Golf pri Barcelone bez Gaudího, ale so skvelým architektom

24. novembra 2022

Z rušnej kozmopolitnej katalánskej metropoly Barcelony odchádza vari každý očarený. Pamiatky, architektúra, prehľadné usporiadanie časti mesta do osemuholníkov, slávna futbalová Barça, nespočetný výber reštaurácii a tapas barov, skvelé vína… Najmä však nezabudnuteľný Antoni Gaudí a jeho Sagrada Familia.

Barcelona, Barcelona… hit v podaní  Freddyho Mercuryho a Monserrat Caballé, ktorý spievali počas otvorenia Letnej olympiády v roku 1992, dodnes nestratil na popularite. A spomínate si, ako geniálne vymysleli organizátori zapálenie olympijského ohňa, keď paralympionik lukostrelec Antonio Rebollo vystrelil horiaci šíp až na vysoký stožiar?

Dokonalá údržba patrí ku charakteristike všetkých piatich deviatok.

Golfistov čakajú v Barcelone, presnejšie v jej blízkom okolí, ešte aj ďalšie lákadlá – v podobe dvanástich ihrísk. Ak si teda ukradnete aspoň jeden deň zo svojho barcelonského pobytu, určite neoľutuje. Ako jednotka sa vám bude určite ponúkať ihrisko PGA Calalunya Golf and Wellness a Real Golf Club El Prat. To prvé sa označuje za najluxusnejšie, druhé sa zase hrdí tým, že patrí medzi najstaršie v Katalánsku (klub založila barcelonská smotánka už v roku 1912). Ak v našom prípade dostalo prednosť to druhé, bolo to aj pre jeho dostupnosť. Nepotrebujete ani auto. V centre Barcelony nastúpite na vlak, ktorý sa a spočiatku  ťahá pod zemou ako metro a potom už môžte z okna sledovať prímestskú v jeseni dosť vysušenú krajinu. O pol hodinku ste v mestečku Terassa, odkiaľ je to len pár minút taxíkom do zeleného areálu s piatimi deviatkami.

Prestížne hodnotenia

Takmer pol storočia hrali členovia Real Golf Club El Prat (od roku 1954) na ihrisku postavenom podľa projektu architekta Javiera Aranu vedľa barcelonského letiska na juh od

O dizajn sa postaral slávny austrálsky golfista Greg Norman.

centra mesta. Keď sa na konci 90. rokov ukázalo nevyhnutné letisko rozšíriť, museli golfisti z tohto inak prísne členského klubu ustúpiť. Miesto na nový rezort našli v jemne zvlnenej vidieckej krajine na úpätí národného parku Sant Llorenç del Munt, nad ktorým ako strážca čnie hora La Mola. Trekingovú túru na jej vrchol dostávame od spoluhráčov ako tip pre ďalšiu návštevu. Cesta tam nevedie a všetko potrebné do tamojšej chaty s vychýrenou reštauráciou vynášajú nosiči. Kolegovia Tatrancov.

Požiadavku nakresliť nové dráhy a gríny dostal tentokrát tím slávneho austrálskeho profi hráča Grega Normana (v 80. a 90. rokoch vyhral 89 profesionálnych turnajov vrátane 20 PGA turnajov a dvoch majorov). Úloha znela vytvoriť nie jedno ale dve majstrovské ihriská a k tomu ešte tréningovú akadémiu. Spolu teda päť deviatok, každú podľa štandardov USGA a na takej úrovni, aby tam bolo možné organizovať špičkové medzinárodné turnaje. Dizajn je naozaj moderný so širokými dráhami a veľkými rýchlymi grínmi, hlbokými bunkrami… Dráhy obklopujú mohutné borovice, duby a iná dreviny typickej stredomorskej vegetácie. Hra je tam ozajstnou výzvou pre hráčov všetkých úrovní a zábavu si tam užijú aj golfisti s vyšším HCP.

Nad rezortom sa vypína ako strážca hora La Mola.

Na vysokej úrovni je však aj kvalita údržby a služieb. Veľa naznačuje už to, že rezort patrí do rodiny Leading courses, ako napríklad aj Penati v Senici. Aj medzi nimi získava už štyri roky popredné postavenie s ocenením Outstanding golf course, teda výnimočné ihrisko. A aj špičkových turnajov sa klub už dočkal viac ako 200-krát. Napríklad desať krát – naposledy v roku 2015, sa tam konal Spanish Open.

Ešte vysvetlivka k tomu k tomu, čo znamená slovo Real v názve. Po anglicky je to Royal, teda kráľovský. A toto, ako je všeobecnou zvyklosťou, môžu používať len ihriská, kam zavítal člen kráľovskej rodiny. Real GC El Prat získal kráľovský status vďaka návšteve kráľa Alfonsa XIII. Aktuálne meno rezortu zvyšuje aj členstvo takých hviezd ako je Sergio Garcia či Pablo Larrazábal či účasť prestížnych svetových hráčov na turnajoch.

Na ihrisku Pink nechýbajú ani vodné prekážky.

Hrá sa po celý rok

Hoci ide rezort v súkromnom vlastníctve, zahrať si tam môže ktorýkoľvek golfista. Ročne tam privítajú okolo 9 000 zahraničných hostí.

Pri ceste do rezortu najskôr míňate tréningovú akadémiu Green, ktorú deklarujú ako Verejnú golfovú školu. Potom sa cesta šplhá k veľkému klubovému domu, okolo ktorého sa

Klub je veľký, s dvomi reštauráciami, barom a slnečnými terasami okolo.

rozkladajú dve majstrovské ihriská – Pink (Ružové – par 72, dĺžka 6 492 m) a Yellow (Žlté – par 72, dĺžka 6 673 m). Ponuka marketingového manažéra, bývalého talianskeho profi hráča Marcello Della Vecchia, znela zahrať si Ružové. Svojim layoutom sa považuje za náročnejšie ako jeho kolega a v hodnotení najlepších ihrísk v kontinentálnej Európe sa zaraďuje medzi najlepšiu dvadsiatku, v Španielsku mu patrí 11. miesto a Katalánsku druhé.

Napokon ma na recepcii kvôli časovej tiesni nasmerovali na Žlté. Skúsení tamojší členovia mi s úsmevom tvrdili, že nič lepšie sa

nemohlo stať. Nielen preto, že som si zahrala práve s nimi, ale vlastne som aj tak hrala polovicu ihriska European Tour Spanish Open. Jeho úvodnú deviatku totiž tvorila zadná deviatka Yellow a až po jej odohraní sa hráči   presúvali na prednú deviatku ihriska ihriska Pink.

Počasie v tejto časti Katalánska dovoľuje, aby sa tam hralo 365 dní v roku. Ani v lete tam vraj nebývajú neznesiteľné horúčavy, ako na juhu Španielska. A aj koncom novembra bolo ešte príjemných okolo 20 oC, takže sme hrali v letnom oblečení. Za zmienku stojí aj impozantný 300 metrov dlhý drajving range, kde môže naraz odpaľovať až 50 hráčov.

Cena za hru cez online rezerváciu je pohyblivá podľa času štartu a sezóny od 72 do 130 €.

 

 

 

Autor: Jana Janků | 24. novembra 2022

Komentáre sú uzavreté.