Rory Sabbatini a iné lákadlá na Penati Slovak Open

06. septembra 2023

Vlani v septembri to bolo na ihrisku Legend na turnaji Penati Slovak Open Championship do poslednej chvíle napínavé. Víťaznú trofej z toho turnaja si napokon odniesol český hráč Aleš Kořínek. Napínavé chvíle iste čakajú hráčov i divákov aj na 7. ročníku v dňoch 10.-12. septembra 2023.

O tom, čo nás v Penati Golf Resort pri Senici od nedele 10. septembra do utorka 12. septembra 2023 čaká, sme hovorili so promotérmi turnaja Penati Slovak Open Championship Petrom Petrovičom a Pavlom Bielikom.

 • Vybudovať značku najprestížnejšieho slovenského golfového turnaja nie je ľahké. Vydržali ste a vstupujeme do siedmeho ročníka…

Áno, hrať sa bude opäť na ihrisku Legend Course navrhnutom štúdiom Design Nicklaus. Celý tím Penati a hlavne tamojší grínkípri robia všetko preto, aby bolo ihrisko na tento „cirkus“ dokonale pripravené a bolo v čo najlepšej kondícii. Teší nás, že popularita tohto turnaja vďaka kvalitnej organizácii i kvalite samotného ihriska každým rokom rastie, o čom svedčí čoraz zaujímavejší zoznam hráčov. Prídu aj takí, ktorí tu ešte nehrali a budú mať v Penati osobnú premiéru.

 • Rastie popularita Slovak Open aj medzi sponzormi?

Získať sponzorov patrí k tej najťažšej organizačnej časti. K stáliciam patrí Raiffeisen Bank či NAD RESS, ako aj titulárny partner Penati Golf Resort. Tešíme sa, že pribudli noví sponzori. Získali sme generálneho partnera, a to spoločnosť Ginall&Robinson, firmu ktorá zabezpečuje finančné a daňové poradenstvo. Penati Slovak Open je finančne náročný turnaj a môžem povedať, že každé euro musíme obrátiť štyri krát, aby sme zmestili do rozpočtu a mohli zopakovať aj ďalší ročník. Takže ďakujeme každému partnerovi, ktorý toto podujatie podporil.

 • Na čo sa môžu teda hráči tešiť?

Verím, že na dobrú organizáciu a aj priaznivé počasie. Vopred však človek nikdy nevie…

 • O akú sumu, teda prize money, sa bude tohto roku hrať?

Celkovo sa bude hrať o oproti vlaňajšku navýšenú sumu 22-tisíc eur, pričom víťaz bude odmenený sumou 10-tisíc eur a získa divokú kartu na turnaj Swiss Challenge seriálu Challenge Tour. Druhý hráč dostane 3 000 € a tretí 1 500 €.

 • O nevídanú pozornosť divákov sa v minulosti zaslúžil najmä slovenský reprezentant Rory Sabbatini, ktorý vyhral aj striebornú medailu na Letných olympijských hrách v Tokiu. Môžeme sa na neho tešiť tohto roku?

Áno, bude hrať na hlavnom (v pondelok a utorok) i sprievodnom turnaji PRO-AM (v nedeľu). V roku 2019, kedy Slovak Open vyhral, sa mu organizácia turnaja veľmi páčila a stal ambasádorom podujatia. Veľmi mu však držíme palce, aby sa so slovenskou vlajkou dostal aj na Letné olympijské hry do Paríža v budúcom roku a dosiahol tam dobrý výsledok.

 • Účasť v Penati určite nevynechajú viacerí poprední európski hráči…

Budú to pochopiteľne najmä slovenskí a českí hráči, ktorí sú v Penati takpovediac doma. Na 7. ročníku nebude chýbať vlaňajší víťaz, Čech Aleš Kořínek, ale ani Slovinec Zan Luka Stirn, ktorý je priebežne v top 5 PRO Golf Tour 2023. Pozíciu najlepšieho slovenského zástupcu bude obhajovať profesionálka Anika Bolčíková. Cítime tiež nárast priazne zo strany poľských i rakúskych hráčov. Prihlásili sa nám aj hráči z Litvy, Španielska, Anglicka, máme tam dvoch hráčov pôvodom z USA. Takže zoznam krajín je naozaj široký.

 • Kto sa vlastne mohol štartovnú listinu tohto turnaja dostať?

Prihlásiť sa mohol každý profesionálny hráč, ktorý je evidovaný v národnej PGA asociácii. Čo sa týka divokých kariet pre amatérov, tie získali hráči, ktorí vyhrali  kvalifikačné kolá, ako je Slovenský šampionát SKGA, Penati Open Classic, Majstrovstvá Lomnického GC a iné turnaje, medzi nimi MID-AM v Borši, ktorý sa hral v auguste. Vyhral ho Martin Vasilenko. Hoci to vopred nebolo oficiálne oznámené, slávnostne sme mu zavolali, že tento turnaj sme si vybrali ako kvalifikačný pre Penati Slovak Open a získal naň divokú kartu. Tú sme sa rozhodli udeliť aj najlepšiemu hendikepovanému slovenskému hráčovi Jaroslavovi Šalavárymu. Na Penati Slovak Open si bude môcť zmerať si sily s profesionálnymi hráčmi a zároveň ich potrápiť, lebo je známe, že dokáže zahrať veľmi dobré výsledky. Chceme ho týmto podporiť a zároveň ho to nesporne posunie ďalej.

 • Súčasťou Penati Slovak Open je aj charita…

Áno. Na jamke č. 3 bude finančná zbierka, ktorou chceme podporiť Slovenskú golfovú asociáciu hendikepovaných, aby mohla pokračovať v nákupe pomôcok ako sú napríklad paragolfery či inej forme pomoci.

 • Čo špeciálne ste nachystali pre divákov?  

Na našej stránke www.slovakopen.sk sú informácie pre divákov https://www.golfslovakopen.sk/novinky/pokyny-pre-divakov-penati-slovak-open-2023/ kde sa dozvedia, čo majú robiť a ako sa majú správať na ihrisku. Každý, kto príde, si môže na registrácii turnaja vyzdvihnúť brožúru so základnými informáciami, ako napr. kde hľadať link na live scoring. Na našej web stránke nájdu diváci aj súťaž. Tí, ktorí správne odpovedia, získajú zaujímavé ceny. Celkovo veríme, že príde veľa divákov, ktorí sú zvedaví na výkony profesionálnych i amatérskych hráčov.

 • Dokážete medzi divákov pritiahnuť aj golfovú mládež? Predsa len pozorovanie špičkových hráčov pri súťažení môže pomôcť v zlepšovaní sa v hre…

Žiaľ, pondelok i utorok sú školskými dňami, takže asi veľa mladých golfistov prísť nestihne. Avšak na nedeľné popoludnie 10. septembra 2023 sme pripravili druhý ročník súťaže pre deti  do 10 rokov Chip&Putt. Víťaz získa Putovný pohár a zápis naň. Veríme, mladých účastníkov tohto turnaja raz uvidíme aj na Slovak Open.

 • Jeden ročník turnaja je pred dverami, určite však už pripravujete ďalší…

Áno, siedmy ročník je pre nami, ale už v máji sme začali pripravovať ôsmy – pre rok 2024. Riešime termín, sponzorov… Vždy je to dlhá, náročná a nie často docenená cesta. Veríme však, že pre slovenský golf veľmi potrebná. Na záver chceme čitateľom www.golfandtravel.sk popriať veľa dobrých rán. Pravidelne trénujte, výsledky sa určite dostavia. Radi vás privítame na Penati Slovak Open osobne na turnaji, ako aj na našom webe v súťaži.

Foto: Martin Žilka

Autor: Jana Janků | 06. septembra 2023