Víťazom 3. ročníka Ski&Golf Slovakia je Tomáš Jusko

16. apríla 2012

Kto vie rýchlo jazdiť medzi slalomovými bránkami a súčasne dobre odpaľovať golfové loptičky, čítať gríny a presne mieriť na jamky?  Na to dáva na Slovensku už tretí rok odpoveď podujatie Ski&Golf Slovakia. Tentokrát sa k účastníkom pridali aj vyznávači tenisu.

Organizovať také podujatie, ako je Ski&Golf, nie je jednoduché. Mať v primeranej blízkosti zasneženú zjazdovku a súčasne na hru pripravené golfové ihrisko, to chce špecifické prírodné i klimatické podmienky. Rakúšania majú na Majstrovstvá sveta Ski&Golf, ktoré budú v polovici máji už siedmykrát,  ideálne podmienky. Na preteky v obrovskom slalome im slúži večne zasnežený ľadovec Kaprun a v tom čase býva už v plnej kondícii aj golfové ihrisko pod ním – v známom rekreačnom stredisku Zell am See. http://www.youtube.com/watch?v=WYHp2BKMX8Y

Už tretíkrát po sebe sa však ukázalo, že takéto podujatie dokážu šikovní organizátori zvládnuť aj na Slovensku. Pravda, o pár dní skôr, a to konkrétne v Tatrách. V polovici apríla tam zvyknú bývať pri dobrej konštelácii všetkých okolností vhodné podmienky pre oboje – preteky v obrovskom slalome i na golfový turnaj. Tento rok sa navyše organizátori – Golfový rezort Black Stork – rozhodli rozšíriť podujatie aj o tenisový turnaj v štvorhrách. Príjemné prostredie mu poskytlo Tenis centrum v Tatranskej Lomnici. Víťazstvo na tenisovom turnaja si vybojovali Tomáš Jusko a Jiří Vach a na druhom mieste skončili Branislav Stankovič a Ivan Kolář. Mimochodom,  tak tenisový a golfový turnaj, ako aj preteky v obrovskom slalome boli tentokrát aj za účastí hostí v Poľska, ČR a Ukrajiny. 

Sekundy a údery

Zaujímavý je systém hodnotenia výsledkov  Ski&Golf , kde sa Tatranci tiež inšpirovali v Rakúsku. Je vymyslený tak, aby bol spravodlivý rovnako voči lyžiarom ako aj golfistom. Slalomová trať musí byť postavená tak, aby sa dala prejsť za cca 36 sekúnd. Tento priemerný čas pretekára je vynásobený dvomi (72), čo je par ihriska Black Stork. Kto zajazdí lepší čas, má samozrejme výhodu. Tak, ako aj ten, kto má v hre na rany v dvoch kolách golfu na 18 jamiek čo najmenej úderov.    

Zo zjazdovky na odpaliská

Ihriská v Black Stork sa v polovici apríla síce ešte iba prebúdzajú zo zimného spánku a trávička na fervejoch či grínoch nemá ešte takú sviežu farbu ako niekde na juhu Slovenska, ale hrať sa už dá. Tento rok sa po tuhej a na sneh výdatnej zime beleli nielen končiare, ale aj zjazdovky vo Vysokých i Nízkych Tatrách. Takže možností, kde sa dala postaviť trať na obrovský slalom, bolo viacero. Vlani sa museli pretekári operatívne po silnej víchrici vo Vysokých Tatrách, ktorá pováľala stromy a roztrhala aj laná na vlekoch na Štrbskom Plese, presunúť do Nízkych Tatier – na severné svahy Chopku. Tentokrát však našli účastníci dobré snehové podmienky na zjazdovke Interski na Štrbskom Plese.

Po dvoch kolách pretekov (hodnotilo sa to lepšie) odjazdených za krásneho slnečného počasia sa všetci pretekári presunuli do Veľkej Lomnice, do rezortu Black Stork. Tam ich popoludní čakalo prvé kolo golfového turnaja. Aprílové počasie, a obzvlášť v Tatrách, býva nevyspytateľné. Potvrdilo sa to, čo predpovedali aj meteorológovia – pršalo.

A hoci sa to ani zďaleka nepodobalo vlaňajšej snehovej víchrici, kvôli ktorej musel byť turnaj prerušený, aj tentokrát lialo naozaj výdatne. Nepremokavé oblečenie a dáždniky boli v plnej permanencii. Napriek tomu, až na pár výnimiek, všetci dohrali celých osemnásť jamiek. Na niektorých výsledkoch sa však nepriazeň počasie odzrkadlila.

Zuzane to ide aj medzi bránkami

Nedeľa, na ktorú bolo naplánované druhé kolo golfového turnaja, tiež vítala účastníkov ťažkými mrakmi, ale okrem drobného mrholenia vydržalo nepršať. Aj rán bolo v priemere v ten deň menej.

Pohár víťaza si napokon z podujatia Ski&Golf 2012 odniesol Tomáš Jusko (PRO) z Tatranského golfového klubu, a to vďaka skvelému času v obrovskom slalome – 24,72 sek. i vyrovnanej golfovej hre v oboch kolách – 77 a 78 rán. Mládežnícku kategóriu bude na MS reprezentovať druhý v celkovom poradí Ján Friesz ml.

Darilo aj slovenskej PRO golfovej hráčke, účastníčke Ladies European Tour,  Zuzane Kamasovej. Na Štrbskom Plese ukázala, že je aj výborná lyžiarka. Na Majstrovstvá sveta do Kaprunu/Zell am See sa síce kvalifikovala z tretieho miesta (postúpili piati pretekári/golfisti), ale  kvôli iným golfovým povinnostiam sa musela ospravedlniť. A tak sa na reprezentačnú listinu Slovenska dostal aj šiesty v poradí – Peter Korčuška. Reprezentačný tím doplní Martin Lančarič (PRO) a nebude chýbať ani dvojnásobná majsterka sveta z Kaprunu/Zell am See 2010 a 2011 Daniela Jorčíková, členka GC Tále.

Víťazi Ski&Golf Slovakia 2012
(a postupujúci na Majstrovstvá sveta Ski&Golf Kaprun/Zell am See 2012)
    Obr. slalom (čas v sek.) Golf 1. kolo (počet rán) Golf 2. kolo (počet rán) Celkové skóre
1. Tomáš Jusko 24,72 77 78 303,32
2. Ján Frieszs ml. 28,27 80 78 327,62
3. Zuzana Kamasová 28,76 83 73 328,56
4. Martin Lančarič 25,33 85 92 328,98
5. Daniela Jorčíková 25,20 95 91 337,20
6. Peter Korčuška 26,74 101 79 340,44
           
POZNÁMKA: Namiesto Z. Kamsovej postupuje P. Korčuška

 

 Foto: Ivan Malárik

Autor: Jana Janků | 16. apríla 2012