Upevňovanie dámskej golfovej tradície pod štítmi Tatier

12. júla 2023

Druhý ročník Ladies International golf cup na osemnástke v rezorte Black Stork vo Veľkej Lomnici sa konal na svätojánsky júnový deň 2023 a mal osobitnú atmosféru. Bol zároveň pripomienkou vzniku dámskej golfovej asociácie pod taktovkou Ľudky Turčanovej Rybárovej.

Keď sú základy pevné

Zakladateľka Slovenskej dámskej golfovej asociácie SKLGA Ľudka Turčanová-Rybárová už dávnejšie medzi nami nie je a pred pár týždňami sa za ňou pobral aj jej manžel Marián Rybár. Ako však pripomenula terajšia prezidentka SKLGA Lucia Maličková, základy postavila pevné a predvlani, pri obnove dámskej asociácie bolo na čo nadviazať.

To, že aj v podobe druhého ročníka Ladies International golf cup, je najmä zásluha manažérky golfového rezortu Black Stork Sylvie Hruškovej. Tá mohla čerpať z vlastných skúseností i spomienok. Osobne spojila Ľudku s Marii Stavařovou z Česka. Tá sa však zo zdravotných dôvodov turnaja tento rok nezúčastnila. Obe dámy boli rovnako zapálené a rozpohybovali dámsky golf na oboch stranách spoločnej hranice. História SKLGA je spojená s Black Storkom nielen prostredníctvom organizácii spoločných turnajov, ale Black stork je miestom jej prijatia do SKGA v septembri roku 2007. Tu spoločne zorganizovali v máji 2006 jeden zo zatiaľ najúspešnejších a ako sa s odstupom času ukazuje aj  nezabudnuteľných dámskych turnajov. Prišlo vtedy viac ako 120 hráčov nielen zo Slovenska, ale najmä Českej republiky i Poľska, Maďarska a Rakúska. Viaceré golfistky, napríklad Danka Štefancová, Viera Bebjaková, Sylvia Hrušková i autorka tohto článku, boli prítomné vtedy a prišli aj na tohtoročný 2. ročník.

Neodradil ani hustý dážď

Dámska golfová sobota pod štítmi Vysokých Tatier mala aj tento krát slušnú účasť. Prišlo 45 hráčok a hráčov (turnaj bol Open, teda aj pre mužov) od východu, cez stred až po západ Slovenska. Medzinárodný charakter dodávali podujatiu hráčky z Poľska a Maďarska.

Hráčov, ktorí prišli, neodradil ani anglický charakter počasia. Štíty Tatier vrátane Lomničáku sa zahalili do mrakov a takmer po celý čas turnaja husto pršalo. Odolať nedokázali ani naisto nepremokavé odevy. Napriek tomu sa počet hráčok, ktoré vzdali, dá spočítať na prstoch jednej ruky. Dážď prial aj športovým výkonom. Na 17. jamke PAR 4 zahral už svoj druhý Hole in One na tej istej jamke a celkovo štvrtý na tomto ihrisku Anton Obžera. Ihrisko je jeho srdcovka a ono mu to tú lásku aj vracia.

Víťazné trofeje (za celkové víťazstvo v kategórii HCP do 25 i za longest drajv) si napokon odniesla Laura Matláková. V druhej kategórii – HCP 25,1-54 sa najlepšie darilo Lucii Pilátovej.

Aj večer v hoteli International sa niesol najmä v znamení ženských záležitostí. Dámy sa napríklad učili tvárovej gymnastike pod vedením lektorky Marušky Pitoňák a popri tom si užili veľa zábavy. Nechýbala ani ochutnávka talianskych vín z oblasti Vinci od Elenky Kubovej z Martina a drinkami hostil prítomných v duchu dobrých golfových zvykov aj ,,autor“ hole in one.

Pokračovanie v Malom Slavkove

Druhý deň v nedeľu už Vysoké Tatry zalievali slnečné lúče a azúrová obloha sa rozprestrela aj nad Lomničákom, ktorý v čase pekného počasia robí nádhernú kulisu aj neďalekej milej deviatke Royal Valley v Malom Slavkove . Dámy si to tam tentokrát mohli na golfe naozaj užiť. Spoločne absolvovali turnaj SKLGA Ladies Golf Cup 2023 a súťažne zahrali 9 jamiek. Aj tam našli skvelého podporovateľa ženského golfu v osobe manažéra ihriska Tomáša Štancela. V spoločnej kategórii sa najlepšie darilo Kataríne Fľakovej.    

 

Autor: Jana Janků | 12. júla 2023