Tbilisi Hills Golf: Ako hniezdo nad gruzínskou metropolou

07. novembra 2023

Rieka Kura, po gruzínsky nazývaná Mtkvari, vyryla na hornom toku hlboké úžiny a tiesňavy. Na svahoch okolo jednej z nich sa do výšky dvíha historická časť hlavného mesta Gruzínska – Tbilisi. Ešte vyššie nad ním leží ako v obrovskom hniezde s kulisou Šavnabadského kláštora za chrbtom golfové ihrisko Tbilisi Hills.

Z historického Starého mesta nás tam taxík doviezol za štvrťhodinku. Míňali sme najskôr sovietske panelákové sídliská (s neuveriteľnými ,,architektonickými“ úpravami), neskôr luxusné vily gruzínskych zbohatlíkov s bazénmi, obohnané vysokými múrmi. A napokon vily, apartmánové domy a hotel, ktoré sú súčasťou golfového rezortu (po dokončení má mať zhruba 3 000 rezidentov). Práve v nich sídli značná časť členov tamojšieho golfového klubu. Tými ďalšími sú hlavne zahraniční diplomati a manažéri z významných medzinárodných firiem. Golf totiž, ako vo všetkých post sovietskych krajinách, je pre miestnych obyvateľov nielenže takmer neznámym športom, ale finančne značne nedostupným. A zrejme ani štátnym úradníkom nie veľmi voňajúcim, takže odkázaným iba na súkromné investície. Aj preto majú v celom Gruzínsku zatiaľ len dve ihriská (jednu osemnástku a jednu deviatku) a ďalšia deviatka je pred otvorením.

Zložitá cesta k otvoreniu

Aj osemnástka Tbilisi Hills si musela pred svojim otvorením v roku 2017 svoje doslova odtrpieť. Pôvodní investori finančnú náročnosť nezvládli a rezort sa podarilo dokončiť až tretiemu v poradí.

Z druhej deviatky je krásny výhľad na Tbilisi i jeho predmestia.

Dnes ide o krásne majstrovské ihrisko (so štyrmi druhmi odpalísk) zodpovedajúce európskym štandardom. Rozkladá sa na 110 hektároch náhornej plošiny na úpätí Kaukazu. Z väčšiny jamiek vidíte rovinaté polia za mestom, neskôr sa vám odkryjú panelákové i modernejšie sídliská. Napokon na posledných jamkách máte krásne výhľady na staré mesto pod vami, ako aj zasnežené štíty Kaukazu v diaľke. Na 16. jamke máte rovno pred očami Šavnabadský kláštor, ktorý sa týči nad ihriskom ako jeho strážca.

O dizajn ihriska požiadal posledný investor bývalého fínskeho profesionálneho hráča a dnes majiteľa známej dizajnérskej firmy –  Lassiho Pekka Tilandera. Autorka článku sa s ním pred piatimi rokmi osobne spoznala pri prezentácii najnovšieho estónskeho ihriska tiahnúceho sa po pieskových dunách morského zálivu pri meste Parnu. Tbilisi Hills je len jedno z dvadsiatky úchvatných ihrísk v piatich krajinách, ktoré patria do portfólia jeho dizajnérskej kancelárie. Je to hlavne niekoľko fínskych ihrísk, ale napríklad aj ruské Gorki Golf neďaleko St. Peterburgu či poľské Sand Valley v Pasleku.

Ide o kopcovité ihrisko.

Kvalitné sú aj tréningové plochy a klubový dom je v modernom štýle.

Ako od diabla

Lassi Peka Tinder je bývalý profesionálny hráč a dnes známy golfový architekt.

Lassi Peka Tilander ako typický Fín vždy zdôrazňuje potrebu spojiť prvky moderného dizajnu pri rešpektovaní klasických tradícii a tamojšej prírody. Nad Tbilisi ho čakal skalnatý lesnatý terén. Ako zoslaný od diabla, tvrdí. Keď vypracoval prvú ponuku, pôvodní majitelia ho odmietli. Najali si iného architekta. Prešlo však len poldruha roka a dostal telefonát, že sú tam problémy, ktoré by mohol vyriešiť práve on.

V tom čase už boli presekané koridory pomedzi stromy a črtali sa budúce ferveje. Lassimu nezostalo nič iné, len svoj dizajn tomu prispôsobiť, pretože získať povolenie na rúbanie ďalších stromov je v Gruzínsku kvôli ochrane prírody veľmi ťažké. Línie budúcich fervejí však boli podľa neho značne rozporuplné, evidentne ich robil niekto, kto golfovému dizajnu veľmi nerozumel. Nikdy sa mu nepodarilo zistiť, kto za tým stál. Hovorí sa, že prvý majiteľ, po ktorom si nevedel rady ani americký dizajnér, ktorého si následne najali.

Z prvých jamiek vidno na predmestia Tbilisi.

Do tretice všetko dobré. Lassi  napriek jemu ,,nevoňajúcemu“ základu ihriska napokon svoje predstavy o dráhach, jamkách či bunkroch dokázal zrealizovať. Zabrať pri výstavbe mu podľa jeho slov dali výškové zmeny terénu a náročné bolo aj pokrývanie skál zeminou, na ktorej sa musí po celý rok udržať tráva.

Výsledkom je ihrisko, ktoré oceňujú aj odborníci. Tbilisi Hills pravidelne zaraďujú medzi TOP 100 ihrísk kontinentálnej Európy (patria medzi ne aj slovenské Legend a Heritage Penati).

V kopcovitom teréne sa hodí autíčko.

Strážca kláštor

A ako sa nám hralo na Tbilisi Hills? Už na prvej jamke sme ďakovali recepčnému, že nám odporučil požičať si golfové autíčko. Ferveje sa ťahajú krásnym lesom, ale k jamkám sa treba dohrať raz hore a potom zase dole kopcom. Každá má svoje čaro a treba si dôkladne premyslieť stratégiu hry. Treba si dávať pozor množstvo bunkrov, potrápia vyvýšené gríny a od skorej jari aj vysoké rafy, miestami pripomínajúce linksy. Ak vám skončí loptička v hustej vysokej tráve, máte čo robiť ju nájsť. Inak sme si ale potvrdili názor predhráčov, že v tejto nadmorskej výške lietajú loptičky v riedkom vzduchu rýchlejšie a aj skončia o trochu ďalej, ako sme zvyknutí.

Nad ihrisko sa týči ako ochranca Šavnabadský kláštor.

Za signature hole sa označuje 16. krátka päťparovka. Jej odpalisko leží na najvyššom bode ihriska (celkovo má ihrisko prevýšenie 140 m). Táto jamka zaujme aj úchvatným výhľadom na Šavnabadský kláštor z 12. storočia a okolitú prírodu.

Ihrisko má dĺžku 6 223 m zo žltých a  4 575 m z červených odpalísk. Celkovo je príjemné, hrateľné a ak človek hrá s rozvahou, hra na ňom naozaj stojí za to.

Súčasťou rezortu sú aj slušné tréningové plochy – cvičné gríny majú  rozlohu 560 m2. Klub ponúka všetko potrebné, ako sú šatne či luxusná reštaurácia.

Cena za hru v hlavnej sezóne:

9 jamiek 195 gruzínskych lari GEL (cca 68 €)

18 jamiek 290 GEL (100 €)

Kontakt:

Ferveje sa ťahajú po terasách.

TBILISI HILLS GOLF
1313 Kvemo Teleti | Georgia

Golf Reception

T: +995 591 040447

E: golf@tbilisihills.com

www.tbilisihills.com

Tabori Hills Tbilisi stále pred dokončením

Druhé tbiliské ihrisko s 9 jamkami bolo pred dokončením už v roku 2019. Odvtedy termín otvorenia investor, ktorým je najväčší gruzínsky finančný fond Georgian Co-Investment Fund, neustále posúva.  Ihrisko je  súčasťou Paragraph Golf & Spa Resort Tabori Hill (developereský projekt za 130 mil. USD) a leží len desať minút od centra  vysoko na kopci Tabori s výhľadom na unikátnu tbiliskú botanickú záhradu. Súčasťou rezortu bude obrovský 5-hviezdičkový hotel a rôzne športoviská. S centrom Tbilisi – Námestím slobody, ho má spájať lanovka. Hoci investori sľubovali otvorenie rezortu v roku 2019, potom zase tohto roku, zatiaľ je to len rozostavené dielo.

Prvenstvo Ambasadori Kachreti Golf Resort

Ďalšie gruzínske ihrisko – Ambasadori Kachreti Golf Resort, leží asi 80 km od Tbilisi. Ide však iba o deviatku. Otvorili ho v roku 2014 a je prvým gruzínskym ihriskom, ktoré splnilo medzinárodné štandardy.

Čarovné Tbilisi

Samotné Tbilisi je mesto, ktoré patrí medzi obdivované svetové metropoly. Okrem historických častí zaujmú aj moderné budovy postavené najmä v období vlády prozápadne orientovaného prezidenta Micheila Saakašviliho. Patrí k ním moderný most cez rieku Kura či mohutná moderná budova spoločenského centra nad ňou, ktorú však z neznámych (politických?) dôvodov zatiaľ nechávajú chátrať nedokončenú.

Tbilisi má čarovné staré mesto, ale obdivovať možno aj moderné stavby, hoci niektoré nedokončené…

Pre maškrtné jazýčky

K najobľúbenejším jedlám patria plnené mešteky chinkali.

Gruzínska kuchyňa je naozaj nezabudnuteľná. Ceny v reštauráciách sú zhruba rovnaké ako na Slovensku. Prekvapujúco drahé je víno, hoci Gruzínsko je spolu s brandy jeho tradičným producentom. Na rozbeh odporúčame objednať si chinkali – rôznymi plnkami plnené cestovinové mešteky, či grilované plátky baklažánu potreté orechovo-cesnakovou pastou s typickým gruzínskym korením adžika a koriandrom. Alebo také džondžoli, čo sú nakladané klíčky klokoča kaukazského. Z hlavných jedál patria k najobľúbenejším mcvadi, teda mäso na paličke (gruzínska podoba šašliku) a výborné je aj škmeruli – pečené kuracie mäso v cesnakovej omáčke. A samozrejme chýbať na stole nemôže chačapuri, teda chlebová placka plnená syrom. Ako pozornosť kuchyne vám prinesú chlieb puri. Má tvar loďky a pripravuje sa v hlinenej peci zvanej tone (podobnej indickému tandori). Surové cesto prilepí pekár či pekárka na rozpálenú stenu okrúhlej pece, kde získa tú skvelú chrumkavosť.

 

 

 

Foto: Tbilisi Hills a Jana Janků

Autor: Jana Janků | 07. novembra 2023