Všetky odtiene čiernej a sivej. Tieto depresívne farby udrú návštevníkovi do očí od prvej chvíle po pristatí na letisku Césara Manriquea na Lanzarote. Pozdĺž pobrežia ich oživuje povinná biela farba domov a tisícky zelených paliem. Trochu zelene pridávajú čiernemu ostrovu aj dve golfové ihriská. (1. časť)
Lanzarote je štvrtým najväčším ostrovom Kanárskeho súostrovia kúpajúceho sa v Atlantickom oceáne. Leží len čosi viac ako sto kilometrov od pobrežia severozápadnej Afriky. Vďaka tejto polohe, ale aj teplým vodám Golfského prúdu, sa teší celoročne príjemnému a stabilnému počasiu s priemernou teplotou 220 C. Nečudo, že tam svoj druhý domov nachádzajú mnohí severania či Briti. Ak by nemali k dispozícii golf, zrejme by dali prednosť oveľa golfovo lepšie ,,vybaveným“ susedom – Tenerife, Grand Canaria či Fuerteventura.
Brzdou je nedostatok úžitkovej vody
Ostrov sa zrodil zo sopečnej lávy. Domáci sa s ňou a v nej museli naučiť žiť. Ak tam aktuálne nájdete len dve golfové ihriská a v najbližšom čase sa zrejme ich počet napriek záujmu dovolenkárov ani nezvýši, nie je to nedostatok invencie či nesolventnosti investorov. Dôvodom je nedostatok sladkej úžitkovej vody. Keďže ostrovu chýba vyššie pohorie, dažďové mraky prichádzajúce z Atlantiku sa tadiaľ iba zvyčajne preženú bez toho, aby padla čo len jedna kvapka. Sucho, sucho… Takmer po celý rok.
V 60. rokoch veľmi napomohlo životu Lanzaroťanov vybudovanie veľkej fabriky na odsoľovanie morskej vody na juhovýchode ostrova. Odtiaľ roznášajú potrubia úžitkovú vodu po celom ostrove. Fabrika i potrubia majú však už najlepšie roky za sebou. Systém v súčasnosti už nezvláda prílev nových investícii, najmä každoročne pribúdajúcich hotelov, dovolenkových apartmánov či rodinných domov. Situáciu zachraňuje recyklácia, ale aj tak sa často stane, najmä v horúcich obdobiach, že do niektorých odľahlejších oblastí voda nedorazí aj niekoľko dní. Nečudo, že zelené plochy golfových ihrísk sú preto pre mnohých domácich ako červené súkno pre býka.
So špeciálnou palicou navyše
Golf však napriek všetkému na Lanzarote žije a zdá sa, že celkom dobre. Ako prvý sme s novinárskou skupinou EGTMA (European Golf and Travel Association) navštívili golfový rezort Teguise Golf. Leží len pár kilometrov od hlavného mesta ostrova Arrecife na úpätí starej sopky Volcan de Tahiche, v blízkosti populárnej pieskovej pláže Costa Teguise. Výhľad na ligotajúce sa vody Atlantického oceánu v diaľke je odtiaľ úchvatný.
Osemnásť jamkové majstrovské ihrisko stavali podľa projektu britského krajinného architekta Johna Harrisa a otvárali ho v roku 1978. Vďaka stabilným poveternostným podmienkam sa tam dá hrať po celý rok.
Ide o technický náročné ihrisko. Rátať s hrou bez vetra sa na tomto ostrove prakticky nedá. To sme rýchlo pocítili aj my. Aj keď sledujete pohyb vlajky, či použijete iné pomôcky, poryvmi vetra neželanému odnášaniu loptičky prakticky nezabránite. Ani sa nenazdáte a ste v rafe či na štrkovitom lávovom poli. Rýchlo pochopíme, prečo nám pri preberaní golfového setu dal caddy master jednu riadne otlčenú palicu č. 7 navyše. „To máte na hru z lávových kamienkov,“ zdôraznil. Veru sa nám veľakrát hodila a rýchlo sme pochopili, prečo si pravidelní návštevníci radšej zaplatia za zapožičanie palíc, než by si nosili z domu vlastné.
Každá jamka na tomto ihrisku je iná, nechýba niekoľko dog legov. Ferveje obklopuje 3 000 mohutných paliem a množstvo pichľavých kaktusov. Pridávajú mu na kráse, ale aj vedia tiež riadne sťažiť hru.
Čierne bankre
Raritou tohto ihriska sú tiež čierne lávové bankre. Ako sa neskôr dozvedáme od manažéra ihriska, pri výstavbe do nich pôvodne navozili stavitelia biely plážový piesok, ale na druhý deň ich našli prázdne. Vietor do rána urobil svoje a piesok odvial.
Po hre sa oplatí nielen posedieť si a občerstviť sa v reštaurácii Tres Lunas Golf dnes už historického klubového domu, ale si ho aj obzrieť. Aj ten, ako mnoho iných pozoruhodných stavieb na Lanzarote navrhol tamojší slávny rodák, architekt a umelec César Manrique.
Info o ihrisku
Cena za hru 18 jamiek: v lete 99 €, v zime (hlavnej sezóne) 122 € . V ponuke sú aj rôzne balíky.
Par: 72, dĺžka z čiernych odpalísk 6 462 m
Čo ochutnať?
Slovákom bude najpopulárnejšie lanzarotské jedlo veľmi blízke. Nazýva sa papas arrugadas, čo znamená vráskavé zemiaky. Pečú sa na kruste z morskej soli, ktorá zostane po vyvarení sa vody. Podávajú sa zelenou a červenou omáčkou mojo. Farba závisí od surovín – z koriandru je zelené mojo verde a z pálivých papričiek červené mojo picón.
Kde zložiť hlavu?
Villas Alondra je len jedna z tisícok možností, kde sa dá na Lanzarote ubytovať. Tieto priestranné vily vysoko nad morom vyhovujú najmä tým, ktorí radi oddychujú pri vlastnom bazéne. Na večeru sa oplatí zájsť si do neďalekého Kentia Gourment Clubu. Ponúkajú tam miestne špeciality a možno sa tam stretnete aj so slovenskou operačnou riaditeľkou Dášou Kováčikovou.
Na ceste spolupracovali
Villas Alondra; Hotel Paradisus by Melia Salinas; Lanzarote Golf; Costa Teguise Golf, Lanzarote as a golf destination
Foto: Jana Janků, Teguise Golf a www.tourismolanzarote.com