Footgolf aj pod Tatrami

06. mája 2018

Nové footgolfové ihrisko s 18 jamkami už slúži verejnosti aj na 27 jamkovom golfovom ihrisku Black Stork vo Veľkej Lomnici. Vo Vysokých Tatrách tak pribudne ďalšia aktivita na trávenie príjemnej dovolenky od jari do neskorej jesene.

Footgolfových ihrísk je na Slovensku iba deväť, na východnom Slovensku žiadne. Záujemcovia môžu hrať na Black Stork denne od 14. hod. za ceny od 2 €. Kto rád súťaží, určite si príde na svoje už na Otváracom footgolfovom turnaji v utorok 8. mája 2018 pod záštitou známeho futbalistu Jána Kozáka ml.

Keď futbal a golf splynú

„Na Slovensku je futbal oveľa populárnejší ako golf. Keď futbal a golf splynú do jedného, je to footgolf. Prináša na trávniky džentlmenstvo. Veríme, že footgolf si športovci zamilujú,“ uviedla Sylvia Hrušková, generálna riaditeľka golfového rezortu Black Stork.

Popularita tohto športu po svete enormne stúpa.Najviac ihrísk je v Holandsku, Anglicku, USA a Argentíne. Podporujú ho a aktívne hrajú aj bývalé hviezdy svetového futbalu. Footgolf kombinuje dva najpopulárnejšie športy na svete: futbal a golf. Hrá sa s klasickou futbalovou loptou na golfovom ihrisku s jamkami s priemerom 53 cm. Na hru footgolfu sa stačí športovo obliecť (nie futbalové oblečenie, iba štucne, stačia krátke alebo dlhé nohavice a polokošeľa) a obuť si tenisky (nie futbalové kopačky, ale turfy, či halové tenisky) a zobrať so sebou futbalovú loptu veľkosti 5. V prípade potreby ju hosťom Black Stork zapožičajú na golfovej recepcii.

Pravidlá podobné golfovým

Pravidlá footgolfu z veľkej časti zodpovedajú pravidlám golfu. Skóre sa ráta ako pri golfe -počíta sa každá rana, avšak hráči používajú nohy, aby mohli kopať futbalovú loptu cez fervej až k jamke. Najnižší počet kopov určuje víťaza. Footgolfové jamky sa nachádzajú mimo grínu, takže golfisti nemusia mať obavy, že ich footgolfisti zničia. Hráči  si musia rezervovať tee time. Každý z nich má vlastnú loptu a v skupine sú maximálne 4 hráči. Lopta sa kope z odpaliska po ferveji na jamku. Štartový kop môže byť kopaný len zo zeme a hráč môže kopať ľavou alebo pravou nohou. Každý kontakt s loptou sa počíta ako jeden kop. Nehrateľná lopta pod stromom alebo podobne sa vyberá nie bližšie k jamke a hráč si priráta jeden trestný bod. Hráč, ktorý dostane loptu do jamky s najmenším počtom kopov, vyhráva. Víťazom je hráč s najnižším skóre, alebo kto získal najväčší počet jamiek. Na ihrisku sa nebehá, nekričí ani nenadáva. Hráči sú zdvorilí ku ostatným hráčom. Pomalší hráči by sa mali nechať predbehnúť rýchlejšie hrajúcou skupinou hráčov. Pieskové bunkre musia hráči opraviť.

 

Autor: Štupáková Michaela | 06. mája 2018