V stovke najlepších európskych kontinentálnych ihrísk aj obe ihriská Penati

21. januára 2016

V roku 2014 sa medzi TOP 100 európskych kontinentálnych golfových ihrísk prvýkrát objavilo aj Slovensko – senický rezort Penati a jeho ihrisko Legend. Zostalo v ňom aj vlani. Pre rok 2016 k nemu pribudlo aj druhé senické ihrisko – Heritage.

Ide o jeden z množstva rebríčkov, ktorý každoročne zostavuje tím hodnotiteľov web portálu www.top100golfcourses.co.uk. Tá o sebe tvrdí, že je jedinou nezávislou. Jej hodnotitelia navštevujú ihriská po celom svete a zostavujú rebríčky podľa regiónov i krajín.

Ihriská môžu získať od jednej po šesť loptičiek, ktoré možno získať za dizajn ihriska, vizuálnu stránku, kvalitu, poskytované služby. Web stránka top100golfcourses.co.uk je však unikátna v tom, že umožňuje čitateľom hodnotenia dopĺňať.

Najviac Francúzsko

V rebríčku TOP 100 európskych kontinentálnych golfových ihrísk 2016 nie je oproti vlaňajšiemu príliš veľa zmien. Na prvej priečke sa niekoľko rokov drží francúzske ihrisko Morfontain. Za ním nasledujú holandský rezort Koninklijke Haagche, ktorý sa na druhé miesto posunul z vlaňajšieho siedmeho. Tretím je rovnako ako minulý rok španielsky rezort PGA de Catalunya pri Barcelone.

Heritage_31jul2013_3Čo zaujalo hodnotiteľa v Senici?

V tabuľke sa už tretí rok umiestňuje ako jediný aj slovenský golfový rezort Penati Senica (Šajdíkové Humence). Najskôr tam však bolo ihrisko Legend (97. miesto). Tentokrát k nemu redakcia ako nováčika zaradila o štyri priečky vyššie aj ihrisko Heritage.

Hodnotiteľa, ktorý ho opakovane navštívil, evidentne mimoriadne zaujalo. Text ako aj fotografiu z neho (ako len o pár ihriskách z celej stovky) zaradil šéfredaktor Keuth Baxter aj do tlačovej správy.

O Heritage Penati píše: „Len málo ľudí zrejme počulo o jeho dizajnérovi Jonathanovi Davidsonovi, ktorý sa v súčasnosti pracovne zameriava najmä na východnú Európu a Írsko. Predpovedal, že Heritage (zručne našejpované Mickom McShaneom) bude hviezdou v jeho portfóliu. Nováčik Heritage dokonca v tabuľke preskočil svojho kolegu zo slovenského rezortu Penati – Legend. Dizajnér to komentuje nasledovne: Dal som si za cieľ vytvoriť ihrisko, ktoré bude odzrkadľovať zásady, ku ktorým sa hlásia starší golfoví dizajnéri. To podnietilo vo mne túžbu využiť v záujme čo najväčšej autenticity existujúce komponenty krajiny tak, aby ihrisko získalo tradičný vzhľad evokujúci >>zlaté časy golfových ihrísk<< a  popri ihrisku, ktoré nadizajnoval Jack Nicklaus v susedstve, ponúknuť úplne iné zážitky.“

České chýbajú

Celkovo je v TOP 100 európskych kontinentálnych ihrísk najviac – až 17 francúzskych, nasleduje Španielsko, Švédsko, Portugalsko ,Taliansko a Holandsko, Nemecko, Dánsko, Belgicko, Rakúsko, Nórsko, Fínsko, Cyprus. Do kontinentálnej Európy je zaradené aj Turecko s tromi ihriskami v Beleku – Lykia Links, Sultan, Cornelia Prince a Carya. Pre zaujímavosť: rakúska Fontana je na 69. mieste a pohoršila si o 20 miest a Adamstal sa ušlo 85. miesto, pričom si oproti vlaňajšku pohoršil  o 15 miest. Z postkomunistických krajín tam možno nájsť bulharské černomorské ihrisko Thracian Cliffs (pekné 27. miesto) a estónske Estonian GC Sea (99. miesto.) Viaceré krásne české či slovinské ihriská zrejme hodnotitelia ešte neobjavili.

Slabá propagácia

Na stránke top100golfcourses.co.uk. teda Slovensko neopomínajú. Nájdete tam však okrem Legendu (s piatimi loptičkami) a Heritage v Penati (so štyrmi loptičkami, text písal Radomír Holečka) iba popisky ďalších troch – Grey Bear na Táľoch (bez loptičiek, text údajne vychádza z klubových web stránok) a Black River v Bernolákove (bez loptičiek, text neuvedeného autora je síce výstižný, ale neaktuálny – ako PRO tréner je uvedená osoba, ktorá tam pôsobila veľmi krátko a už tam dávno nie je). Najnovšie pribudla Skalica (bez loptičiek, text pozostáva len z trojriadkového základného popisu ihriska bez uvedenia autora).

Pravdou je, že komu sa tieto textíky nepáčia, alebo ich považuje za nepresné či nebodaj nepravdivé, má možnosť doplniť ich a pridať aj fotografie či score kartu.

Naďalej ale platí to, čo sme na www.golfandtravel.sk písali už pred dvomi rokmi: Prezentácia golfových možností na Slovensku má veľké medzery. Štátom podporovaná Slovenská agentúra pre cestovný ruch nezvláda ani iné úlohy a svoj nízky rozpočet smerujú najmä na platy zamestnancov. A špecializovaná golfová marketingová agentúra na Slovensku zatiaľ neexistuje. Ak sa teda o propagáciu nepostarajú samotné kluby, zlepšenia informovanosti o slovenskom golfe sa zrejme nedočkáme.

Foto: Martin Žilka

Autor: Jana Janků | 21. januára 2016

Komentáre

  1. Penati si TOP 100 určitě zaslouží. Hráli jsme tam loni po mezinárodním turnaji a celé hřiště bylo ve špičkové kondici. Už se tam letos zase těšíme. Mám z umístění radost, že se relativně mladému slovenskému rezortu podařilo pronikonout, stejně jako např.“Thráckým útesům“v Bulharsku, mezi nejlepší evropská hřiště. Jsem zvědavý, kdy se do stovky došplhá některý z českých golfů. Jen se potvrzuje, že kvantita nenahrazuje kvalitu. Vždyt v celém Bulharsku mají všeho všudy snad čtyři hřiště.