Nad bernolákovským kaštieľom sa (snáď) blýska na lepšie časy

07. apríla 2014

Návštevníci Black River v Bernolákove si zvyčajne nezabudnú povzdychnúť: aký by to mohol byť špičkový golfový rezort, keby fungoval kaštieľ! Ten, žiaľ, po počiatočných úpravách už niekoľko rokov chátra.

Zdá sa však, že náprava sa blíži. Aspoň tak to sľubuje jeho majiteľ Ing. arch. Jaroslav Kachlík, ktorý je okrem rezortu Black River vlastníkom aj 27-jamkového areálu White Eurovalley v Malackách. O opätovnom rozbehnutí rekonštrukcie areálu bernolákovského historického kaštieľa informoval členov Golf and Country Clubu Bratislava – Bernolákovo ako jeho prezident vo svojej výročnej správe.

Má to byť golfový palác

V správe sa píše: „Vlastník areálu BaW sa rozhodol, že odpredajom časti svojich rezervných aktív získaný kapitál investuje do komplexnej rekonštrukcie historického areálu kaštieľa, čím bude vytvorený nový štandard sociálnej infraštruktúry areálu Black River. V období realizácie 06-07/2014 – 04/2016 bude pôvodný kaštieľ pretvorený na polyfunkčný »golfový palác«, kde budú umiestnené všetky priestory a služby spojené s prevádzkou areálu golfu. O podrobnostiach pripravenej realizácie budeme priebežne informovať. Projekt s platným stavebným povolením a plnou podporou Pamiatkového ústavu sa už začal v zime 2013-2014 búracími prácami. Po výberovom konaní 04-05/2014 počítame so začatím výstavby v lete 2014. Vzhľadom na budúcu výstavbu si návštevníkov dovoľujeme požiadať o ústretovosť a zhovievavosť voči možným dopadom stavebnej činnosti v priebehu nasledujúcich dvoch rokov.“

Zlodeji si zgustli

Golfisti, ktorí si zájdu zahrať do Bernolákova, nemôžu chátranie kaštieľa v posledných rokoch nevidieť. Prvé novodobé 9-jamkové golfové ihrisko na Slovensku bolo totiž postavené práve v rozsiahlom historickom parku, v ktorom kaštieľ stojí.

S rekonštrukciou objektu pritom majiteľ, po tom čo ho spolu s parkom odkúpil od obce, už pred pár rokmi začal. Opravená bola strecha i vežičky a podľa jeho slov v relácii STV Reportéri (10.12. 2012) ďalších cca 15 mil. Sk (cca 0,5 mil. €) investoval do prípravy  dokumentácie, meracích prác a pamiatkového výskumu, potrebných na získanie stavebného povolenia.  Potom sa však venoval výstavbe golfového areálu v Malackách, vrátane  prípravy infraštruktúry v budúcej rezidenčnej časti, vlani zase výstavbe apartmánov na okraji bernolákovského parku. V kaštieli zatiaľ „úradovali“ zlodeji. Zmizla napríklad časť medených plechov z vežičiek, ktoré v súčasnosti nahrádza plastová fólia. O vyčíňaní vandalov v útrobách zámku ani nehovoriac. Výška potrebnej sumy na záchranu tejto chátrajúcej  národnej historicko-kultúrnej pamiatky sa tak každým dňom zvyšuje. A tak posledný sľub J. Kachlíka o obnovení jeho rekonštrukcie golfisti, ale aj ostatní návštevníci i obyvatelia obce nesporne vítajú.

Postavili ho Esterházyovci

Bernolákovský kaštieľ sa považuje za najhodnotnejší barokový kaštieľ na Slovensku.  Označujú ho za skvost tejto architektúry a je zapísaný do zoznamu Národných kultúrnych pamiatok. Postavila ho bohatá rodina Esterházyovcov v rokoch 1714 -1722 po skončení tureckých vojen a protihabsburských stavovských povstaní, keď nastalo obdobie stavebného rozkvetu. Patrí k prvým šľachtickým rezidenciám komponovaným spolu s prírodným prostredím. Podľa najnovších zistení sa jeho autorstvo pripisuje architektovi Antonovi Erhardovi. Kaštieľ upravili v polovici 18. storočia pod vedením J. Fellnera. Okolo kaštieľa sa rozkladá 20-hektárový park pravidelnej kompozície. Okrem vzácnych drevín mával aj bohatú sochársku výzdobu, ktorá sa žiaľ nezachovala.

Kaštieľ bol počas 20. storočia dvakrát vážnejšie poškodený. V roku 1911 vyhorel  a zničené boli barokové nástenné maľby. V roku 1945 ho vážne poškodili vojnové udalosti. Vždy bol však znovu upravený do pôvodného stavu.  Predstavuje ho poschodová trojkrídlová budova s nárožnými vežami a centrálnou oválnou vežou. Na mieste vstupného krídla ho uzatvára priečny trakt s premostením nad bývalou hradobnou priekopou, ktorá oddeľovala kaštieľ od predhradia s hospodárskymi prízemnými budovami usporiadanými do polooválneho pôdorysu. V centre predhradia je mariánsky stĺp z čias 1750-1760 (pravdepodobne od Ľ. Godeho). Architektúra kaštieľa si zachovala hlavné znaky reprezentačného barokového sídla, predovšetkým dvojramenné schodište a rad salónov v pôvodnom usporiadaní. Pôvodné zariadenie sa nezachovalo. Navyše, v období, keď kaštieľ slúžil ako  domov mládeže, tam urobili viacero nevhodných stavebných úprav a zničili množstvo artefaktov.

Foto: Archív Black River a obec Bernolákovo

 

Autor: Jana Janků | 07. apríla 2014

Komentáre

  1. Mate tam chybu. Kastiel neprojektoval a nestaval J.B. Fischer z Erlachu ale podla najnovsich zisteni sa pripisuje architektovi Antonovi Erhardovi Martinellimu.

  2. Pán Ing. Jaroslav Kachlik je klamár a podvodník všetkých chudákov na kaštieli oklamal a okradol o peniaze, každý v Bernolákove vie že je to zlodej hnusný bezcharakterný nasľubuje hory doli a nič nedodrží .