I Monasteri dodáva slávnym Syrakúsam golfový šmrnc 

10. júla 2023

Pri návšteve východnej časti talianskeho ostrova Sicília patrí k najväčším lákadlám historické prístavné mesto Syrakúsy. Len zhruba 20 kilometrov od neho nájdete aj druhé ihrisko na tejto strane ostrova – Borgo di Luce I Monasteri.

Celkovo majú na Sicílii päť golfových ihrísk. Záujem stavať ďalšie by aj bol, ale hlavným limitom je nedostatok vody na ostrove. Najznámejšia je Verduna pri meste Radusa s dvomi osemnástkami East and West, kde sa hráva aj mužská Európska túra. V histórii prvým na ostrove a aj dosiaľ veľmi obľúbeným je aj ihrisko Il Picciolo na svahoch sopky Etna (o ňom v predchádzajúcej reportáži Golfové dobrodružstvo pod nepokojnou Etnou https://www.golfandtravel.sk/archives/11724).

Po Benediktínoch a šľachte prišli golfisti

Cesta do 5-hviezdičkového rezortu Borgo di Luce I Monasteri nás vedie od prístavného mesta Syrakúsy do vnútrozemia. Zo severnej strany sa ťahajú dlhé biele skalnaté útesy, prezrádzajúce, že voda Iónskeho mora kedysi dosahovala pravdepodobne až sem.

Kláštor s vyše tisícročnou históriou, kde je dnes hotel, vidno z diaľky. K jeho vchodu i k klubovému domu sa však treba dostať z hlavnej cesty jeho obídením dookola starou alejou. Pôvodní majitelia asi vedeli prečo. Vytvorili také malé skryté tajomstvo

Zadná strana odkrýva výhľad na kláštor, ktorý po stáročia obýval Benediktínsky rád. Vtedy to bývali strohé skromné budovy. Potom sa však kláštor postupne dostal do rúk viacerých bohatých sicílskych šľachtických ako napríklad Catalano či baróni z Melilli. Tie ho rôzne zveľaďovali. Dodnes si zachoval vtedajšie čaro a noblesu. Pribudlo tam ale aj veľké spa, golfové ihrisko, vonkajší plavecký bazén i moderné presklenené apartmány. Ťahajú sa popri jamke číslo 10 a sú evidentne určené najmä golfistom, ktorí milujú výhľad rovno na zelené plochy ihriska.

Aktuálnym majiteľom je rodina Burgarella z Trapani a hotel je členom skupiny Mira Group. Ponúka vyše stovky izieb. Je evidentne obľúbeným miestnom dovolenkárov a to nielen kvôli blízkosti Syrakús, Ragusy či romantického barokového mestečka Noto vysoko v horách. Aj od letiska v Catanii je len nejakých 20 minút.

Kedysi Benediktínsky kláštor, dnes 5-hviezdičkový hotel.

V objatí skalistých hôr

Hotel s piatimi hviezdičkami a ihrisko otvárali naraz – pred dvanástimi rokmi. Tvar jamiek, grínov i umiestnenie prekážok dali majitelia na starosť dvojici známych architektov – Davidovi a Vincenzovi Mezzacaneovcom.

Hoci je ihrisko členom skupiny The International Golf Stars Classification BVGA, prvá deviatka trochu pripomína dedinské ihrisko, navyše v čase našej návštevy ani nie poriadne vykosené. Mladý manažér ihriska Gabriele Lavaggi priznal problémy v technikou, čo sa vypomstilo práve v daždivom máji, keď tráva rástla rýchlejšie ako v horúcich dňoch.

Všetko však vynahradila druhá deviatka. Tá už bola ako z iného sveta. Krásne udržiavaná. Hlavne však výhľady na bývalý kláštor jej dodávalo romantiky. Je aj technicky ťažšia, o čo sa pričiňuje viacero vodných prekážok obrastených vo vetre sa kníšucom rákosí. Krásna je najmä posledná jamka, ktorá končí rovno pred hotelom. Aj ju chráni z jednej strany jazierko a úder do grínu môže ľahko skončiť v ňom.

Krásne výhľady na skalnaté útvary okolo…

Ako v ovocnej záhrade

Ihrisko je rovinaté a pohodlne sa dá prejsť aj peši. Má par 71 a dĺžku 6 250 metrov. Okrem skalistých hôr bude oči návštevníkov priťahovať najmä pestrá stredomorská vegetácia. Najskôr sú to obrovské práve kvitnúce kaktusy, ktoré dávajú chutné plody – opuncie. Len sa ich nepokúšajte dotknúť, ani keď loptičku zahráte rovno pod ich korunu. Ich jemné pichliače sa dajú dokáže vybrať z ľudskej kože iba špecialisti. Vzápätí sa ocitnete v mandarínkových, pomarančových, citrónových, figovníkových i olivovníkových hájoch. Prezrádzajú, čomu sa tam pôvodní majitelia, než plochy premenili na ihrisko, venovali. Neosvedčila sa nám hra s oranžovými loptičkami. Práve totiž dozrievali sladké šťavnaté mandarínky a nájsť zatúlanú loptičku medzi popadaným plodmi bolo dosť ťažké.

Hľadať loptičku v pichľavých kríkoch opuncií sa neodporúča.

Pohybovať ihriskom sa dá aj na kolobežke.

Uprostred dráhy ktorejsi jamky ale aj po okolí tiež práve dozrievalo prvé ovocia roka – žlté mišpule so sladkou dužinou a dvomi veľkými kôstkami uprostred. Tieto v obchodoch málo ponúkané plody (kvôli ich jemnej a hneď černajúcej šupke) vraj nájdete aj v starých podkarpatských vinohradoch.

 

Partnerské ihriská

Mladý manažér ihriska Gabriele Lavaggi má na starosti nielen ihrisko I Monastir ale aj ďalšie v kontinentálnom Taliansku – Acaya Pulia a Riva Toscana v Toskánsku, a to napriek tomu, že majú iných vlastníkov. „Má to výhodu,“ konštatuje. „ Chodíme tieto ihriská navštevovať, vzájomne sa inšpirujeme a učíme z toho dobrého, čo iní vedia. Zatiaľ hru na nich spoločne nepredávame, ale verím, že to v budúcnosti tak bude. Naši členovia majú však napríklad v Pulii zľavu, takže isté výhody si užívajú.“

Samotný golfový klub má okolo stovky členov. Domácich je však poskromne, lebo golf na Sicílii ešte príliš populárny nie je. Členmi sú aj Rusi, Nemci, Briti či Švédi, ktorí prichádzajú na ostrov za slnkom.

Cena za hru: 85-100 € (podľa sezóny)

https://www.imonasterigolfresort.com

Prečo vidieť Syrakúsy?

Rovinaté ale náročné ihrisko.

Syrakúsy sú jedným z dôležitých miest slávnej Gréckej cesty, teda Magna Grecia. Sú zapísané na Zoznam Svetového dedičstva UNESCO. Kedysi bývalo najväčším mestom antického sveta, väčším ako Atény či Korint.  Okrem antických pamiatok tam nájdete pozoruhodnú architektúru každého obdobia. Obdivovať paláce bohatej šľachty i katedrálu sa treba vybrať na ostrov Ortiggia, ktorý však vďaka spojeniu s dvomi mostmi už dnes vyzerá ako súčasť mesta.

Možno vás sklame návšteva gréckeho divadla. Od jari tam totiž organizujú operný festival s ponukou slávnych opier. Takže historické sedadlá sú pokryté modernými doskovými a na scéne môžete cez deň „obdivovať“ nejaké záhadné kulisy  pripomínajúce vodovodné potrebia…

Čo ochutnať na Sicílii?

Aranciny sú fast foodom Sicílčanov.

Nemusíte sa ani pýtať domácich a na ulici ktoréhokoľvek sicílskeho mesta či mestečka zistíte, čo treba určite ochutnať. Ak túžite po niečom slanom na nasýtenie, tak si dajte určite arancini. Má zvyčajne kónický tvar alebo podobu veľkého vajca (pomaranča?). V obale z ryže je skrytá mäsová či syrová plnka rôznej chuti. Čo gazdiná, to iný recept, ako to už pri

Cannoli dú vtrdy naj, ak sú chrumkavé.

tradičných jedlách býva. Ak vám ju dajú na tanier práve vysmaženú, tak si na tomto sicílskom jedle obyčajných ľudí celkom iste pochutíte. Pre maškrtné jazýčky je tu tip na sladké, tiež dostupný v každej z početných sicílskych cukrárni. Volá sa cannoli a sú to chrumkavé trubičky plnené vanilkou a cukrom dochutenou riccotou alebo marcarpone. Končeky bývajú namočené v pomletých orieškoch, čokoláde alebo nasekanom kandizovanom ovocí. Dajte prednosť tým, ktoré plnia cukrári pred vašimi očami. Vtedy bude zachovaná chrumkavosť tejto tak obľúbenej maškrty.

Foto: autorka a rezort I Monasteri

 

Autor: Jana Janků | 10. júla 2023