Memoriál na počesť Ľ. Turčanovej-Rybárovej

21. septembra 2014

Pred pár mesiacmi odišla od nás nadšená golfistka, propagátorka tohto športu a zakladateľka ženského golfu na Slovensku Ľudmila Turčanová-Rybárová. Toto všetko pripomenul medzi jej golfovými blízkymi aj spomienkový turnaj na ihrisku Tri duby na Sliači.

Absolútna víťazka Dana Jorčíková - kópiaHoci predpovedači počasia veštili na uplynulú sobotu dážď a ochladenie, deň sa napokon vylúpol do krásy, ba aj slniečko občas zasvietilo. Značky na autách na parkovisku pred novým pekným klubovým domom Golfového klubu Tri duby na Sliači nasvedčovali, že prišli golfisti a najmä golfistky z celého Slovenska. Uctiť si Ľudku Turčanovú-Rybárovú, jej pamiatku i golfové zásluhy.

Ono je to totiž tak: golf, tak ako čokoľvek iné, by sa nerozvíjalo bez nadšenia priaznivcov. A ona medzi nich patrila. Venovala sa najmä rozvoju ženského golfu. O tom, ako to všetko vlastne pred zhruba 17 rokmi bolo, stihla ešte pred odchodom z tohto sveta spísať do svojich memoárov a časť z nich odznela aj po spomienkovom turnaji v podaní jej manžela Mariána Rybára. Dozvedeli sme sa napríklad, že dámske túry založila Ľudka z trucu, po tom, čo ju nahnevalo, že na istom zmiešanom turnaji dali organizátori dámy s oveľa lepšími hendikepmi na štartovnú listinu až za pánov s HCP 36, ba aj čerstvými držiteľmi zelenej karty. Keď sa potom organizátorov spýtala, prečo je to tak, dostala odpoveď: „Zorganizuj si dámy a hrajte si ako chcete!“ A ona nelenila a dámy zorganizovala. Prvý dámsky turnaj Víťazi jednotlivých skupínSlovak Ladies Cup sa uskutočnil v roku 1997. Potom sa z nej stala aj túra a tá pokračuje dodnes. Často aj za účasti českých golfistiek.

Ibaže Ľudky už niet. Zostala však v našich spomienkach. Na sobotnom memoriáli na Sliači sme sa však rozhodli nesmútiť, ale hrať v dobrej veselej atmosfére, akú mala ona rada. Veď medzi účastníkmi, najmä účastníčkami bolo veľa takých, ktoré začali hrať golf práve vďaka nej, jej neúnavnému povzbudzovaniu a nahováraniu prísť na dámsky turnaj, hoci nejednej vtedy sotva obschol podpis na zelenej karte.

A keďže sa v sobotu na Sliači hralo súťažne, rozdávali sa aj ceny. Absolútnou víťazkou a tohtoročnou držiteľkou putovného pohára Ľ. Turčanovej-Rybárovej sa s výsledkom 76 rán stala Daniela Jorčíková. Cenu za najdlhší drajv, nazvanú podľa ďalšej golfistky, ktorá vlani odišla z tohto sveta – Marty Koleničovej, si odniesla mladá nádejná golfistka Tereza Husárová.

Autor: Jana Janků | 21. septembra 2014

Komentáre

 1. Milá Janka, som šťastná, že tak veľmi rýchlo sa píše o niečom čo sa udialo na Sliači, asi to chce naozaj toho správneho človeka. Som členkou na Sliači a pre mňa golf znamená hlavne športové vyžitie aj keď som ho začala hrať takmer v 50-ke golf je pre mňa vždy výzva na novú hru a nový deň. Som tiež rada, že som Ľudku osobne poznala a aj v tých dňoch keď jej bolo pravdepodobne ťažšie na tele, na duši to nedávala najavo a to bol úžasný impulz pre všetkých, ktorí ju mohli mať práve kúsok od seba ale skutočne úplne inde bola totiž vo svojom golfovom svete, ktorý skutočne milovala, pozdravujem ju zdola a prajem peknú hru.Daniela

 2. Janka napisala si to tak ako som to aj ja citila ma to skratka dusu.bola som tam tak k viem.okrem toho cely turnaj bol zorganizovany s laskou od jej rodiny to b

 3. Priateľom Ľudky!
  Napriek veľkej ľútosti, že som sa z pracovných dôvodov nemohla zúčastniť na tomto krásnom podujatí, venovanej našej milej a húževnatej kamarátke a , skvelej golfistke, Ľudke Rybárovej, tak som nesmierne rada, že sa podujatie vydarilo a všetci sme si mohli uctiť Ľudkinu pamiatku.
  Urobila pre dámsky šport naozaj veľa a budeme jej za to vďačné!
  Tebe Janka, vďaka za článok,
  Kamila

 4. Janka ďakujem za promtný a pekný článok . Všetkým ktorí prijali pozvanie na turnaj aj touto cestou ďakujem!! Rešpektujem , że nie všetkým okolnosti umožnilu zúčastniť sa . Bol by som rád keby spomienka na Ľudku ako zakladateľku a organizátorku samostatných Dámskych turnajov a prvú prezidentku Slovenskej Dámskej Golfovej Asociácie sa stala každoročnou golfovou udalosťou.