Areál v Dunalikiti chce opäť pritiahnuť golfistov

04. mája 2022

Sviatočná prvomájová nedeľa 2022 bola pre väčšinu návštevníkov golfového areálu v maďarskom Dunakiliti hlavne dňom spomienok. Na prvé odpaly, prvé turnaje, golfové úspechy i sklamania, nové golfové priateľstvá…. Po zhruba dvojročnej pauze tam opäť privítali hojný počet návštevníkov. A nielen z radov golfistov.

V Rezort Princess Palace & Golf bolo naozaj čulo. Niektorí si odohrali tamojších deväť jamiek, iní si odskúšali prvé rany na odpalisku, aby potom ochutnali skvelý guláš ponúkaný

Noví nájomníci golfového rezortu v Dunakiliti.

novými nájomníkmi rezortu – členmi slovenského Full Swing Golf Clubu na čele s Júliusom Chládekom, Jurajom Mészárosom i prezidentom klubu Jánom Spůrom. Väčšina hostí si tiež nenechala ujsť zaujímavú prehliadku zámku, ktorý znovu otvorili pre verejnosť po dlhých ôsmich rokoch.

Dobrodružný život

Nový honosný názov Rezort Princess Palace & Golf má spojitosť najmä s dominantou areálu – replikou barokového zámku. Postaviť ho dal a v roku 2000 otváral rodák z Dunakiliti, maďarský miliardár, obchodník s diamantmi Dr. Csebi Pogány Alajos. Do jeho výstavby vrátane 9-jamkového golfového ihriska investoval 4,5 mld. forintov.

Repliku barokového zámočku v Dunakiliti dal postaviť Csebi Pogány Alajos.

Dobrodružný príbeh tohto človeka, ktorého si mnohí obyvatelia tejto maďarskej dedinky ešte živo pamätajú (zomrel vlani), je hodný filmu. V 50-rokoch minulého storočia ako 20-ročný chudobný mladý muž, ako sám hovorieval – bosý a opľutý, emigroval z Maďarska najskôr do Rakúska a potom Belgicka. Cez svojho prvého svokra vstúpil do hodinárskej a klenotníckej profesie. A to tak úspešne, že sa vypracoval na mimoriadne úspešného obchodníka s diamantmi a dvorného klenotníka belgickej i anglickej kráľovskej rodiny. Neskôr tiež pôsobil vo funkcii prezidenta Amsterdamskej diamantovej burzy.

Po roku 1989 sa Csebi Pogány Alajos vrátil do rodného Maďarska a postavil niekoľko zámočkov vrátane toho v Dunakiliti. Rodina, z ktorej pochádzal, bola síce šľachtická, s rodokmeňom siahajúcim až do 12. storočia (aj ten možno obdivovať na zámku v Dunakiliti), ale údajne kvôli hráčskej vášni ktoréhosi z predkov schudobnela. On sám prepadol inej vášni – staviteľa hniezd. To podľa jeho spomienok súvisí s tým, že ako dunakilitskému dieťaťu sa len Pálffyovský hrad zdal dôstojným sídlom sebavedomého človeka.

Aj jeho osobný život bol plný dramatických zvratov. Pri automobilovej nehode prišiel o prvú manželku a dcéru, neskôr tragicky odišiel zo sveta aj jeho syn z druhého nevydareného manželstva. Tretiu manželku Évu si našiel po návrate do rodnej krajiny. Stretli sa s ňou aj hostia v golfovom klube či na ihrisku pri prvomájovom znovu otváraní rezortu. Aj ona totiž patrí medzi nadšené golfistky.

Pozoruhodná zbierka nábytku i obrazov

 

Zámok je súčasne galériou.

Csebi Pogány Alajos bol aj celoživotným zberateľom umenia, najmä obrazov. Mnohé zo zbierky jeho artefaktov možno obdivovať aj na zámku v Dunakiliti, ktorý je vďaka tomu doslova umeleckou galériou. Izby hotela, ktorý je opäť v prevádzke, ale i spoločenské priestory sú tiež vybavené starožitným barokovým nábytkom, ktorý svojim bohatým zdobením pripomína zlatú éru francúzskeho dizajnu. Niektoré kusy pochádzajú priamo zo zámkov vo Versailles.

Hotel ponúka hosťom štyri apartmány a 15 izieb. Noví prevádzkovatelia veria, že zámok sa tak ako v minulosti opäť stane miestom romantických svadieb či rôznych firemných a spoločenských podujatí.

Slováci si okolie zamilovali

Vráťme sa ale ku golfu, ktorý spolu so zámkom vďaka novým nájomníkom opäť v Dunakiliti ožíva. Je nesporné, že 9-jamkové golfové ihrisko parkového typu s parom 32 (tvorí ho päť 4-parových a štyri 3-parové jamky) istý čas bez údržby chátralo, ešte stále potrebuje čas na nabratie patričnej kondície. Avšak tí, ktorí si v nedeľu deväť jamiek odohrali, mohli vidieť výsledok dvojročných investícií nových majiteľov. Zlepšil sa stav grínov i odpalísk, ferveje sú opäť vykosené, začali fungovať závlahy…

Na ihrisko sa opäť vrátili hráči.

Tí, ktorí ihrisko v Dunakiliti poznajú, vedia, že je ideálnym miestom tak pre golfistov – začiatočníkov, ale vie dobre preveriť aj zručnosti  pokročilých, najmä presnosť ich hry. Vzhľadom na to, ako prudko sa rozvíjajú okolité obce v tejto podunajskej oblasti, a to najmä Rajka ale aj iné, a počet obyvateľov zvyšujú v hojnom počte aj Slováci, je nádej, že členská základňa sa pri dobrej propagácii čoskoro rozšíri. A klub má opäť šancu stať sa takým silným, ako kedysi býval. S bohatým klubovým i súťažným životom, takým, ako na to spomínajú pamätníci.

Foto: autorka a archív

Autor: Jana Janků | 04. mája 2022