Absolútnym víťazom SKI & GOLF je Roman Staník

11. apríla 2016

Veľké napätie do poslednej chvíle: Bude sneh a bude teda kde postaviť bránky na obrovsky slalom? Bude súčasne aj golfové ihrisko Black Stork v takom stave, aby sa na ňom dal hrať regulárny turnaj? To je súčasť každého ročníka slovenského šampionátu SKI & GOLF.  Siedmy nebol výnimkou.

Rady meteorológov na uplynulý víkend (9.-10. apríla 2016) zneli: „Zostaňte doma, oddychujte v posteli. Celý víkend bude pršať.“ Nuž ale tradiční i noví účastníci tohto na Slovensku unikátneho podujatia, ktoré od začiatku organizuje golfový rezort Black Stork, A PGA Golf Course vo Veľkej Lomnici, na to nedbali a a väčšina už v piatok smerovala zo Slovenska i Česka do Vysokých Tatier. Spolu bolo napokon týchto ,,obojživelníkov,“ ktorí ovládajú lyže i golfové palice, 24 a čakalo ich súperenie v dvoch športoch, ktoré majú v Tatrách vyše storočnú tradíciu. Navyše, šancu odskúšať si ich počas jediného víkendu a v jednej ski-golf-slovakia-spolocnalokalite, naozaj nedáva na Slovensku veľa miest. Nie menším lákadlom bolo to, že víťazov piatich kategórii vysiela už tradične organizátor reprezentovať Slovensko na svetovom šampionáte SKI & GOLF. Ten bude tohto roku začiatkom mája už tradične na rakúskom ľadovci Kaprun (obrovský slalom) a potom bude pokračovať dva dni golfovým turnajom na krásnom ihrisku v Zell am See.

https://www.youtube.com/watch?v=m8sqdj2Dy5Y

S lyžami na Solisko

Obrákovú trať aj tentokrát postavili na Solisku nad Štrbským Plesom vo výške 2 093 m n. m. A hoci zrána trochu zapršalo, lyžiarske preteky už prebiehali Na štarte Katarína Halagolcová.v pohode, ba dokonca aj s výhľadmi do podtatranskej krajiny. A hoci sneh už na niektorých častiach zjazdoviek chýbal, ten zvyšný bol po daždi pomerne hutný a lyžovačku si všetci návštevníci rezortu v ten deň pochvaľovali.

Spokojní boli aj účastníci SKI & GOLF. Aj keď sa niektorým nepodarilo prejsť spleť bránok bez zaváhania na prvýkrát, nebol to problém. Každý pretekár mal ešte k dispozícii druhú jazdu a do výsledkov sa rátal lepší čas. Ten si napokon ,,vyjazdil“ – ako sa na slovenského reprezentanta a olympionika zo Soči a v súčasnosti najlepšieho Slováka v rankingu FIS v super G patrí- Martin Bendík. Stal sa s časom 39,41 sekúnd absolútnym víťazom obrovského slalomu. Skvele zajazdil aj Roman Staník (40,48 s) a za svoje časy sa nemuseli hanbiť ani tri prítomné dámy.

Zuzka KovačičováMedzi gríny k čiernemu bocianovi

A potom už na poludnie, po krátkej zastávke na kávičku a občerstvenie, zmenili účastníci lyžiarske oblečenie za golfové a vybrali sa na ihrisko B a C v rezorte Black Stork. A veru zišli sa aj dáždniky a nepremokavá výbava, lebo meteorológom predpoveď napokon vyšla: rozpršalo sa. Našťastie len jemne a ani nebolo príliš chladno, takže výhovorky na zlé držanie palíc v skrehnutých rukách a preto slabšie a nepresné rany, neobstáli. Zmena nadmorskej výšky s dáždikom sa prvý deň podpísali pod pomalšiu hru. Možno aj preto, že patovať na kvapkami orosených grínoch si vyžadovalo väčšiu citlivosť, ako to býva zvyčajne. Navyše, hralo sa na rany, takže aj na nevydarenej jamke, či pár pristátí loptičky vo vode, sa muselo dohrávať.

Matúš MaďarNa golfovom ihrisku to najlepšie išlo juniorovi Matúšovi Maďarovi, ktorý podal vyrovnaný výkon 77 a 78 rán (na obrázku vpravo).

Druhý deň to však mali účastníci už v rukách a popoludní sa mohli všetci stretnúť na vyhlasovaní výsledkov v klubovni hotela International. Ako zvyčajne, aj za účasti golfovej manažérky Sylvie Hruškovej i riaditeľky pretekov Danky Veleckej.

Martin Bendík lyže dokonale ovláda.Presadila sa mladosť

S celkovým súčtom  336,92 bodov sa stal aj absolútnym víťazom 7. ročníka SKI & GOLF Slovakia Roman Staník (na titulnom obrázku), čo odzrkadľuje jeho vyrovnané výkony v  oboch disciplínach .

K „pikoškám“ patrí aj to, že víťazom kategórie B sa stal Martin Bendík (vľavo), ktorý sa minulý rok zúčastnil tohto podujatia prvýkrát s hendikepom 54 a tento rok sa postavil na štart už s HCP 18,1. Ako prezradil, celý rok usilovne trénoval nielen na zjazdovkách, ale aj golfovom ihrisku a vlani odohral zhruba 30 turnajov. Skrátka, športový talent bez rozdielu disciplín.

Víťazi SKI & GOLF Slovakia 2016 v jednotlivých kategóriách:

Víťazi jednotlivých kategórii spolu.JUNIORS: Matúš Maďar (skóre 339,64; 46,16 sek, 77 a 78 rán)

MAIN CLASS: Roman Staník (skóre 336,92; 40,48 sek, 88 a 87 rán)

MID AGE: Peter Korčuška (skóre 369,08; 49,19 sek, 96 a 77 rán)

MASTERS: Vladimír Moško (skóre 361,52; 45,38 sek, 88 a 92 rán)

B: Martin Bendík (skóre 465,64; 39,41 sek; 98 a 100 rán)

Foto: Milan Velecký

Autor: Jana Janků | 11. apríla 2016