K azúrovému moru a bielym plážam ako prémia golf v tropickej prírode
Dominikánsku republiku považujú Česi a Slováci za miesto, kam sa chodí za plážami s bieloskvúcim pieskom a azúrovou morskou vodou, menej ho považujú za golfový raj. V skutočnosti ale ním je. Na ostrove nájdete 25 golfových ihrísk najvyššej úrovne. (2. časť)
V tejto obľúbenej dovolenkovej karibskej krajine na ostrove Hispaniola, nazývanom aj Haiti, nájdete 25 golfových ihrísk, väčšinu špičkovej úrovne. Ich dizajn navrhli a dotvorili najslávnejší svetoví golfoví architekti. Navyše počasie tam dovoľuje hrať po celý rok. Nečudo, že to tam láka golfistov z celého sveta, čo sa patrične prejavuje aj na vysokých cenách za hru a ostatné služby (viac v prvej časti reportáže). V čase našej novembrovej návštevy ostrova v novembri 2024 sme si odskúšali hru na dvoch ihriskách. Po GC Cocotal patriaceho hotelovej sieti Melia, sme sa vybrali do neďalekého rozľahlého rezortu nemenej známej hotelovej siete Iberostar.
Kúsok do vnútrozemia
Ihrisko má názov Iberostar Baváro GC podľa neďalekej populárnej rovnomennej pláže. Otvárali ho v roku 2009. Na rozdiel od hotelov neleží priamo na pobreží, ale treba zájsť kúsok do vnútrozemia. Majitelia poverili dizajnom golfového architekta P.B. (Paul Burke) Dyea, najmladšieho syna známej americkej dizajnérskej dvojice Pete a Alice Dyeovcov. V Dominikánskej republike je veľmi vychytený a má za sebou viacero významných golfových projektov vrátane modernizácie jedného z najstarších – Lake Barceló.
Prechádzka ihriskom Iberostar Baváro naznačuje, že ide dráhy vymodelované na pôvodnom rovinatom teréne. Je kopcovitejšie a vďaka tomu sú aj výhľady na ňom zaujímavejšie. Navyše voda po kopčekoch ľahšie steká do údolí, a tak ani nebolo vidno, že by mu intenzívne októbrové a novembrové dažde uškodili.
Na prvej jamke okrem štartéra vítala hráčov aj hosteska. Ponúkla na ochutnávku výber z niekoľko skvelých dominikánskych rumov v cene ani tu nie lacného fíčka. Úvod hry bol pre mnohých hneď veselší.
Bunkrov až 105
Toto 18-jamkové ihrisko je v porovnaní s neďalekým Cocotalom technickejšie. A to nielen kvôli miernej kopcovitosti, vďaka čomu sú z viacerých jamiek krásne výhľady, ale i možnosti odpalov na členitý terén. Už na prvej jamke si treba dávať pozor na hlbokú vegetáciou zarastenú priepasť pred grínom. Hustý tropický les, ktorý obklopuje väčšinu dráh, zhltne tiež nemálo loptičiek. Na
druhej deviatke zase pribúdajú vodné prekážky a rozľahlé pieskové „waste“ plochy.
Hlavnou výzvou sú ale bunkre naplnené jemným hlbokým pieskom. Tých je spolu 105 a typicky podľa P. B. Dyea sú obklopené vysokou trávou. Vyhrať sa z nich si vyžaduje značné majstrovstvo.
Ihrisko vrátane grínov bolo v čase našej návštevy vo výbornom stave. Bolo však preplnené a čakanie na dohrávanie pomalších flajtov , čo bolo takmer na každej jamke 10-15 minút, kazilo všetkým náladu.
vytvárajú totiž niečo podobné pružnej špongii.