V Šuranoch otvárajú znormovanú deviatku

16. apríla 2015

Neďaleko mestečka Šurany na juhozápade Slovenska najskôr lietali ultraľahké lietadielka a už niekoľko rokov aj golfové loptičky. Posledný aprílový deň tohto roku bude v golfovom klube s názvom Airport Golf Club veľmi očakávaným dňom. Slávnostne tam otvoria kompletné deväť jamkové ihrisko.

SAMSUNG CAMERA PICTURESRozvoj golfu na Slovensku (ale tak je to asi všade na svete) je spojený predovšetkým s často až fanatickými nadšencami pre tento šport. Do ich radov patrí aj Maroš Očadlík. Predovšetkým vďaka nemu vyrástlo postupne v Šuranoch pekné 9-jamkové ihrisko. Oficiálne ho otvoria 30. apríla 2015.

SAMSUNG CAMERA PICTURESKedysi zdevastované pozemky len vari tri kilometre od Šurian sa pred pár rokmi rozhodli zrekultivovať a využívať najskôr milovníci lietania na ultraľahkých lietadlách. Airport – „letisko“ si dal do názvu aj tamojší golfový klub, ktorý začal budovať svoje prvé odpaliská, cvičné plochy a napokon jamky v susedstve letiska. Dnes tam možno narátať deväť jamiek, plus cvičné gríny. A lietajú tam oboje – tak lietadlá ako aj golfové loptičky. Zdá sa, že v úplnej zhode. Nikto nikomu totiž nezavadzia, ba práve naopak. Letci i golfisti si vzájomne môžu deliť povinnosti i radosti – napríklad stretať sa na spoločných posedeniach.

Hybrid ihriska a cvičiska

Maroš Očadlík podnikal najmä v poľnohospodárstve. Popritom sa tiež vášnivo venoval golfovej hre. A k nápadu podieľať sa na vytvorení golfového zázemia v Šuranoch bol už len krok. Na dôvažok v Nitrianskom kraji vtedy pre golfistov neexistovali nijaké tréningové ani hracie možnosti.

A tak v roku 2007 vznikol na poli pri šurianskom letisku najskôr drajving, neskôr chipingový a patingový grín a pribudli takisto tri jamky – dve štvorparovky a jedna trojparovka. Problémom bol ale samotný projekt. Bolo potrebné budovať ďalej. Dorobili novú jamku, cvičné gríny slúžili aj ako jamkoviská nových jamiek, ktoré križovali drajving. Vzniklo tak 6-jamkové znormované ihrisko, avšak toto prinieslo viac mínusov ako prínosov. Buď sa dalo hrať šesť jamiek, no odpaliská museli byť zatvorené, alebo sa hrala iba pôvodná 3-jamková akadémia. Teda len akýsi hybrid. Keď fungovalo ihrisko, nebolo sa kde rozcvičiť, keď sa trénovalo, tri jamky už nestačili. A k tomu jedna skromná záhradná búdka, kam sa dalo skryť pred dažďom, či posedieť si so spoluhráčmi alebo priateľmi.

SAMSUNG CAMERA PICTURESPosledný aprílový deň

SAMSUNG CAMERA PICTURESTo všetko je dnes ale minulosťou. Od 30. apríla 2015 už definitívnou, pretože práve vtedy oficiálne otvoria v Šuranoch novú deviatku.

V polovici marca, keď si autorka článku prešla v sprievode prezidenta klubu, M. Očadlíka ihrisko, boli prípravy na otvorenie v plnom prúde. Všetky ferveje boli dokonale zarastené trávou a pod fóliami sa zelenali i posledné dokončované gríny pri lesíku. Výhodou je závlahový systém pod celým ihriskom, takže má šancu mať dobrú kondíciu i počas suchších dní.

Robotníci v tom čase práve dokončovali prekrytie terasy nového klubového domu, kde sa bude dať príjemne posedieť v chládku aj v horúcich letných dňoch či počas dažďa.

Golfistov čaká príjemná rovinatá deviatka s parom 35. Nejde teda o nijaké chip a put, ale o plnohodnotné ihrisko. Veď ho predstavujú dve päťparovky, štyri štvorparovky a tri trojparovky s dĺžkou pri hraní na 18 jamiek cez 5 000 m. Ihrisko je však vybudované tak, že ponúka aj druhú alternatívu s parom 33. Predstava je taká, že v isté dni sa bude ihrisko hrať v jednej a iných dňoch zase v druhej alternatíve. Hráčom tak ponúkne viac zábavy a rozmanitosti hry.

01Skúsený dizajnér

Celkovo sa dá šurianske ihrisko charakterizovať ako malé, ale milé. Tak vyzerá väčšina ihrísk, pod ktorými je podpísaný známy český dizajnér Jiří Velden. Spomeňme aspoň tie najznámejšie: Hodkovičky pri Prahe, Čertovo Břemeno v Aleninej Lhote, Hořehledy v Spálenom Poříčí, Stará Boleslav, Golf Park Slapy Sv. Jan, Lázně Kostelec u Zlína, Bítozeves pri Lounach, Hukvaldy, prestavba Štiřínu a iné. Dokonca dizajnoval ihriská v Nemecku či Rusku. Je o ňom známe, že sa vie vžiť do pozície tak skúsených, ako i začínajúcich golfistov. Budúcnosť českého i slovenského golfu nevidí vo výstavbe drahých a nákladných areálov – hoci ako pripomína, aj tie treba – ale nízkonákladových areáloch. Pri takejto predstave môže podľa neho pri každom okresnom meste vyrásť aspoň deviatka.

Krédom J. Veldena je, že návrh golfového ihriska má predstavovať trojuholník, ktorého každú stranu vyjadruje určitá hodnota. Prvou je kvalita a úroveň golfovej hry, druhá strana prezentuje údržbu SAMSUNG CAMERA PICTURESihriska a poslednú tvorí zakomponovanie do krajiny. „Pri návrhu ihriska dbáme na to, aby všetky tieto hodnoty boli vo vzájomne vyváženom pomere a výsledný obsah trojuholníka bol čo najväčší,“ zdôrazňuje pri všetkých možných príležitostiach a pripomína, že pre dennú prevádzku golfového ihriska je veľmi dôležitý tiež faktor bezpečnosti.

Obzvlášť pri menších ihriskách rekreačného charakteru či malých golfových akadémiách, ktoré sú limitované rozlohou pozemkov, preto dôsledne sleduje plnenie bezpečnostných hľadísk a noriem. Pre jeho firmu Golfland platí heslo: Bezpečnosť na prvom mieste.

Bez podpory štátu

Aj šuriansky Airport Golf Club možno zaradiť k nízkonákladovým ihriskám, hoci pri investíciách išlo tak či tak o nemalé sumy. A treba dodať, že golfový areál vyrástol bez podpory štátu, teda iba zo súkromných prostriedkov. Štýlom ho možno trochu prirovnať k linksovému ihrisku a vetra si vzhľadom na otvorený priestor golfisti zrejme užijú dosť. Stovku stromov, z toho štvrtinu platanov, popri fervejách už síce vysadili, ale kým vyrastú, prejde ešte veľa vody.

SAMSUNG CAMERA PICTURESPrekážky tvorí okrem bankrov takisto jazierko v časti za cestou, smerom k lesíku. Práve tam sú ferveje vytvarované tak, že v prípade veľkých dažďov môže časť vody stiecť do inak suchého poldra tiahnúceho sa popri nich. Vtedy pôjde o vodnú prekážku, ktorá sa bude hrať podľa regulárnych pravidiel.

Skrátka, hru na šurianskom ihrisku si užijú tak začiatočníci, ako i skúsení hráči. Keďže je pod vedením Michala Štefíka znormované a spĺňa EGA normy, budú na ňom prebiehať HCP a ďalšie turnaje, prvýkrát v lete aj TON – túra olympijských nádejí.

PSAMSUNG CAMERA PICTURESopri dokončení ihriska i klubového domu považuje M. Očadlík za nemenej dôležité budovať členskú základňu. V súčasnosti má klub vyše 150 členov, ale perspektívou je predovšetkým rozbehnutie spolupráce so školami v Šuranoch, Nových Zámkoch i okolitých obciach. „Hlavne však chceme, aby bol náš golfový areál miestom priateľských i rodinných stretnutí, kde sa všetci budú cítiť dobre. Veríme tiež, že sa u nás zastavia na kávičku aj tí, ktorí o hre golfu ešte len uvažujú, alebo sa im zdá natoľko príťažlivý, aby prišli povzbudiť tých, ktorí ho hrajú. Jednoducho chceme byť ďalšou golfovou oázou na Slovensku.“

Foto: autorka

Autor: Jana Janků | 16. apríla 2015

Komentáre

  1. Uz se tesime. To je Ja, prezident Hodkoviček Pavek Bursa, žena a snad i Vladimir Bouček.
    Drzime palce zejména pro počasí.

    Ahoj Jiri.