Biely cirkus sa každý rok začína v rakúskom Söldene

02. januára 2012

Svet ho pozná pod menom Ötzi. Svoj odev z kože by tento praveký muž dnes  pravdepodobne vymenil za funkčný lyžiarsky odev a skeletové lyžiarky. Sezóna v Söldene má totiž vďaka ľadovcom mimoriadne dlhé trvanie.  

Kde štartuje biely cirkus

Ötztalské údolie, ktorého centrom je Sölden  www.soelden.at,  kde pred desiatimi rokmi našli v ľadovom zovretí pravekého muža, patrí k najznámejším lyžiarskym areálom v Rakúsku i v Európe. Lyžovať sa tam začína už začiatkom jesene, keď okolité hory ešte hýria všetkými farbami a šancu spúšťať sa po zjazdovkách na nich majú lyžiari i snoubordisti až do konca mája. Postarala sa o to príroda, a to už pred pár desiatkami tisícov rokov. Z doby ľadovej tam pretrvali ľadové pláne,  na niektorých miestach hrubé až 80 metrov.

K  ľadovcom vedie z dedinky úzkym kamenistým údolím niekoľkokilometrová kľukatá asfaltka, na ktorú sa dostanete až po zaplatení mýta. Jej vybudovanie  je spojené s menom Franz Falkner. Už začiatkom 50. rokov minulého storočia tušil tento úspešný obchodník s dobytkom, aký turistický a komerčný potenciál môže mať spojenie ľadovcov a ďalších kopcov s údolím. Nedbal na to, že keď vtedy začal stavať cestu v náročnom teréne, mnohí ho nazývali bláznom.

Čas mu dal za pravdu. Sölden, dedinky a údolie, kde ležia, dnes vďaka turizmu prekvitá.  Okrem iného aj preto, že skvelé podmienky na ľadovcoch umožňujú, aby tam už niekoľko rokov štartoval „biely cirkus“, teda svetový pohár v alpskom lyžovaní. Býva to už koncom októbra a ako sa patrí, prednosť majú tradične dámy. Až na druhý deň pretekajú muži. 

Tunel medzi ľadom

Sölden patrí s takmer150 kilometrami zjazdoviek, na ktorých miestni podnikatelia nastavali 34 lanoviek a vlekov, k najväčším vysokohorským lyžiarskym strediskám v Rakúsku. Areálu dominujú tri trojtisícovky – Schwarze Schneid (3370 m), Gaislachkogl (3058 m) a Tiefenbachkogl (3309 m).

Úžasný pohľad na ne je z plošiny so sklenenou podlahou vyčnievajúcou 25 metrov do priestoru, ktorú nad priepasťou držia dve oceľové laná. Postavili ju podľa projektu mníchovského dizajnéra Petra Schucka.

Pod týmito štítmi sa rozkladajú dva komerčne využívané ľadovce Tiefenbach a Rettenbach. Aby sa lyžiari mohli dostať z jedného na druhý, umne ho spojili 172 metrovým tunelom. Je široký natoľko, že sa v ňom dajú na lyžiach robiť aj oblúky.

V plnej zimnej sezóne tunel zatvárajú, pretože nie je potrebný. V tejto nadmorskej výške je totiž bežné, že napadne osem ba i desať metrov snehu. A  tak sa dá plynulo prechádzať na lyžiach z jedného ľadovca na druhý po hrebeni.

Opäť ante portas

Druhým vrcholom sezóny v Söldene býva Hannibalova slávnosť. Nazvali ju podľa kartáginského vojvodcu, ktorý sa so svojou takmer sto tisícovou žoldnierskou armádou sprevádzanou bojovými slonmi vybral v roku 218 pred Kristom z Hispánie cez horské priesmyky v Pyrenejach a Alpách, aby od severu napadol znepriatelený Rím. Dodnes je známy pokrik Hannibal ante portas, teda: Hannibal pred bránami. Ktorým alpským priesmykom prešiel na taliansku stranu, sa dnes presne nevie. Ale to, ktorá oblasť z toho ťaží, áno – Öztalské údolie.

Hannibalova slávnosť je pestrofarebné divadlo na otvorenej scéne, kde mechanizmy na úpravu svahov imitujú slony, vojsko sa po novom presúva snežnými skútrami, vo vzduchu lietajú svetlice, hory osvecujú laserové svetlá a všetko zavŕši veľkolepý ohňostroj. Každoročne to pritiahlo na ľadovec osem až desať tisíc  návštevníkov. Výnimkou bol rok 2010, kedy sa organizátori rozhodli toto podujatie kvôli kríze zrušiť.

Hoci vstupenky nie sú lacnou záležitosťou a stoja sto eur,  turisti sa tejto  slávnosti dožadovali. A tak  sa 15. apríla 2011  Hannibal a jeho novodobá družina na ľadovec Rettenbach opäť vrátili. V roku 2012 bude ale zase rokom prestávky.

V každej výške iné

Túlajúc sa Söldenom narazíte na meno rodiny Falkner mnohokrát. Ani sa inak nedá. Do ich portfólia štyroch potomkov zakladateľa tohto impéria patrí nielen lanovkárska spoločnosť, ale neďaleký mäsokombinát, niekoľko hotelov, penziónov, chát a reštaurácii.

Angelika Falkner napríklad šéfuje najlepšiemu miestnemu hotelu – päťhviezdičkovému Central Spa hotelu http://www.central-soelden.at/. „Chodievala som sem s otcom odmala a rolou hotelierky sa splnil môj detský sen. Popíjam si dobré víno a čas trávim s ľuďmi z celého sveta,“ smeje sa, ale pokračuje už vážne. „Stretnete ma tu  šesť dní v týždni. Iba jeden deň mám voľno a využívam ho svoje koníčky – lyžovanie a golf.“

Je hrdá, že reštaurácia hotela obdržala za vysokú kvalitu gastronómie dve kuchárske čapice. Kuchárske umenie šéfkuchára Gottfrieda Prantla, miestneho rodáka, bolo dokonca vyznamenané dvomi ,,večnými“ kuchárskymi čiapkami „Toque d’Honneur“podľa Gault Millaua.

Angelika netají, že je milovníčkou dobrého vína. A tak  ich hotel každoročne na prelome apríla a mája organizuje zaujímavé podujatie pod názvom Víno na kopcoch. Ochutnávky bývajú vo výške 3 000, 2 000 a 1000 metrov nad morom. „Ľudia často až tu  zistia, že víno má v každej výške inú chuť a buket,“ tvrdí Angelika Falkner.

Slávna múmia Ötzi

Pravekého muža Ötziho našli nemeckí manželia Simonovci v Ötztalských Alpách 19. septembra 1991 počas návratu  z alpskej túry v blízkosti rakúsko-talianskej hranice. Vedci rozbormi DNA zistili, že jeho telo ležalo v kamennej snehovej jame, bokom od hlavného ľadovca, celých päť tisíc rokov. Tým sa vysvetľuje jeho dobrý stav. Tento ojedinelý a unikátny archeologický objav má pre vedu o spoločnosti obrovskú cenu. Dokazuje totiž, že priestor strednej Európy bol už pred 5000 rokmi osídlený kultúrnou civilizáciou.

V teplých vodách

Jednou z najnavštevovanejších atrakcii údolia  je Aqua dom v kúpeľoch Längenfeld len pár kilometrov od Söldenu. Návštevníkov tam čaká množstvo vodných atrakcii a zaujímavá je aj futuristická architektúra stavby. Vonku sa okolo skleneného kryštálu vznáša kaskáda troch okrúhlych bazénov a dvoch riečok. Večer sa celý areál vďaka reflektorom premení na pestrofarebné divadlo.

 Foto: Jana Janku

Autor: Jana Janků | 02. januára 2012