Bernolákovský kaštieľ sa vylupol do krásy

06. apríla 2016

Nová golfová sezóna v Bernolákove už tradične ponúka pobyt v rozkvitnutom a sviežo sa zaleňajúcom historickom parku. Tohto roku sa k tomu pridali aj nevšedné pohľady na už takmer zrekonštruovaný barokový kaštieľ so žiarivou bieložltou fasádou. Jeho slávnostné znovuotvorenie vrátane nadštandardného klubového domu je naplánované na september 2016.

kaštieľ- historické fotoBarokový skvost

Bernolákovský kaštieľ je najväčším barokovým kaštieľom na Slovensku. Počas jeho histórie sa v ňom udialo kadečo, vystriedal rôznych majiteľov.  Nesporne však ide jeden z najvýznamnejších historických skvostov na Slovensku, ktorého základy a suterény siahajú až do 16. storočia doby renesancie. V posledných rokoch však chátral a kadečo z neho stihlo aj zmiznúť. Od predminuloročnej zimy, kedy tam nastúpili reštaurátori a rôzni remeselníci, sa situácia začala radikálne meniť. Práce vzhľadom na ich odbornú  náročnosť postupujú nevídanou rýchlosťou. Na potešenie návštevníkov tak parkového deväťjamkového ihriska ako aj majstrovskej osemnástky Black River, ktorá je podľa oficiálneho rankingu najťažšou v Európe.

Maľby 1V súčasnosti je už opravená strecha vrátane vežičiek, všetky okná sú vymenené, majstri dokončujú posledné metre fasády, čistia priekopy okolo kaštieľa. Prác v tejto zložitej historickej dvojposchodovej budove je však ešte neúrekom. Súčasne s exteriérmi totiž prebieha aj rekonštrukcia interiérov, kde sa našlo viacero zaujímavých umeleckých artefaktov. Sú to najmä historické nástenné maľby (na ľavom obrázku ) v spoločenskej miestnosti na prvom poschodí s oknami pozerajúcimi do parku, ktoré jej spolu s historickým krbom nesporne dodávajú na výnimočnej atraktivite. Na jednej z malieb nechýba ani pohľad na kaštieľ z parku. Pred objektom tiež pribudlo veľké vybetónované parkovisko, pred grínom parkovej deviatky (či blackriverovskej šestky) sa skvie opravená fontána…

Kaštieľ zvnútra -uKlub najvyššej úrovne

Interiéry kaštieľu budú čoskoro slúžiť okrem iného na rôzne spoločenské podujatia. Golfistov bude iste zaujímať, že v prednej časti (smerom od parkoviska) bude nadštandardný golfový klubový dom s reštauráciou.  Tieto priestory ozvláštňujú aj moderné architektonické prvky, vrátane presklenej terasy v átriu (na obrázku vpravo).

Do septembra – teda do slávnostného otvorenia, na ktoré budú pozvané rôzne zahraničné i domáce osobnosti, vrátane aristokracie, sa však budú musieť golfisti ešte uspokojiť so starým klubovým domom. Napriek náročnému dokončovaniu rekonštrukčných prác i príprave veľkého otváracieho dňa, na ktorom sa podieľa celý kolektív pracovníkov klubu, však nemá nič ubudnúť z tradičných aktivít, počte turnajov i ostatnej klubovej činnosti.

Sezóna bude pestrá

Hoci na Black River i v Parku sa už hrá, oficiálne otvorenie sezóny mierne odsunulo dokončovanie parkoviska a hlavnej prístupovej cesty cez historickú bránu. Na 9. apríla 2016 je pre členov klubu a ostatných golfistov naplánovaný tradičný otvárací spoločenský Povrázkový texas scramble, ktorému predchádzal podobný turnaj vo White rezorte v Malackách. Začali sa už aj tradičné hendikepové turnaje.

A ešte pre informáciu: poplatky za hru a rôzne typy kariet sa oproti vlaňajšku nezmenili. Nájdete ich na web stránke www.golf.sk/clenstva.

Foto: Peter Janek, (2) Jana Janků (1) a archív

Autor: Jana Janků | 06. apríla 2016

Komentáre

  1. Napísala si to krásne.