Zahrali sme si v Šajdíkových Humenciach

02. júla 2012

Tak sme sa po niekoľkoročných posunoch dátumu dočkali: na 2. augusta 2012 je naplánované slávnostne otvorenie prvej z dvoch osemnástok Penati golf rezortu v Senici, presnejšie v Šajdíkových Humenciach. Kto chcel, časť ihriska si už zahral. Legálne a dokonca zdarma. A kto má záujem, má ešte šancu.

Bezplatné promo piatkové hracie popoludnia budú pokračovať až do slávnostného otvorenia.  Ak budú také milé, aké zažila naša malá ženská golfová partička, odporúčame neváhať. Pravda, skôr ako sa tam vyberiete, je dobré mať po ruke orientačnú mapku. Inak sa budete zbytočne motať po okolitých dedinách a lesných cestách, kde sa označenia “ Golf“ príliš nedočkáte.  Nám to ale aspoň umožnilo otestovať si golfovú náladu obyvateľov Šajdíkových Humeniec. Ochota, s akou nás nasmerúvali do areálu, ukázala (verme), že sa na novú aktivitu v blízkosti ich dediny tešia. Napokon, sú to pre domácich nové pracovné príležitosti a iste aj iné prínosy, o ktorých možno ešte ani netušia.

Dobrá rada: cestovať autom do Penati golf resortu je však z ktorejkoľvek strany najspoľahlivejšie cez Senicu. Odtiaľ vedie priamo do areálu pekná nová asfaltka.

Príjemné privítanie

Po príchode do rezortu Penati sme mali pocit (ktorý, žiaľ, nemávame na všetkých slovenských ihriskách), že sa tam z nášho príchodu naozaj tešili. Keďže klubový dom nebol ešte dokončený, manažér ihriska Igor Chochol nás a rovnako aj iných záujemcov-golfistov privítal v zasadačke pracovnej haly (kde sú okrem iného sústredené najmodernejšie stroje na úpravu trávnikov za státisíce eur).  Navyše nás čakalo malé občerstvenie.

Potom nás I. Chochol pozval na prehliadku klubového domu, kde naplno fičali dokončovacie práce. Oproti pôvodne naprojektovanému bude síce o trochu menší, ale aj tak je na slovenské pomery veľkorysý, s krásnou terasou, kde sa v budúcnosti nesporne udeje množstvo zaujímavých spoločenských udalostí a posedení. A určite tam bude poriadne veselo. Rovno pred terasou sú totiž po vzore mnohých svetových ihrísk umiestnené ostrovné gríny a ešte  aj do vody sa zvažujúce gríny osemnástych jamiek oboch ihrísk – dokončeného Legend Course i rozostavaného Heritage Course. Hovorí sa, že najlepšia radosť je škodoradosť. A aj sledovať pri pohári vychladeného piva, ako niekto iný (predtým, ako sa to podarilo nám) topí loptičky vo vode, je dobrá zábava.

V tieni borovíc

A aké je ihrisko Legend Course? Išli sme naň s veľkým očakávaním. Nielen kvôli reklame, napínavému príbehu okolo jeho niekoľko rokov posúvaného dokončenia, menu dizajnérskej legendy Jacka Niclausa, ktorého kancelária sa na ňom podieľala, ale aj názorom tých, ktorí si ho už stihli zahrať. Jeden z nich sa vyjadril takto: „Načo chodiť za golfom do Turecka, keď také niečo máme už aj doma.“

Samozrejme, po zahratí si jednej deviatky nemožno vyslovovať definitívne súdy. Na odpaliskách i samotnom ihrisku ešte chýbali v čase našej návštevy niektoré prvky, napríklad označenie vzdialeností. Ale o to lepšie sme si mohli odskúšať svoj odhad, ktorý sa tak hodí pri súťažnej hre. 

Celkový prvý dojem je ale úžasný. Je to naozaj výnimočný projekt, tak ako nám to pôvodní i terajší majitelia sľubovali. Už samotné umiestnenie ihrísk v obklopení borovicových lesov a piesočnatých dún Záhoria je pastva pre oči. Scenériu dopĺňa obrovská plocha vody umelo tvarovaného jazera, popri ktorom sa tiahnu ferveje tak dokončenej, ako aj rozostavenej osemnástky. Na prvý pohľad vidno, že ferveje sú osiate kvalitnými trávami, ktoré sú napriek suchému roku vďaka závlahám a dobrej údržbe grínkíperov v skvelej kondícií. Sú široké a tak, ako je to pri ihriskách s podpisom Jacka Niclausa zvykom, husto posiate bunkrami. Tie sú však zväčša umiestnené viditeľne, takže hráč každej úrovne si môže zvoliť vlastnú taktiku hry. Čo však vrele odporúčame, je robiť všetko preto, aby loptička zostala na ferveji. Na pohľad nevinné, na nízko vykosené semirafy, sú v skutočnosti poriadne rafinované. Sú vysiate hustou trávou, z ktorej treba naozaj vedieť hrať. Inak loptička poletí len pár metrov.

A ešte ku grínom: sú rozmanité, plochou nadštandardné, náročne tvarované a ich stav je tiež v súčasnosti ukážkový.  Opäť pozitívne body na konto odbornosti grínkíprov.

Suma sumárum: slovenskí i zahraniční golfisti sa majú na čo tešiť. Po dokončení bude Penati golf resort areálom, aký pravdepodobne na Slovensku tak prostredím, dizajnom, ako aj celkovou úrovňou zrejme (aj kvôli kríze) nič a nik tak skoro nepredstihne.

P.S. Čo sa týka výstavby rekreačných domčekov a rezidenčnej časti, to je už iná kapitola – po vlaňajšej reštrukturalizácii majetkových vzťahov patriaca pod inú firmu.

Foto: Penati golf resort

Autor: Jana Janků | 02. júla 2012

Komentáre

  1. janka, úžasne si to zhodnotila, podpisujem sa pod to, bola som tam a tiež príjemne prekvapená. peknú hru všetkým želám olga