Ihrisko Oaks pri Prahe stojí za zastavenie sa

04. novembra 2021

V Česku to bola vlani golfová udalosť roka. V polovici leta otvorili nové golfové ihrisko. Exkluzívne na prvý pohľad. Oaks Prague leží len kúsok od Prahy a patrí mu prívlastok PGA National Czech Republic. Z diaľnice D1 je to len zhruba 20 km. Dobrý dôvod na ochutnávku golfovej lahôdky aj pre slovenských golfistov.

Ak si do GPS si zadáte názov dedinky Nebřenice, ocitnete sa v malebnej vidieckej juhočeskej krajine, kde sa na jemne zvlnených pahorkoch striedajú lúky, lesíky, potôčiky, rybníčky… Už len čakáte odkiaľ vybehne stádo jeleňov či danielov, alebo vyskočí zajac. V minulosti sa tam navyše pásli stáda dobytka. Svoje hospodárstvo spolu so zámočkom a rozsiahlym anglickým parkom tam totiž mala rodina Hilbertovcov zo Schüttelsbergu.

Luxusný rezort

Súčasťou je aj výuka na vysokej úrovni.

V tomto prostredí len pár kilometrov od Prahy nájdete rozostavaný luxusný 140-hektárový rezidenčný rezort. Stoja za ním investície  developerskej firmy Arendon a.s, ktorá v Česku zastupuje londýnsku spoločnosť Decimus Real Estate.

Rezort má prilákať ľudí túžiacich po bývaní v pokojnej atmosféra vidieka uprostred prírody,  ktorí ale budú mať mestské vymoženosti na skok a k tomu k dispozícii rôzne zábavky na vyplnenie voľného času. Vrátane golfového ihriska. Apartmány a vily, butique hotel,  spa, wellness obchody či reštaurácie budú pribúdať postupne, ale niektoré objekty si už teraz možno obzrieť naživo, iné zase v predajnom stredisku na projektoch.

Centrum rezortu – 18 majstrovské jamkové ihrisko, je však už od leta minulého roka v plnej prevádzke. O jeho špičkovej úrovni, ktorú český golfový novinár Čeněk Lorenc nazval extraliga, svedčí aj fakt, že len pár mesiacov po otvorení začalo zbierať prestížne ceny. Na siedmom ročníku World Golf Awards mu udelili hneď dve – Najlepšie európske golfové ihrisko 2020 a Najlepšie české ihrisko 2020.

Od zaparkovania po odchod

To, že prichádzate na výnimočné ihrisko, pocítite hneď po príchode. Sotva zaparkujete auto, už vás víta hosteska a potvrdí váš hrací čas. Po hre vás zase čakajú, aby vám vyčistili palice a ako bonus dostávate kovovú známku na bag, kde je vygravírovaný nielen názov ihriska ale aj meno hráča. Milý darček na pamiatku.

Pokojné prostredie juhočeskej krajiny len pár kilometrov od Prahy.

My máme ešte pred hrou stretnutie s marketingovou manažérkou rezortu Barborou Kociánovou. Dozvedáme sa, že ihrisko je semi privátne. V budúcnosti by malo byť aj miestom špičkových turnajov. PGA National je taká prestížna značka, ako Mercedes medzi autami, takže ambície sú veľké. Vyložene komerčné turnaje však chcú ako prémiové ihrisko obmedziť, aby mohli poskytnúť priestor rozrastajúcej sa členskej základni. Tá by mala pozostávať predovšetkým z obyvateľov rezortu.

Hustá rafy vyskúšajú zručnosť hráčov.

Nejde teda o úplne uzavretý privátny koncept, ako sa to spočiatku komunikovalo. Vo vymedzených časoch (v pondelok je pre údržbu zatvorené) si tam môžu zahrať aj  fee hráči zvonku. B. Kociánová verí, že prilákajú aj zahraničných golfistov vrátane slovenských. Vždy je však dobré vopred sa informovať o aktuálnych možnostiach.

Všetko v najvyššej kvalite

Kamkoľvek sa rezorte pohnete, vidíte, že investor sa neuspokojí s nijakou priemernosťou. Pod projektom tohto naozaj nezabudnuteľného ihriska je podpísaný americký architekt Kyle Phillips. Patrí medzi desiatku najlepších na svete. Z jeho dielne vyšli projekty takých obdivovaných golfových ihrísk, ako sú Kingsbarns v Škótsku, The Grove neďaleko anglickej metropoly Londýn či Yas Links v Abu Dhabi.

Už pri vstupe na cvičné plochy si uvedomíte všadeprítomnú výnimočnosť a vysokú kvalitu. Sú upravené identicky ako hracie. Všetko je akoby vymanikúrované tými najjemnejšími nožničkami. Nečudo. Patrí to k vizitke spoločnosti Troon Privé, súčasti firmy Troon Golf, čo je názov svetového lídra v oblasti správy golfových ihrísk. A všímame si aj takú „maličkosť“, ako je pozdrav každého z personálu. Ktokoľvek vidí, že sme tam nováčikovia, snaží sa nám poradiť.

K. Phillips na otvorenie ihriska kvôli covidu nestihol prísť. Celebritných účastníkov však pozdravil prostredníctvom videonahrávky. Jeho dizajnérska filozofia je známa: snaží sa zasadiť jednotlivé dráhy i prekážky do prírody tak, aby vyzerali, že tam boli odjakživa.

Linksový typ

Hlboké bankre sú typickým prvkom tohto ihriska..

Cestička na prvú jamku nás vedie k zámočku, ktorý premieňajú na klubový dom.  Prvé, čo si všímame na odpalisku je, že čierne kamene sú brutálne ďaleko. Ale na druhej strane vpredu vidíme oranžové odpaliská, takže výber so siedmich možností dáva šancu golfistom každej úrovne. Môžu sa rozhodnúť odohrať ihrisko ako náročnú výzvu, alebo mať na ňom radšej viac potešenia z hry.

Aj na prvej feveji si uvedomujeme všadeprítomnú vysokú kvalitu. Trávnaté plochy sú dokonale vykosené, ale riadne tvrdé. Odzrkadľuje sa to na dlhom dobehu loptičiek. Ak zahráte rovno, ste priam nadšený so svojim výkonom. Zdá sa vám, že opaľujete o 30 i 50 metrov viac, ako kedykoľvek inokedy. Pozor ale: ide o ihrisko tvrdého linksového typu, takže ferveje sú  umne a rafinovane vymodelované a vyspádované. Takže počiatočnú radosť z dlhého úderu vám často napokon skazí pohľad na to, ako sa vám loptička odkotúľala buď do hlbokého a hustého rafu alebo bankru. A bankrov je na ihrisku neúrekom. Navyše sú až výnimky podľa škótskeho vzoru poriadne hlboké. Skúška hry z piesku ako vyšitá.

Aj v bankroch si uvedomíte, že ide o výnimočné ihrisko. Sú naplnené za slnečného počasia priam žiariacim bielym pieskom. Dozvedáme sa, že pochádza z okolia Kaznějova a Skalnej v západných Čechách. Svoje výborné vlastnosti si uchováva aj za sucha – nie je sypký a neodnesie ho ani vietor. Naopak pri daždi odvádza vodu. Pomáha tomu špeciálna podložka pripomínajúca chlpatú deku. Tá oddeľuje piesok od podložia a drží vlhko.

Nepresnú hru vedia vytrestať pekelné rafy. Vysoká hustá tráva ako kdesi na pobreží Škótska, Walesu či Írska. Nájsť v nej uletenú loptičku je niekedy priam nemožné. A ak sa vám to aj podarí, vyhrať ju späť na fervej si vyžaduje skvelú techniku.

Prvá deviatka je viac-menej parková a značná časť sa ťahá sa zväčša po otvorenom priestore na kopci. Vietor tam dokáže hráčov poriadne potrápiť. Okolo dráh si všímame početnú výsadbu stromov, ktoré budú o pár rokov tvoriť peknú kulisu. Keď sa dostanete do prírodného lesíka, máte zase iný pocit z hry. A linksový typ ihriska si užijete najmä na druhej deviatke. Za najfotogenickejšiu sa považuje jamka č. 14, odkiaľ máte Prahu ako na dlani, a to nielen sídliská, ale aj Žižkovskú vežu a Pražský hrad.

Sezóna sa už končí

Podobnú pamätnú známku s vygravírovaným menom dostanete na konci hry.

záveru sa blíži rekonštrukcia zámočku, ktorý je Národnou kultúrnou pamiatkou. V minulých rokoch stihol poriadne schátrať, ale čoskoro sa zaskvie v novej kráse. Po náročnej rekonštrukcii sa mení na golfovú klubovňu, kde nebudú chýbať reštaurácia a bar i s vonkajšími terasami s výhľadom na golfové ihrisko. Bude tam aj golfové zázemie, ako sú obchod, šatne či indoorové tréningové zariadenia. Klub by mali dať do plnej prevádzky s príchodom novej sezóny v budúcom roku.

Súčasná cena za hru na 18 jamkách je 2 500 Kč. Ale pozor: tohtoročná sezóna sa končí 7. novembra 2021 a kvôli tuhej zime, ktorá v týchto vyšších polohách zvykne vládnuť, budú otvárať až v apríli.

Foto: Oaks Prague

 

Autor: Jana Janků | 04. novembra 2021