Golfistov už v Sliači privítajú v novom klubovom dome

02. októbra 2014

Skromnosti boli celé roky naučení golfisti, ktorí prichádzali hrať na najskôr deväť a potom 18-jamkové ihrisko Tri duby Hron v Sliači. Ako klubovňa im slúžila bývalá zrekonštruovaná maštaľ. Dnes je všetko inak. Členov i hostí víta moderný štýlový klubový dom.

Hoci klubový dom i s parkoviskom slúži už niekoľko dní, slávnostné otvorenie bolo naplánované na 3. októbra 2014. Ako prezradil manažér rezortu Martin Maršálek, ide o investíciu zhruba za 500 000 eur. „Kvalitné zázemie nám veľmi chýbalo, golfisti si nemali kde posedieť ani sa skryť pre dažďom,“ hovorí. „Hoci sme mali ponuky na rôzne významné turnaje, museli sme ich kvôli tomu odmietať. Teraz naopak budeme tieto ponuky aktívne vyhľadávať. Našou prednosťou je nielen pekné a náročné ihrisko, ale aj poloha v strede Slovenska i blízkosť diaľnice. To, že máme nový klubový dom už vidíme aj na návštevnosti. Mnohí okoloidúci golfisti i negolfisti sa tu zastavia aspoň na kávu. Našou výhodou je aj to, že ihrisko je rovinaté, tak si mnohí prídu zahrať idúc okolo aspoň deviatku.“

Maršálek 1 - kópiaZahraničné skúsenosti manažéra

Klubový dom je v štýle bungalovu so štítovou strechou, s použitím hrubej guľatiny a kamenných obkladov. Autorom projektu je architekt Ladislav Bradiak z Banskej Bystrice. Návštevníci oceňujú, že výborne zapadá do prostredia okolitej prírody okolo Hronu. Vnútrajšok tvorí otvorený priestor, nechýba ani terasa s krásnym výhľadom na ihrisko. Vidno z nej až desať jamiek. Súčasťou klubového domu je patričné zázemie pre golfistov, ako sú šatne či pro shop. Keďže v susedstve sa rozkladá letisko Tri duby, ktoré zohralo významnú rolu v slovenskej histórii, najmä v SNP, majitelia sa rozhodli ísť ruka v ruke s touto históriou a rezortu dali názov Tri duby Hron Rezort.

Manažér M. Maršálek sa snaží chodu rezortu vtlačiť moderný duch. Má bohaté skúsenosti z pôsobenia v zahraničí. Pracoval na lodiach i v Írsku, kde pôsobil v hoteli  prebudovanom z hradu z 15. storočia, ktorého súčasťou je golfové ihrisko a obľúbili si ho aj rôzne celebrity. Pracoval tam ako manager training, takže pozná všetky profesie súvisiace s takýmto podnikaním.

Starý klubový domNový klubový domAj s pomocou fondov EÚ

Golfové ihrisko v Sliači začala pred desiatimi rokmi budovať eseročka MHC Hron, v ktorej mal väčšinový podiel Slovák s nemeckým občianstvom Miroslav Hatara. Na pravom brehu Hronu v susedstve sliačskeho letiska stál pôvodne starý majer z roku 1855. Ten občania neskôr premenili na smetisko, navyše pôdu pravidelne „zalievali“ zapáchajúcimi odpadovými ropnými produktmi vtedajší členovia Sovietskej armády, ktorí mali v susedstve posádku. Aby tam mohli s výstavbou ihriska vôbec začať, museli tamojší golfoví nadšenci pozemky najskôr očistiť od obrovských nánosov odpadkov. Dnes je to zelená oáza, a atrakciou zostalo, že golfisti odpaľujú loptičky od kamenných múrov skrášlených visiacimi kvetmi vyše 150-ročnej budovy.

Prvú etapu budovania ukončili v októbri 2004. Vtedy tam začali aj s výučbou základov golfovej hry. V septembri 2008 otvorili 9 jamkové golfové ihrisko, aby ho v tretej etape v roku 2011 dokončili na kompletných 18 jamiek. Spoločnosť využila pri financovaní aj prostriedky zo štrukturálnych fondov EÚ.

ihriskoIhrisko má niekoľko zaujímavosti. Napríklad v prvej deviatke nie je žiadna päťpárová jamka, v druhej deviatke sú hneď tri. Napriek tomu sa nedá určiť, ktorá z deviatok je náročnejšia, obe vyžadujú presnosť a predvídavosť. Veľká časť z fervejí je lemovaná suchou alebo mokrou vodou, gríny sú z viacerých strán chránené pieskami či biotopmi.

Karol KonárikDo portfólia K. Konárika

Podľa Obchodného registra SR sa v júli tohto roku stala majoritným vlastníkom MHC Hron spoločnosť IH company, ktorej konateľkou je právnička Monika Maršáleková. Ide o dcéru známeho slovenského podnikateľa, okrem iného aj majiteľa neďalekého hotela Kaskáda, Karola Konárika. Podľa miestnych zdrojov Konárikovci získali v MHC Hron 88 % za 1,3 mil. eur. K. Konárik na otázku, ako sa dostal ku golfu, autorke článku pri stretnutí práve v novom klubovom dome odpovedal: „Je to krásny, hoci viem, že nie ľahký ani lacný šport. Teším sa ale, že sa mu venujú všetky moje vnúčatá. A rád by som hral aj ja. Som bývalý hokejista a až do minuloročnej operácie ramena som hrával tenis. Verím, že po rekonvalescencii príde čas aj na golf. Bude to ale asi až budúci rok.“

To, že sa Konárikovci pustili do podnikania v golfovom biznise, má aj iné súvislosti. Spomínaný Hotel Kaskády a ihrisko ako dva subjekty cestovného ruchu už dávnejšie spolupracujú a pomáhajú si. Podľa K. Konárika plánujú v rezorte ďalej investovať. Starú klubovú budovu chcú prebudovať na kongresku a postaviť v nej aj apartmány na ubytovanie 10- 20 ľudí. Projekt už existuje a štýlovo pripomína klasické kameňom obložené budovy kdesi v starom Škótsku, Anglicku, Walese či Írsku. „Načo vymýšľať to, čo je už vymyslené,“ dodáva K. Konárik.

tri duby Hron„Rezort chceme dostať na patričnú úroveň, a preto ideme do ďalších investičných vecí, hoci nie všetci nám tu prajú. Viem, že peniaze si treba požičať a vrátiť a trápi ma, že štát na rozvoj cestovného ruchu dáva veľmi málo. V našom regióne navyše chýba spolupráca hotelov a ubytovacích zariadení. Rád by som tu už tiež videl sľubovanú cyklotrasu, ktorá by spájala Banskú Bystricu, Sliač, Zvolen i kúpele Kováčová. Viem, že investícia do golfového rezortu je beh na dlhé trate a netuším, kedy sa mi to vráti. Neľutujem to však, lebo vidím perspektívu tohto športu na Slovensku i jeho prospešnosť pre tento región,“ . Pridal ešte povzdych, že jeho najhoršou investíciou sú neďaleké Kúpele Sliač.“

imagesPod vedením známeho šéfkuchára

Nový klubový dom má kapacitu 80-100 stoličiek , čo je akurát na vytvorenie pohodlia účastníkov jedného turnaja. Reštaurácia slúži aj pre verejnosť a začala žiť svojim životom. Je pravdepodobné, že vzhľadom na atraktívny priestor sa čoskoro stane miestom aj pre svadby, oslavy a iné spoločenské podujatia. Lákadlom by okrem iného malo byť aj meno šéfkuchára Laca Dibalu, za ktorého skvelou kuchyňou chodievalo donedávna veľa hostí do Koliby na Kaskádach. To, že je to výborný kuchár, sme si overili napríklad aj počas nedávneho Memoriálu Ľudky Turčanovej-Rybárovej. Pre návštevníkov klubového domu chce chef pripravovať čerstvú dennú ponuku, vždy niečo iné, tak, aby sa dalo vybrať z mäsitých jedál a rýb, ako aj cestovín. Celkovo našlo v rezorte zamestnanie jedenásť ľudí.

Foto: Jana Janků a Tatiana Jantoláková

Autor: Jana Janků | 02. októbra 2014