Víťazom Ski & Golf Slovakia je opäť Tomáš Jusko

29. apríla 2013

Zorganizovať v slovenských podmienkach podujatie Ski & Golf  počas jedného víkendu nie je ľahké. Treba mať totiž súčasne v blízkosti zasneženú zjazdovku a hrateľné golfové ihrisko. Rezortu Black Stork sa to podarilo už štvrtýkrát.

Tohtoročná dlhá zima narobila organizátorom starosti. Snehu síce v pôvodnom termíne – v polovici apríla, bolo na zjazdovkách dosť, ale ihrisko v rezorte Black Stork sa ešte vtedy len odkrývalo spod hrubej snehovej prikrývky. Preloženie o dva týždne sa najskôr nezdalo až také riskantné, keby medzitým neprišli priam letné horúčavy.

Všetko ale napokon dobre dopadlo. Skoro ráno v sobotu 27. apríla 2013 prichádzali na Štrbské Pleso iba skutoční lyžiarski nadšenci a medzi nimi aj účastníci 4. ročníka Ski & Golf Slovensko. Na Interski sa topili posledné zvyšky snehu a veru po tom, čo slalomovú trať postavenú uprostred zjazdovky prešlo v dvoch kolách  36 pretekárov Ski & Golf, zostali po nich poriadne hlboké rigoly. Teplomer totiž už ráno o deviatej, keď štartovali prví pretekári,  ukazoval 130 C. Lyžovať sa dalo naozaj v tričku.

Najrýchlejší na snehu

Na trať obrovského slalomu nastúpili aj golfové PRO hráčky – Slovenka Zuzana Kamasová a Češka Klára Spilková, ktoré tohto roku spoločne štartujú na dámskej Európskej túre LET. Zuzka ukázala, že na lyžiach to zvláda rovnako profesionálne ako na golfovom ihrisku, Klára skôr predviedla svoju mladícku odvahu. Ako sa priznala na štarte, medzi bránky obrovského slalomu sa púšťala prvýkrát v živote. Nechýbali ani viacerí PRO golfoví tréneri nielen zo Slovenska, ale i Česka. Absolútnym víťazom obrovského slalomu (pretekári si mohli vybrať lepší čas z dvoch kôl) sa napokon stal Roman Staník s časom 25,52 sek. a zo žien juniorka Tereza Husárová – 27,72 sek.

Kraľovali na ihrisku

Popoludní v sobotu sa už hralo prvé kolo golfu na ihrisku PGA Course a druhé nasledovalo v nedeľu. Počasie bolo na golf ako stvorené. Prevažne svietilo slnko a bolo teplo. Hru síce znepríjemňoval silný vietor, ale tie výhľady na zasnežené štíty Vysokých i Nízkych Tatier stáli za to. Na ihrisku to napokon najlepšie išlo Janovi Cafourekovi, ktorý zahral 72 a 73 rán a zo žien Kláre Spilkovej (75+ 78).

 Opakovaný víťaz

S celkovým súčtom bodov sa ale víťazom 4. ročníka Sk i& Golf stal Tomáš Jusko, bývalý lyžiarsky reprezentant a v súčasnosti golfový PRO tréner. Je jedným z piatich účastníkov, ktorí získali právo reprezentovať Slovensko na v poradí už ôsmych Majstrovstvách sveta Ski & Golf v Rakúsku v polovici mája 2013. Mimochodom, Rakúšania to majú oproti organizátorom z Black Stork oveľa ľahšie. Preteky v obrovskom slalome totiž budú na celoročne zasneženom ľadovci Kaprun a v tom čase už býva v plnej kondícii aj golfové ihrisko pod ním – v známom rekreačnom stredisku Zell am See.

Reprezentačný tím sa v súčasnosti dotvára, lebo napríklad jedna z nominantiek  Z.  Kamasová má v tom termíne iné golfové povinnosti v Turecku. Chýbať by v ňom ale nemala už trojnásobná majsterka sveta Ski & Golf vo svojej kategórii Daniela Jorčíková.

Atmosféra na jednotku

Čo ešte stojí za osobitnú zmienku, bola atmosféra na 4. ročníku Ski & Golf.  Už tradične ju osobne vytvárajú členovia rodiny Hruškovcov – Bestvinovcov na čele so spolumajiteľom rezortu Jiřím Hruškom a šéfka marketingu rezortu Danka Velecká. Mimoriadne veselo bolo už tradične aj na spoločenskom posedení v diskotéke Humno v Tatranskej Lomnici či pri ochutnávke špičkových juhoafrických vín. 

Víťazi Ski&Golf Slovakia 2013 v jednotlivých kategóriách:

PROFESIONÁLI: Tomáš Jusko

JUNIORI: Ján Friesz, ml.

MAIN CLASS: Jan Cafourek

MID AGE: Radim Mikulík

MASTERS: Daniela Jorčíková

Celkové poradie

Tomáš Jusko (27,86 sek v obrovskom slalome, 80 rán I. kolo a 76 rán II. kolo golfu)

Jan Cafaurek (31,22; 72, 73)

Zuzana Kamasová (31,19; 75, 80)

Ján Friesz, ml. (31,20; 75, 81)

Zuzana Bieliková (x; 78,79)

Tereza Husárová (27,72; 90, 86)

Roman Staník (25,52; 94, 93)

Martin Lančarič (27,66; 91, 89)

Daniela Jorčíková (28,79; 88, 88)

Autor: Jana Janků | 29. apríla 2013