Oaks si upevňuje pozíciu medzi českou golfovou špičkou

11. mája 2024

Naši českí susedia sa môžu chváliť s desiatkami kvalitných golfových ihrísk. Medzi úplnú špičku však nesporne patrí rezort Oaks pri obci Popovičky len pár kilometrov južne od Prahy. Dôkazom je fakt, že aj vlani získalo ocenenie od verejnosti World Awards.

Ak sa už niekoľko rokov intenzívne hovorí o rezorte Oaks, je to z viacerých dôvodov. Ide o rozsiahly 140-hektárový luxusný rezidenčný projekt so stovkami bytov vo vilách, penthousoch či apartmánových domoch z dielne známeho štúdia architekta Richarda Meiera či ateliéru Chapman Taylor. Lákadlom pre budúcich obyvateľov je blízkosť Prahy. Z centra sa tam dostanete za zhruba trištvrte hodinku. Za projektom stojí aktuálne po viacerých zmenách majiteľov bohatý český podnikateľ Karel Pražák.

 

Bývalý poľovnícky zámoček rodiny von Schüttelsberg sa stal po renovácii klubovým domom.

Lákadlom je golf

Lákadlom pri predaji nehnuteľností je aj fakt, že centrom rezortu je luxusné golfové ihrisko. Svedčí o tom fakt, že patrí medzi deväť golfových ihrísk na svete s označením PGA National. V jednotlivých krajinách môže túto značku získať totiž iba jedno a to za podmienky, že spĺňa najvyššie štandardy pre usporiadanie medzinárodných golfových turnajov a ponúka hráčom výnimočný zážitok z hry.

A tak nečudo, že za rezortom Oaks stojí viacero významných svetových autorít. Platí to predovšetkým o autorovi ihriska. Podpis architekta Kyle Philipsa nájdete pod návrhom či rekonštrukciou takých ihrísk, ako je Kingsbarns neďaleko  škótskeho St. Andrews, California v ameriskom San Francisco či Yas Links v Abú Dhabí. Vo všetkých prípadoch ide o typické linksy s náročnými bunkrami, rýchlymi grínmi a rafmi s vysokou trávou. Takéto prvky sa usiloval vtlačiť K. Philips aj do českej krajiny.

Ani prevádzku ihriska Oaks nenechali majitelia na náhode. Je ňou svetový líder v  správe golfových ihrísk Troon Privé. O akú vysokú úroveň ide, zbadáte hneď pri vstupe na tréningové plochy. Každý kúsok je ako vymanikúrovaný a to platí aj o všetkých fervejach i rozsiahlych grínoch osemnástich jamiek. Autorku zaujala napríklad dokonale vykosené boky na české a slovenské pomery nezvyčajne hlbokých bunkrov naplnených kvalitným bielym pieskom.

O tom, že ide o výnimočné ihrisko, presvedčia hostí hneď od zaparkovania auta. Privíta ich usmiaty personál, ktorý skontroluje tee time. Ak ste si objednali golfový set alebo autíčko, už na vás čaká. Na prvom odpalisku vás privíta milý štartér a zoznámi s miestnymi pravidlami. K samozrejmostiam patrí tiež, že po odchode vám očistia palice.

Hoci ihrisko je relatívne rovinaté, je technicky náročné a prvkami linksu.

Zámoček s minimalistickou architektúrou

Po prvom roku improvizácie, keď ako klubový dom slúžila moderná kontajnerová budova, čaká teraz hostí niečo onakvejšie – malý ale pôvabný poľovnícky zámoček, kde žila začiatkom 19. storočia bohatá pražská rodina von Schüttelsberg. Ide o kultúrnu pamiatku a o citlivú rekonštrukciu sa postaral jeden najuznávanejších britských architektov John Pawson, známy svojou minimalistickou estetikou.

V zámočku si dávame stretnutie s marketingovou manažérkou Barborou Kociánovou. ,,Dokončenie renovácie zámočku v roku 2022 nám nesporne pomohlo,“ konštatuje. ,,Vďaka tomu vzrástol záujem o organizovanie korporátnych turnajov v našom rezorte. Ich organizátori i účastníci oceňujú výnimočné prostredie tak v interiéroch ako aj okolo zámočku. Podobne to vidíme na raste počtu športových turnajov, ktorým vyhovuje naše zázemie po všetkých stránkach. Dnes sa už o organizáciu oboch treba zaujímať v značnom predstihu,“ dodáva. Pochvaľuje si aj nedávno uzatvorené partnerstvo s firmami BMW či Audemars Piguet.

Pondelok vynechajte

Golfový klub Oaks si pochopiteľne svoju členskú základňu len buduje. Členov je aktuálne 350, ale s pribúdajúcimi obyvateľmi rezidenčnej časti ich počet narastá. Kto má záujem o celoživotné členstvo, musí si nachystať 300 000 Kč (cca 12 000 €), ročný poplatok je 57 500 Kč (2 300 €). Tohto roku ako v lani ponúkajú tiež možnosť skúšobného ročného členstva za 80 000 Kč (3 200 €). Vďaka tomu sa možno stať plnohodnotným členom klubu so všetkými výhodami do konca roku bez povinnosti vstupného poplatku za celoživotné členstvo.

Hoci spočiatku majitelia ihriska komunikovali, že bude privátnym ihriskom, dnes nejde o úplne uzavretý koncept, ale semi privátne ihrisko Vo vymedzených časoch si tam môžu zahrať aj  fee hráči zvonku. Ak sa tam plánujete vybrať, vynechajte pondelok. Vtedy je ihrisko pre údržbu zatvorené.

 Poplatok za hru:

Ceny na Oaks nie sú práve ľudové. V týždni sa hrá za 2 750 Kč (108 €) a cez víkend vrátane piatku za 3750 Kč (148 €).

Keďže Oaks patrí do skupiny ihrísk Leading golf Courses, členovia senického klubu Penati tam hrajú recipročne zdarma.

Autor: Jana Janků | 11. mája 2024