Príjemné golfové prekvapenie na ostrove Djerba

26. júna 2024

Z bratislavského, pražského, ale aj ostravského letiska smerujú túto turistickú sezónu priame linky aj na najväčší ostrov severnej Afriky – Djerba. Láka širokými plážami s bielym pieskom, čistým morom, dobrou kuchyňou. Nudiť sa tam ale nebudú ani golfisti. GC Djerba je označovaný za jeden z najlepších v Stredomorí.

Tunisko nepatrí ku golfovým veľmociam. S podporou súkromného sektoru, ale aj tuniskej vlády, tam majú golfisti k dispozícii desať ihrísk a ich výhodou je, že sa tam dá hrať po celý rok. Autorka toho textu hrala pred pár rokmi na ôsmich z nich. Spolu s inými hodnotiteľmi označuje za najlepšie Residence Golf pri hlavnom meste Tunis, Citrus Hammamet, Port El Kantaoui Golf a Yasmine Valley Club. Po návšteve Djerby pridáva medzi tuniskú špičku aj tamojší golfový rezort, inak jediný na tomto ostrove.

Pečať známeho britského architekta

Ostrov Djerba sa kúpe v Gabskom zálive Stredozemného mora na východnom pobreží Tuniska. Tvarom pripomína plávajúcu korytnačku. V minulosti býval dôležitou obchodnou cestou, dnes skôr obľúbenou turistickou destináciou. Hoci Sahara je súčasťou kontinentálneho Tuniska, predsa len časť z nej akoby sa usalašila aj na ostrove. Počas prehliadky – napríklad na kočoch ťahaných koňom či na ťavách – vidno, že piesku tam majú naozaj aj vo vnútrozemí dosť. Vo veterných dňoch vie narobiť riadnu neplechu. Keď už nič iné, zaprášiť všetko, čo sa dá.

Okolo moderného klubového domu sa tiahnu tri deväť jamkové ihriská.

Súkromný investor našiel pre Golfový klub Djerba 90 hektárovú plochu v palmovom háji neďaleko pásu hotelov na severo-východnej časti ostrova neďaleko mestečka Midoun. Z letiska pri hlavnom meste ostrova Houmt Souk je to autom len niečo cez polhodinku. Ubytovať sa dá aj v golfovom hoteli na ihrisku, ale ten celkom neleží na pláži. Taxíky však stoja na ostrove (oproti Bratislave) bagateľ, takže oplatí sa vybrať si hotel či apartmán priamo na pláži.

Pod dizajnom troch deviatok, ktoré dal postaviť súkromný tuniský investor v polovičke 90. rokov minulého storočia, je podpísaný britský architekt Martin Hawtree. Tento sedemdesiatnik patrí už do tretej generácie rodinnej firmy, ktorú pred vyše sto rokmi založil jeho starý otec. Má za sebou golfové projekty po celom svete a podieľal sa aj na rekonštrukcii legendárneho Old Course v škótskom St. Andrews.

Tri deviatky, tri kombinácie

Dve jamky sa tiahnu popri mori. Pred vysokými vlnami ich chránia umelo postavené pieskové valy.

Mať k dispozícii tri deviatky je tak pre prevádzkovateľa golfového rezortu, ako aj jeho golfových návštevníkov nesporne výhoda. Dajú sa vytvoriť tri rôzne variácie, a tak nehráte stále to isté. Navyše aj v čase turnajov je stále jedna deviatka k dispozícii ostatným hráčom.

My sme prišli do rezortu skoro ráno medzi prvými a dostali sme možnosť výberu začať kde chceme.

Na odporúčanie milej recepčnej Nabile i miestneho znalca pomerov sme si zvolili na úvod deviatku Palmeries (par 37, dĺžka 3 056 m). Dráhy tam naozaj hojne obklopujú košaté palmy, pod ktorými sa v pravidelných úsekoch skrývali pred slnkom strážcovia. Takže obavy kvôli bezpečnosti sú tak zbytočné.

Palmeries je milená, ale technicky náročná deviatka so širokými dráhami. Hlavnými prekážkami sú najmä spomínané palmy a olivovníky, ktoré sa neraz košatia uprostred fervejí. Ich koruny však vytvárajú v horúcich dňoch príjemný chládok. Na dvoch jamkách sa treba prestrieľať cez širokú roklinu a pozor si treba dať aj na vody štyroch jazierok.

Už po odohraní prvej jamky nám bolo jasné, že sa nachádzame na dokonale udržiavanom ihrisku. Nájsť na gríne nejakú vypálenú škvrnu, o ktorú by sa dalo pri patovaní oprieť oko, bolo priam umením. A to je už v polovici júna na ostrove plná letná sezóna a horúčavy. Očividne však dokonale fungujú závlahy a aj teplu odolná tráva bermuda robí svoje.

Palmy sú na všetkých troch deviatkach súčasťou hry.

Neskôr sa na túto tému zhovárame s manažérom ihriska, sympatickým Riadhom Zarroukom. Udržiavať ihrisko v dobrom stave v takomto podnebí, kde sú dažde väčšinu roka zriedkavosťou, si vyžaduje skúsenosti i dostatok personálu. Ostrov mával v minulosti veľké problémy s nedostatkom vody. Domáci obyvatelia to riešili výstavbou hlbokých studní, do ktorých zvádzal vodu v čase zimných dažďov umne vymyslený systém zberných nádob. Tú potom využívali sedliaci v čase sucha na zavlažovanie svojich políčok. Teraz sú už tieto vodárne s kopulovitými strechami viac-menej turistickou atrakciou.

„Problém s vodou našťastie pred rokmi vyriešil štát,“ vysvetlil Riadh. „Dal vybudovať dostatok recyklačných staníc, takže o nedostatok vody sa nemusíme obávať a môžeme  ihriská denno-denne zavlažovať. Aktuálnym problémom nie je ani tak  cena vody, ale dieru do rozpočtu nám riadne robia čoraz drahšie energie,“ dodáva.  S úsmevom nám prezrádza, že jeho meno znamená v moslimskom náboženstve bránu do neba.

Palmy, more, akácie

Ako druhú sa vyberieme objavovať deviatku La Mer (par 36, dĺžka 3130 m). Už jej názov prezrádza, že nás dovedie popri obľúbenom aquaparku k Stredozemnému moru. Priamo po pobreží sa však ťahajú len dve jamky – šiesta a siedma. Priamy výhľad na vodnú hladinu hatia obrovské umelo vybudované pieskové valy, ktoré chránia dráhy pred vysokými morskými vlnami.

Výhľad z terasy klubu.

Predtým si  ešte zahráme ostrovnú trojparovku. Na tejto deviatke zaujme aj ostrovná jamka. Príjemnou, hráčov zvyčajne odmeňujúcou je posledná krátka trojparovka končiaca pod terasou moderného klubového domu. Naozaj príjemný zážitok. Horúčavu tlmí príjemný vetrík od mora. Chvíľami sa však vie zmeniť na vetrisko odnášajúci loptičky mimo ferveje.

Ako poslednú sme si ďalší deň zvolili kombináciu La Mer s deviatkou Les Acacias (par 35, dĺžka 2 722 m). Je najkratšia a obľubujú ju najmä hráči s vyšším hendikepom. Ako nás ale vopred upozornil Riadh, netreba ju podceňovať. A  naozaj. Má užšie ferveje, veľa stromov a vyžaduje si dobre premyslenú hru. Opäť sme si užili dokonale udržiavané ferveje s hustou trávou, po ktorej sa kráča ako po huňatom koberci. Niektoré gríny boli trochu „chlpaté“, teda pomalšie, ale na pocite, že ide o ihrisko, ktoré má naozaj dobrého správcu, to neubralo.

Dajú sa prejsť pešky

Všetky tri deviatky sú rovinaté a dajú sa pohodlne prejsť pešky. V horúcich dňoch sa však hodia autíčka. Treba si ich vopred rezervovať, lebo nie vždy sa na každého ujde. Pri výbere setov na požičanie sa tiež nedá spoľahnúť na najmodernejšie modely, ale istý výber vám tam ponúknu.

Cena za hru

Návšteva v polovici júna 2024.

18 jamiek: 216 dinárov (cca 65 €)

9 jamiek: 129,50 dinárov (39 €)

V ponuke sú aj rôzne balíky podľa počtu odohraných 18-tok

Buggy: 105,50 dinárov (32 €)

Bag: 72 dinárov (22 €)

Kam na výlet?

Medzi najväčšie atrakcie ostrova patrí najstaršia židovská synagóga La Grhiba, jedno z najstarších a najvýznamnejších židovských náboženských miest, ktoré priťahuje návštevníkov fascinujúcou architektúrou a legendárnou minulosťou. V dedine Erriadh vznikol projekt Djerbahood, ktorý premenil oblasť na múzeum pod holým nebom. Steny a budovy slúžia ako plátna pre pouličných umelcov z celého sveta. Najmä rodiny s deťmi láka Explore Park s krokodíliou farmou či múzeom islamského umenia Lalla Hadria. Zážitkom sú aj výlety na koňoch či ťavách pozdĺž piesočnatého pobrežia i výlet loďou do soľných polí Ras Rmel obývaných plameniakmi.

Jamky okolo mora patria k najkrajším.

Kde zložiť hlavu?

Pri výbere hotela na Djerbe si aj podľa skúsenosti autorky článku treba vybrať najmenej o hviezdičku viac. Štyri hviezdičky, čo sú inde už hotely vyššej úrovne, je v Tunisku zvyčajne málo. Aj keď to miestny personál nepreháňa s čistotou, nahrádza to úslužnosťou a ochotou. Zvyčajne na slušnej úrovni je aj strava.

to: GC Djerba a Jana Janků

Autor: Jana Janků | 26. júna 2024