Le Golf National – miesto, kde sa hral golfový olympijský turnaj
Už dávnejšie je to jasné: z tohtoročných Letných olympijských hier v Paríži si Slovensko na rozdiel od LOH v Tokiu 2020 golfovú medailu neodnesie. Striebro, ktoré vtedy pre našu krajinu vybojoval Juhoafričan so slovenským pasom Rory Sabbatini, zostane len krásnou spomienkou. Finálové kolo vďaka nemu sledovali všetci slovenskí fanúšikovia golfu s obrovským napätím. Hoci do záverečného turnaja nastupoval na 17. priečke, napokon zahral ihrisko na 61 úderov a od zlata, ktoré získal Američan Xander Schauffele, ho delila jediná rana.
Tohtoročný olympijský turnaj na ihrisku Albatros Le Golf National však bude bez slovenskej účasti. R. Sabbatini sa kvôli zdravotným problémom a neúčasti na významných turnajoch do Paríža nekvalifikoval a iného hráča ani hráčku v svetovej špičke Slovensko nemá. Cez zložitý postupový systém Medzinárodnej golfovej federácie IGF však prešli a zúčastnia sa olympijského turnaja dve hráčky zo susedného Česka – Klára Davidson Spilková a Sára Kousková. Na mužskom turnaji sa ale nepredstaví ani jeden český golfista. V Tokiu to bol pred štyrmi rokmi Onřej Lieser.
Na odpaliská v Le Golf National nastúpia najskôr muži – a to v dňoch 1.-4. augusta 2024. Potom ich 7.-10. augusta vystriedajú ženy. O medaily bude súťažiť po 60 hráčov resp. hráčok. Na štartovnej listine nebudú chýbať také hviezdy ako Scottie Scheffler, Xander Schauffele, Colin Morikawa, Rory McIllroy, Jon Rahm… V ženskej časti to bude napríklad obhajkyňa zlatej medaily z Tokia – Američanka s českými koreňmi Nelly Korda.
Eiffelovku z ihriska neuvidíte
Le Golf National leží asi 30 km juhozápadne od centra francúzskej metropoly. Neďaleko sa nachádza aj tisíckami turistov obliehaný slávny zámok Versailles. Eiffelovú vežu, ktorú rezort používa na reklamných prospektoch, však z ihriska návštevníci neuvidia ani náhodou.- Pravda, ak predtým alebo potom nenavštívia Paríž.
Mnohým fanúšikom golfu utkvelo ihrisko Albatros na Le Golf National v pamäti vďaka prestížnemu turnaja Ryder Cup, kde v roku 2018 Európa porazila USA 17,5 : 10,5. Aj autorka tohto článku má na ihrisko ešte čerstvé spomienky – zahrala si ho na jeseň roku 2022.
Patrí golfovej federácii
Idea vybudovať areál Le Golf National s dvomi osemnástkami a tréningovou deviatkou sa zrodila pred zhruba 35 rokmi vo vtedajšom vedení Francúzskej golfovej federácie (FFG). To si predsavzalo mať „svoje“ ihrisko pre národný golfový turnaj French Open a iné významné golfové podujatia. A tak zakúpila pozemky v oblasti Magny-les-Hameaux.
S požiadavkou naprojektovať ihriská oslovila federácia dizajnéra Huberta Chesneau. Predchádzala mu povesť, že vie vymyslieť skvelé dráhy a jamky aj na celkom „obyčajných“ rovinatých pozemkoch, pôvodných poliach a pasienkoch. Tak to bolo aj v tomto prípade. Architekt si k spolupráci prizval aj ďalších kolegov – Huberta Chesneaua, Roberta Von Hagge a Pierra Thevenina. Čo je dôležité, na pôvodných kukuričných poliach od začiatku videli nielen ferveje a gríny, ale aj tribúny pre divákov, štadión na odovzdávanie trofejí, miesta, odkiaľ budú mať výborné výhľady televízne kamery i ostatné média, ako aj nevyhnutné presunové chodníky pre až 85-tisíc návštevníkov…
Na vytvarovanie farmárskej pôdy do rôznych vyvýšenín, údolí a vĺn použili budovatelia stavebný odpad, ktorého sa Paríž potreboval zbaviť pri novej výstavbe. Denne tam vtedy prichádzalo okolo 400-450 ním naplnených nákladných áut. Aj to sa dnes skvele hodí do ekologického imidžu parížskych olympijských hier. Vytvoriť ihrisko linksového typu si vyžiadalo aj obrovský presun zeminy, ako aj aj hĺbenie niekoľkých vodných prekážok.
Poskladali sa všetci francúzski golfisti
Rezort postavili za tri roky a otvárali ho začiatkom októbra 1990. Vyšlo to vtedy na zhruba 8 mil. eur. Odkiaľ ich Francúzska golfová federácia zobrala? Verte-neverte, do rozpočtu pridalo aj jej 400-tisíc členov. Po dobu 20 rokov každý ročne prispel po tri eurá.
Každý, kto zavíta na Le Golf National, uzná, že má pred sebou majstrovské dielo. Potvrdzujú to rôzni hodnotitelia, ktorí ho pravidelne zaraďujú medzi desiatku najkrajších ihrísk v Európe.
Aké teda ihrisko Albatros je? Už prvý pohľad naň z vyvýšeného štadióna pri klubovom dome prezrádza, že hra tam nebude prechádzkou po ružovej záhrade. Ako na dlani máte štyri jamky vrátane ostrovnej 18-tky obklopenej dookola vodou. Odborníci ho označujú za kombináciu klasického štýlu s modernými prvkami. Keďže sa tiahne po malých umelých pahorkoch, divákom sa ponúkajú krásne výhľady z vyvýšených miest, a to najmä v čase vychádzajúceho či zapadajúceho slnka.
Albatros má par 72 a dĺžku 6 703 m. Susedná osemnástka Aigle (Eagle) je o čosi kratšia (par 71, dĺžka 5 691 m). Aj v tomto prípade ide o ihrisko linksového typu s modulovanými dráhami. Je však o čosi hrateľnejšie ako jeho rydercupový a teraz aj olympijský brat. Areál Le Golf National dopĺňa deviatka Oiselet (Birdie) s parom 32.
Keďže ide o ihrisko patriace takpovediac všetkým golfistom, hru si tam môže zakúpiť ktokoľvek. Cena za hru na Albatrose sa podľa sezóny pohybuje od 135-240 €. Cez touroperátorov a rôzne balíčky (napríklad spolu s ubytovaním) sa to dá zvládnuť za menej.
www.golf-national.com
Ťahanie za jeden povraz
Neziskové záujmové združenie Play Golf in France má v názve podtitul: Vaše gurmánske ihriská. Založili si ho tak majitelia ihrísk, ako aj ich prevádzkovatelia, vedúce spoločnosti vo francúzskom odvetví hospitality, turistické i cestovné kancelárie. Spoločne sa rozhodli propagovať francúzsky golf, ktorý v popularite akosi stráca oproti Španielsku, Portugalsku alebo trebárs aj Turecku. „Chceme búrať povesť, že Francúzi sú namyslení, arogantní a nechcú hovoriť inak ako po francúzsky. Nie je to pravda. Navyše v krajine máme takmer 700 ihrísk a bohatú golfovú tradíciu. Len okolo Paríža máme 72 ihrísk a odtiaľto je dopravné spojenie kamkoľvek,“ zdôrazňuje Laura Leclercq, ktorá má na starosti prezentáciu združenia. To ponúka rôzne pobytové balíčky či už podľa regiónov alebo zamerania, ako napríklad Golf a gastronómia, Golf a víno či Golf a rodiny.
www.playgolfinfrance.com
Foto: Le Golf National