručnosť. Úchvatná je trojaparová jamka č. 15. s grínom nad vysokým zrázom prudko padajúcim do oceánu. Čo len trocha nepresnosti a loptičku vám odnesú chladné vody Atlantiku.

Ťažšia ako prvá

Druhá deviatka prechádza v posledných rokoch úpravami. Menia sa napríklad polohy niektorých jamiek. Hoci si hráči po prechode na túto deviatku myslia, že je ľahšia ako prvá – lávová, zaznamenajú zvyčajne opačný výsledok.

V modernom klubovom dome, ktorý dokončili v pred pár rokmi, pri dobrom jedle na nepríjemnosti pri hre rýchlo zabudnete. V pamäti vám zostane atraktívnosť ihriska, jeho dokonalá údržba, rýchle gríny a v našom prípade aj krásny slnečný deň.

Cena za hru: 92 €, autíčko 39 €, požičanie palíc 35 €.

Kontakt:

www.keilir.is

Golfovú cestu na Island vám spoľahlivo naplánuje agentúra GolfIceland.

www.golficeland.org

Foto: autorka a golfIceland

Autor: Jana Janků | 20. septembra 2021