Golfové potulky Severnou Moravou

29. júla 2020

Hraničné čiary sú síce v týchto korona časoch opäť výraznejšie a občas aj strážené, ale do golfových rezortov, kde sa človek ocitne uprostred prírody, sa dá dostať aj bez rizikových zastávok či kontaktov. Napríklad aj na Severnú Moravu.

Plánovaným i náhodným výberom  sme si tentokrát zvolili trasu Ostravice – Kravaře – Olomouc. Výborná voľba. Nielenže ide vo všetkých troch prípadoch o nápadito nadizajnované, výborne udržiavané osemnástky v krásnej prírode, ale tejto jari i v lete im mimoriadne praje aj počasie. Dostatok dažďa vidno na sviežich fervejách i grínoch, ale čo už my, golfisti, nie vždy radi vítame – aj na náročných hustých rafoch a semirafoch i bohatom výskyte komárov.

Ostravice: už nie len v tom našom údolí

Klubový dom Ostravice obklopuje kvetinová výsadba v štýle lúčna záhrada.

Kúsok za slovensko-moravskou hranicou v romantickom údolí Beskyd leží jeden z najkrajších a veľa krát ocenených golfových rezortov Golf & Ski Rezort Ostravice. Obľúbili si ho aj slovenskí golfisti a v minulosti bývaval častou zastávkou slovenských túr. Tohto roku je kvôli koronovým opatreniam situácia trochu iná, ale Slovákov tam stále radi vítajú. A nielen preto, že od minulého roka majú Ostravice spolu s rezortom Kaskáda pri Brne slovenského majiteľa – Tatra Mountain Resort (TMR).

Tohto roku aj Beskydom bohato praje dážď, takže ihrisko je dokonale zelené. Pri množstve vôd, a to nielen jazerám na prvej deviatke, ale najmä priečnym potokom pretekajúcich často priamo cez herné dráhy a obrasteným hustou trávou si hra vyžaduje obzvlášť dobrý manažment. Inak sa

Prvá deviatka začína z kopca, po odohraní jamiek okolo jazera však začína povestné stúpanie.

nevyhnete neustálemu hľadaniu loptičiek. Ale kto raz navštívi Ostravice, bude si dobre pamätať, že ihrisko má aj inú „záludnosť“ – poriadnu kopcovitosť najmä druhej deviatky. Keď si myslíte, že vyššie to nejde, nad vami sú ďalšie jamky. Preto sa oplatí priplatiť si buginu.

A čo znamená pre rezort mať nového majiteľa? Jeho riaditeľ Slavomír Dufek si to pochvaľuje: „ Príchod do rodiny TMR nám priniesol väčšiu marketingovú silu. Predsa len ide o veľkú firmu, ktorá už dlho pôsobí na trhu v oblasti turizmu. Vďaka tomu sme sa posunuli ďalej v rozhľade. Inak povedané: nežijeme si už len v tom našom údolí. Spojenie s TMR prinieslo skvalitnenie služieb  podľa  štandardov tejto firmy, väčší príliv zahraničných golfistov… V rámci TMR došlo k spojeniu ďalších golfových rezortov a tým tiež k zvýhodnenej hre a zaujímavým balíčkom.“

Ktoré to sú, nájdete na https://www.tmrhotels.com/green-inn-hotel/cz/specialni-nabidky/  alebo https://www.ostravice-golf.cz/golf/balicky.

Kravaře: v tieni stáročných stromov

Moderný klubový dom rezortu Kravaře.

Nie, šampanské sme nečakali, ale na recepcii ihriska  Silesia Golf Resort v Kravařoch nás istým tekutým darčekom predsa len privítali. K „fíčku“ sme dostali fľaštičku repelentu. Rýchlo sme to ocenili. Kŕdle dotieravých komárov boli totiž našimi spoločníkmi po celú hru.

Ihrisko Kravaře päť kilometrov od mesta Opava leží v parku pri zámočku patriacom medzi najvýznamnejšie barokové stavby Sliezska. Už to je samé o sebe lákadlom. Ak sa tam vyberiete, pozorne sledujte tabule. Do zámockého parku je cez hlavný vchod vjazd áut zakázaný, takže k modernému klubovému domu s golfovou recepciou, reštauráciou, ubytovaním (10 izieb, 30 lôžok) a welness treba prísť zboku, ulicou pomedzi rodinné domy. Hoci ide o moderný objekt, ktorý vyrástol pred pár rokmi v rámci revitalizácie ihriska (dokončenie v roku 2012), vďaka tehlovej fasáde nerušivo zapadá do susedného historického parku. Prejdete bránkou a ocitnete sa v inom svete.  Hneď pri zámočku nájdete prvú jamku a pri ňom aj na 18-tke skončíte.

Pri barokovom zámku hru začínate i končíte.

Zámok je majetkom mesta, ale tabuľa na klubovni prezrádza, že aj tu využil pôvodný majiteľ rezortu spoločnosť Silgor majiteľa Michala Štefla na revitalizáciu ihriska a dobudovanie jeho zázemia eurofondy. Ak sa čudujete, prečo to v Česku ide a vďaka ním tam majú vyše stovky ihrísk, je to preto, že si to v predvstupových rokovaniach do EÚ prezieravo na rozdiel od Slovenska vyrokovali. Aktuálne je už ihrisko súčasťou developerskej skupiny Silesia, čo sa dostalo aj do jeho názvu.

P

Stáročné stromy nad hlavami.

ri občasnom blúdení nie vždy dobre označených jamiek sa dá ihrisko prejsť aj pešky. Ide totiž o rovinatý terén. Vaše oči sa budú mať neustále o čo oprieť. Malebných zákutí v tomto dokonale udržiavanom parku a okolo neho je nespočetne. Hlavne v lete oceníte tiene stáročných stromov, ktoré súperia o svoj priestor s kľukatými potokmi a potôčkami i majstrovsky umiestnenými jazierkami a rybníčkami, ktoré v minulosti napájali tamojšie mlyny. Nedajte sa však učičíkať šumom stáročných stromov, v čase našej návštevy doplneným omamnou vôňou kvitnúcich košatých líp. Ferveje najmä v parkovej časti sú pomerne úzke a na loptičky neustále číha nejaké nebezpečenstvo. Domáci napočítali, že počas jednej hry môžte skončiť najmenej 42 krát v lese a 24 krát vo vode. Takže dobrá zásoba loptičiek sa určite hodí.

Ak si hru spojíte s návštevou múzea v tamojšom zámočku (neodkladajte to však po hre, lebo zatvárajú dosť skoro), môžete tam stráviť krásny golfovo-historický pobyt spojený napríklad aj s turistikou či cyklistickými túrami.

Olomouc – s výhľadmi na úrodnú Hanú

V Olomouci začínali skromne, dnes sa pýšia peknou klubovňou s možnosťou ubytovania.

Aj metropola Hanej, najúrodnejšej časti susedného Česka, na históriu bohaté mesto Olomouc, sa môže pochváliť krásnym golfovým areálom. Ak sa tam však vyberiete, zabudnite na rovinu a nekonečné lány pšenice, kukurice či cukrovej repy. Majstrovskú osemnástku nájdete 12 km od mesta, v lesnatom a chalupármi obľúbenom prostredí pri obci Dolany.

Povestná ostrovná jamka č. 8.

Históriu má podobnú s mnohými českými ihriskami. Majiteľ, podnikateľ s inzertnými novinami František Kalabis, staval postupným tempom. Najskôr dokončil v roku 2001 deviatku so skromným klubom, aby o päť rokov pridal ďalšiu. Dnes vás tam privíta moderný klubový dom s reštauráciou s občerstvením za príjemné ceny, ubytovanie v desiatke izieb, ale i seminárne priestory.

Manažovanie rezortu už prevzal vnuk majiteľa – Jan Kalabis junior. Na ihrisku vyrástol a tak nečudo, že sa môže pochváliť s nulovým hendikepom. Minulý rok sa aj do osudu olomouckého ihriska primiešala slovenská spoločnosť TMR. Na rozdiel od rezortov Ostravice a Kaskáda pri Brne ho však neodkúpila, ale nadviazala s ním partnerskú spoluprácu vrátane obchodu a marketingu.

„Ako poznamenal J. Kalabis ml. „… osud ihriska máme ale naďalej vo svojich rukách. Hoci išlo o veľkú investíciu a návratnosť je nedohľadne, zatiaľ nič nemeníme. Spolupráca s TMR je však výhodná tak pre nás, ako aj našich členov. Nemusíme nakupovať všetky potrebné stroje na údržbu, ale požičiavame si ich napríklad z Ostravice. Našich 730 členov má zase za mierny doplatok k ročnému členskému možnosť bezplatnej hry tak v Ostravici ako aj na Kaskáde, čo je v oboch prípadoch hodinka cesty od nás.“

Kopce si užijete aj tu.

Pri ponuke pre slovenských golfistov manažér upozorňuje na výhodný balíček stay&play (2 noci v hoteli a a neobmedzený golf ponúkajú od pondelka do piatku vrátane polpenzie za 160 €). A pozor: zahrať si tam môžu aj tí, ktorí sa pre absolvovanie golfovej skúšky ešte nerozhodli. V rezorte majú aj 9-jamkové verejné ihrisko.

A aká je majstrovská osemnástka? Nuž, pripravte sa na kopcovitý terén a tým so slabšou kondíciou sa najmä v horúcich letných dňoch hodí autíčko. Aj kvôli dlhým prechodom medzi niektorými jamkami. Výhľady z ihriska na Oderské vrchy a Nízky Jeseník sú prekrásne a z niektorých miest môžete obdivovať panorámu Olomouca i hostinnej Hanej. Navyše vás okolo ihriska nebudú rušiť nijaké moderné stavby. Dizajnéri – známi českí golfoví architekti Karel Pochobradský a Jiří Šašek, sa s reliéfom krajiny Drahanskej vrchoviny doslova pohrali a využili všetky jeho detaily i zákutia umelo vybudovaných  jazier. Za nezabudnuteľnú budete určite považovať ostrovnú jamku č. 8 a vaše patovacie umenie vyskúšajú aj rýchle modulované gríny.

Čie sú Lipiny v Karvinej?

Severná Morava má viacero krásnych ihrísk. Jednotkou je iste Proper Čeladná s dvomi 18-tkami, za návštevu stoja aj Ropice i Šilheřovice s majstrovskými 18-tkami či Kukvaldy či Rožnov pod Radhoštěm s milými deviatkami.

Veže bane Darkov sú dominantou ihriska.

Samostatnou kapitolou je 9- jamkové ihrisko Lipiny uprostred Karvinej, ktorého dominantou sú veže bane Darkov. Nielen preto, že ide v súčasnosti o koronou najohrozenejšie časti Česka. Ďalším problém sú majetkové vzťahy. Aj ono patrí medzi „pomníky či pomníčky“ známeho uhlobaróna, mediálneho magnáta vlastniaceho desiatky periodík (napr. denník Hospodářské noviny, Reflex a Ekonom i niekoľkých významných webov), podľa časopisu Forbes desiateho najbohatšieho Čecha (žije však vo Švajčiarsku)  Zdeňka Bakalu. Hoci štát od neho vytunelované  a pravdepodobne čoskoro končiace bane Ostravsko-karvínske doly (OKD) odkúpil za smiešnych 80 mil. Kč, stihol si kadečo privlastniť tak, že pri ďalšom rozvoji tejto oblasti už asi tak ľahko nič nezmôžu ani dobrí právnici. Ako konštatujú české Lidové noviny (25. júla 2020) cez firmu Asental „vytiahol“ z OKD byty, dopravu, komerčné nehnuteľnosti i pozemky. Vrátane toho, kde sa rozkladá obrovské Karvinské jazero, ktoré vzniklo zatopením baní. A tiež golfové ihrisko Lipiny. Ide pritom o mimoriadne zaujímavý projekt. Dráhy vznikli na vyťažených haldách a o zvlnenie terénu sa postaral aj prepad vyťažených šachiet. Výstavba ihriska vyšla na 266 mil. Kč, z čoho takmer 36 mil. Kč prišlo z  európskych dotácii. V súčasnosti síce patrí OKD, teda štátu, ale kvôli pozemku je stále v rukách Z. Bakalu. Ten však s mestom ani so štátom momentálne nekomunikuje.

Foto: Marek Jarkovský (Ostravice) a archív ihrísk Kravaře a Olomouc

 

 

 

 

 

Autor: Jana Janků | 29. júla 2020