Napínavý záver Slovak Championship Open. Trofej si odniesol R. Sabbatini

11. septembra 2019

Vec na Slovensku priam nevídaná: za hrajúcim flajtom sa posúvali početné skupiny divákov a hľadali si čo najlepší výhľad. Po troch rokoch existencie získava Slovak Championship Open čoraz vyššiu popularitu. Tentokrát  k tomu nesporne prispela účasť slovenského reprezentanta Rory Sabbatiniho. Ten si z Penati odniesol aj víťaznú trofej.

Víťaz Slovak Championship Open Rory Sabbatini s kedíčkou- manželkou Martinou.

Počas dvoch kôl na ihrisku Legend v prestížnom slovenskom golfovom rezorte Penati pri Senici sme medzi divákmi videli aj českých návštevníkov, jedinú slovenskú víťazku Ladies European Tour Zuzanu Kamasovú, viacerých špičkových slovenských golfistov, ale trebárs aj skalické juniorky či šéfov ihrísk. Ich všetkých prilákal nielen tento golfový sviatok ale hlavne hlavná hviezda tohto podujatia – 43-ročný Rory Sabbatini.

Česko-slovenský súboj

Ako sa však ukázalo, vyrovnaným partnerom Rorymu bol až do konca mladý český profesionál Ondřej Lieser. Nielenže mali rovnaký výsledok po prvom dni (69 rán), ale s rovnakým počtom rán (tentokrát 70) odchádzali z ostrovného grínu 18. jamky aj v záverečný deň turnaja. O tom, kto si napokon odnesie trofej víťaza, rozhodlo napokon až opakované play off – opäť na 18. jamke. Napínavý súboj napokon lepšie ustál nesporne skúsenejší hráč R. Sabbatini s juhoafrickými koreňmi žijúci so svojou slovenskou manželkou Martinou na Floride, ktorý však celú túto sezónu hrá so slovenským občianstvom za Slovensko. Vrátane PGA major turnajov ako bol US či British Open.

Odovzdávanie trofeje a šeku víťazovi.

A tak na pohári víťaza najprestížnejšieho slovenského turnaja, teda slovenských majstrovstiev otvorených aj pre zahraničných hráčov, sa objavilo po dvoch českých menách – Peter Nič (víťaz roku 2017) a Filip Mrůzek (2018) meno slovenského reprezentanta a s veľkou pravdepodobnosťou aj budúcoročného olympionika R. Sabbatiniho.

Ten pritom nastupoval na štart bez tréningového kola, ktoré kvôli turnaju Európskej túry v Hamburgu jednoducho nestihol. Na záverečnej besede s médiami ani netajil, že cítil únavu a bolo to vidno aj na niektorých nie veľmi vydarených patoch, kvôli čomu musel až do posledných chvíľ bojovať o titul so spomínaným Čechom. Po oba dni mu však bola oporou manželka, ktorá mu robila aj kedíčku namiesto inak profesionálneho kedíka, ktorému dal voľno. Na toto konto Rory žartom poznamenal, že inokedy je bossom síce ona, ale tentokrát bol ním on.

Albatros v podaní O. Liesera

Český profesionál Ondřej Lieser v popredí) bojoval o víťazstvo do poslednej chvíle.

Oveľa cennejšie však boli jeho slová na adresu hlavného súpera Ondřeja Liesera.  Úroveň jeho hry ocenil slovom „fantastická“. Dôkazom toho je aj fakt, že v prvom kole na pätnástej jamke, ktorá sa hrala ako šesťparovka, zahral Ondřej ukážkový albatros, keď sa do jamky dostal tretím úderom!

V druhom kole už ako víťazi prvého hrali spolu v jednom flajte, takže sa mohli vzájomne bezprostredne konfrontovať.  Pre koncom bol O. Lieser niekoľko jamiek vo vedení a R. Sabbatini vyrovnal skóre až ukážkovým dlhým birdie na 18. jamke. Potvrdil to potom aj v rozstrele. Za víťazstvo okrem pohára získal aj šek na  2 000 €.

Najlepším amatérom P. Mach

Pri oceňovaní prišiel na rad aj najlepší výkon amatérskeho hráča. Ním sa so 148 ranami stal slovenský golfista Pavol Mach.

Organizátori a partneri

Hlavní organizátori Peter Petrovič (vľavo) a Pavol Bielik.

Za vysokou a neustále rastúcou úrovňou Slovak Championship Open stoja dvaja neúnavní organizátori Peter Petrovič a Pavol Bielik i hlavní sponzori banka Raiffeisen a spoločnosť Luxusné apartmány Penati Golf resort.

Spokojný bol aj Radomír Holečka,  športový riaditeľ rezortu Penati, kde Slovak Championship Open už tri roky po sebe hrá: „Je to pekné domáce podujatie z dielne slovenskej PGA, aké tu už malo byť dávno predtým. Sme radi, že pokračuje jeho kontinuita.“

Slová uznania pridal aj viceprezident SKGA Rastislav Antala. Tešil sa, že tento turnaj sa vošiel R. Sabbatinimu do kalendára, tak ako to na začiatku sezóny sľúbil a spolu s Ondřejom Lieserom bojovali až do konca a postarali sa o napínavý záver.

 

Výsledky Slovak Open Championship 2019

  1. Rory Sabbatini (SR) 139
  2. Ondřej Lieser (ČR) 139

Delené 3. miesto: Peter Valášek ml. (SR), Gregg Lavoie (USA) a Michal Pospíšil (ČR) – všetci 144

 

 

Autor: Jana Janků | 11. septembra 2019