Zahrali sme si novootvorených deväť jamiek v Hrubej Borši

11. júla 2013

Keďže mnohé slovenské golfové projekty zapadli kvôli kríze prachom, každé otvorenie čo len pár jamiek rozvíri golfové vody. Koncom júna to bolo otvorenie deviatich jamiek na majstrovskej osemnástke v Hrubej Borši pri Senci.

Zvedavosť golfistov, ktorí chcú vedieť, aké bude nové ihrisko, je očividná. Bolo to vidno nielen počas otváracieho turnaja, kam majitelia ihriska pozvali aj zopár mediálne známych celebrít, ale i v nasledujúcich dňoch. Na parkovisku i ihrisku bolo riadne rušno a kto si nerezervoval štartovací čas, musel (na rozdiel od väčšiny nielen slovenských ihrísk) čakať. A svoje určite zohráva aj dobré značenie – smerovacie tabule, na hlavných cestách. Už napríklad pri Metre.

Vily utešene pribúdajú

Na dokončené jamky v Green Resorte sme sa vybrali s osobou najkompetentnejšou – Martinom Munkom. On je totiž podpísaný pod dizajnom tak už dokončenej 9-jamkovej akadémie, ako aj budúcej majstrovskej osemnástky. Navyše, spolu s otcom i bratom sú hlavnými predstaviteľmi rodinnej firmy Orag, ktorá sa podieľala na výstavbe viacerých českých a takmer všetkých slovenských golfových ihrísk. V prípade Green Rezortu je investormi i staviteľom  firma Orag Golfinvest. Je to teda ich rodinné dieťa, ktoré sa už teraz pred dokončením stalo akousi výkladnou skriňou „značky“ Orag.  Ako majitelia sú si dobre vedomí, že postaviť niečo priemerné by im ubralo z nielen dobrej povesti, ale mohlo aj neprospieť budúcemu biznisu. Mimochodom, firma má v Hrubej Borši, na okraji rezortu, aj svoje sídlo.
Prvým dojmom pre toho, kto sa prvýkrát ocitne v Green Resorte, je obrovská rezidenčná výstavba okolo akadémie i budúceho ihriska.  Ide o model známy a osvedčený v USA, Španielsku i iných krajinách, keď rodinné či rekreačné domy obklopujú ferveje.

Klub a hotel počkajú

Ukazuje sa, že bývať v obklopení zeleňou v budúcom parku a často aj plážou pri čistučkej vode niektorého z jazier, ľudí láka. Svedčí o tom aj fakt, že množstvo víl, rekreačných domov i bytovka sú už dokončené a obývané alebo sú rozostavané.
Za štyri roky má majiteľov už vyše 130 z celkového množstva 365 stavebných plôch v štyroch zónach, pričom štvrtá ponúka bývanie nie v blízkosti, ale priamo pri ihrisku. Tým sa tento developerský rezidenčný projekt napriek kríze nesporne zaraďuje v súčasnosti medzi najúspešnejšie na Slovensku.
Aj vďaka tomu môže pokračovať výstavba majstrovskej osemnástky, ktorú v Oragu plánujú dokončiť – ak všetko dobre pôjde –  v budúcom roku. Financovanie  jej výstavby je totiž naviazané práve na predaj pozemkov v rezidenčnej časti.
Medzi akadémiou a budúcim ihriskom vidno prázdny priestor. Tam má stáť budúci klubový dom a hotel. Tieto dva objekty však zatiaľ musia počkať. V prípade hotela sa dokonca čaká na investora zvonku, ktorý zrejme určí aj štýl i rozsah stavby.

Šarm dodávajúci lesík

Potom sa už vyberáme na ihrisko. Plocha, kde vyrastá (tvar fervejí už možno vidieť aj v prípade ďalších deviatich jamiek), je zväčša typická juhoslovenská rovina, bývalé polia, ktoré bolo treba vytvarovať do pohľadného ihriska. Vyžiadalo si to veľké presuny pôdy. Posledný „look“ dráham i grínom dáva skúsený a dlhoročný šejper Angličan Chris Horn, ktorý sa podieľal na výstavbe mnohých ihrísk najmä v Španielsku, ale aj na Slovensku – trebárs v Báči či Rajci a na Morave v Karvinej.
Areál v Hrubej Borši má však niečo, čo chýba napríklad Báču či Skalici. Je to lužný lesík uprostred s košatými listnatými stromami. Ten mu dodáva atmosféru, istý šarm. A keď aj popri dráhach sadia investori  mladé stromy (cca 2 500), predsa len bude ešte pár rokov trvať, než im narastú koruny, vytvárajúce v lete príjemný tieň.
Lesík využil dizajnér M. Munka ako sa len dalo. Je do neho plne alebo čiastočne integrovaných osem jamiek. To isté platí o vode. Jazierok sa bude dotýkať polovica (už teraz je to päť) z osemnástich dráh, pričom nebudú chýbať ani dva ostrovné gríny. Celkovo štrkoviská zaberajú 10 hektárov, čo si vyžiadalo až 8 000 m3 výkopov.

Americký štýl

Prvé, čo si golfista všimne už na prvom odpalisku, sú príjemné široké ferveje. Dopadové zóny sú široké 70-80 metrov. M. Munka pripomína, že pri dizajnovaní tohto ihriska mu boli vzorom americké ihriská. Nesporne to poteší najmä golfistov s vyšším hendikepom. Na takejto ferveji sa loptička, ak neomylne nesmeruje do vody, dá vždy nájsť. Navyše aj semirafy sú pomerne široké a aj rafy sú zarastené zväčša len riedkou trávou. Hráči tak nebudú strácať veľa času hľadaním lopty. Primerané tempo hry tiež pomáhajú udržiavať pomerne krátke prechody od jamiek k odpaliskám.

Grínová tráva aj na fervejoch

Ďalším prvkom ihriska (ale aj akadémie), ktorý hneď zaujme, je špičková kvalita nízko kosenej trávy na fervejoch. Ide totiž o taký istý druh, aký je vysiaty aj na grínoch. Takáto bent grass, (ohybná tráva) je na väčšine popredným svetových PGA ihrísk. Trávnik nielenže vyzerá výborne, ale aj sa z neho dobre hrá –  palica sa ľahko dostane pod loptičku a vyreže rezeň. To si však vyžaduje náročnejšiu údržbu, lebo výseky treba neustále opravovať a dosievať, najmä vtedy, ak sa po ihrisku pohybuje veľa nedisciplinovaných hráčov neunúvajúcich sa vrátiť  rezne späť.
Dokonale „vymanikúrovaným“ dráham kontrastuje bohatý počet bankrov s bielym pieskom. Niektoré sa efektne ťahajú až do jazierok, takže naozaj vyzerajú ako pláže. Lovítko v bagu sa v každom prípade na tomto ihrisku zíde.
M. Munka však zdôrazňuje, že ihrisko projektoval ako pomerne jednoduché, férové, prehľadné, s čitateľnými a viditeľnými prekážkami tak, aby si na ňom  hru užili golfisti každej úrovne.
Celkovo bude mať osemnástka po dokončení dĺžku 6 600 metrov z čiernych odpalísk a par 72. Znamená to teda, že je pripravené aj pre hru profesionálov a budú sa môcť na ňom hrať aj prestížne turnaje.

Potešíme aj dámy. K tým bol architekt mimoriadne vľúdny, pretože ich odpaliská sú väčšinou bokom alebo pred vodou.

Čísla jamiek sa zmenia

Hľadať zatiaľ logiku súčasného radenia jamiek je zbytočné. Novootvorených deväť jamiek bude po dobudovaní ihriska čiastočne patriť do prvej a čiastočne do druhej deviatky. A tak nech niekoho napríklad neprekvapí, že teraz po sebe nasledujú dve päťparovky, čo nebýva zvykom.

A ešte ceny pre nečlenov klubu: 9 jamiek 24 € v týždni, 29 € cez víkend a sviatky.
18 jamiek  35 € v týždni, 45 € cez víkend a sviatky.  

Martin Munka, dizajnér golfových ihrísk

Absolvent záhradnej architektúry na Mendelovej poľnohospodárskej a lesníckej univerzite v Ledniciach. Jeho rukopis možno nájsť na viacerých českých i slovenských ihriskách  – napr. Black Stork vo Veľkej Lomnici, Rajci,  Karvinej. S Hansom Georgom Erhardtom spolupracoval v Báči, redizajnoval niekoľko jamiek ihriska v Piešťanoch, Ostravici, Šilheřoviciach, Rožnove pod Radhoštěm či Malej Ide. Spolupracoval aj s dizajnérskou firmou Jacka Nicklausa pri budovaní 36 jamkového ihriska v Šajdíkovych Humenciach pri Senici. Páčia sa mu ihriská, ktoré navrhuje Tom Fazio, lebo „srší z nich harmónia, sú takpovediac vyšperkované až do detailov.“ Výstavbu Green Resortu Hrubá Borša, ktorý stavia ich rodinná firma, považuje sa svoju doteraz najväčšiu výzvu.

Foto: Green Resort, Jana Janků

Autor: Jana Janků | 11. júla 2013