Malacké ihrisko opäť naberá na kondícii

25. apríla 2013

Golfový rezort White Eurovalley si za svoju krátku históriu už svoje prežil. Len pár dní po otvorení v júli 2009 ním prehrmela ničivá víchrica, ktorá pováľala okolo 2 000 stromov. Vlani zase ihriská riadne vytrápilo extrémne sucho.

Na konci minuloročnej sezóny 2012 mnohí golfisti už odmietali do Malaciek chodiť hrať a majitelia boli nútení pristúpiť ku zľave ceny za hru. Väčšina fervejí, alebo aspoň ich časti totiž pripomínali púšť. Aj viacerým greenom by skôr pristal názov brown, teda hnedý než zelený. S tým totiž, že spodná voda klesne až o dva metre, málokto rátal.

Lenže vlaňajšok  na Slovensku patril vo všeobecnosti k najsuchším najmenej za posledných 50 rokov. A keďže tento 27-jamkový rezort stojí na typických záhoráckych pieskoch, tie prepúšťali akúkoľvek dažďovú vlahu (a tej bolo minulý rok naozaj poskromne) i vodu z umelých závlah rýchlejšie ako pôdy kdekoľvek inde. Navyše svoje urobil aj úbytok stromov, ktorých koreňové systémy predtým tiež viac zadržiavali vodu.

Tí golfisti , ktorí hrali v Malackách v polovici tohtoročného apríla otvárací turnaj 4ball, však potvrdia, že ihriskám sa aspoň čiastočne vracia pôvodná krása. Pravdaže, novovysadené stromy budú potrebovať desiatky rokov, aby dorástli do takej výšky ako tie pôvodné, ktoré vyváľala víchrica, ale novovysiata tráva sa, verme, spamätá rýchlo. Ako povedal majiteľ ihriska a jeho architekt Jaroslav Kachlík v uvítacej reči na turnaji, na ihrisko vysiali od vlani 1 200 kg osiva a čiastočne prebudovali aj závlahový systém. Vyžiadalo si to veľké neplánované investície i kopu roboty grínkíprov.

Pravdaže, ferveje ani gríny nie sú ešte v takom dobrom stave ako napríklad v bernolákovskom Parku či na Black River. Báť sa však  ísť hrať do Malaciek už nie je na mieste. A situácia by sa mala zo dňa na deň zlepšovať, tak ako budú novoobsiate trávniky dozrievať. Verme, že sa o to postará aj príroda a priaznivé počasie s primeranou vlahou.

Foto: archív ihriska

Autor: Jana Janků | 25. apríla 2013