Keď Skalica bola hlavným mestom ČSR

26. augusta 2019

Mesto Skalica pri príležitosti osláv 100 rokov od príchodu Československej dočasnej vlády na Slovensko do tohto mesta spoluorganizovalo 1. ročník golfového turnaja  Začína z toho vznikať tradícia, lebo v 17. augusta 2019 bol už 2. ročník turnaja. Hralo sa na 18. jamiek v spoločnej kategórii a zratúvali sa netto i brutto body. Víťazom sa stal Dominik Mazúr, za ním skončil Le Hien a tretím bol Peter Vachálek.  Na turnaj prispelo zo svojho z rozpočtu  aj mesta Skalica.

A aby sme si zopakovali dejepis, pripomeňme si udalosti roku 1918.  po vyhlásení Československej republiky. Vládu, ktorej členmi boli Vavro Šrobár i skalický rodák Pavol Blaho, priviezol do Skalice 6. novembra 1918 špeciálny vlak z Prahy. Jej úlohou bolo zabrániť chaosu a anarchii na území Slovenska. Členovia boli sčasti ubytovaní v dome Pavla Blahu na skalickom hlavnom námestí, ktorého autorom je renomovaný architekt Dušan Jurkovič. V Skalici vítali vládu tisíce obyvateľov mesta i širokého okolia. Pred piatimi tisíckami zhromaždených proklamoval V. Šrobár vytvorenie Československej republiky a prevzatie správy vecí verejných do rúk dočasnej vlády. Anton Štefánek vyhlásil za vyučovací jazyk na Slovensku slovenčinu. Činnosť dočasnej vlády ukončila jej demisia 15. novembra po tom, čo sa v Prahe zišlo Národné zhromaždenie a ustanovilo prvú československú vládu. Historické udalosti pripomína na skalickej radnici pamätná tabuľa.

 

Autor: Jana Janků | 26. augusta 2019

Komentáre

  1. Vyborná idea pripominať historiu .Mudr.Pavel Blaho / nie Pavol/ bol prvý, ktorý vyhlásil na námestí v Skalici vznik Československej republiky až po ňom prehovoril Mudr. Vavro Šrobár a dalši ako dr.Ľudovít Okánik , Anton Štefanek ….

Pridať komentár