Penati Golf Resort Senica definitívne otvoril svoje brány

06. augusta 2012

Najväčšou golfovou udalosťou na Slovensku je nesporne toľko očakávané otvorenie Penati Golf Resort Senica pri Šajdíkových Humenciach. Prvú dokončenú osemnástku Legend Course v borovicových lesoch Malých Karpát oficiálne preverili hostia i členovia klubu 2. augusta 2012.

Príbeh tohto rezortu, ktorý už teraz nesporne patrí k tomu najkrajšiemu, čo na Slovensku o oblasti golfu máme, je najmä príbehom o ľuďoch. To zdôraznil pri slávnostnom otváraní aj spolumajiteľ klubu Penati Ján Kasper. Niektorých spomenul a hovoril o nich obšírne. Mená iných viac padali v zákulisí. Boli to najmä tí, kvôli ktorým otvorenie rezortu meškalo zhruba dva roky. Treba ale objektívne povedať, že svoje zohráva aj kríza, ktorá tiež spomalila predaj chát a pozemkov v rezidenčnej časti, čo tiež ovplyvnilo celkové financovanie projektu.

Sen Petra Zálešáka

Hlavnou osobou, ktorá stála pri zrode tohto rezortu, je úspešný podnikateľ a spolumajiteľ predajní s elektrotechnikou Nay, Peter Zálešák. Otvorenie prvej osemnástky nazval J. Kasper „jeho malým víťazstvom, ktorému predchádzali krv, pot, slzy, sklamanie i rozčarovanie. Mnohí by to už dávno vzdali, ale on napokon vydržal.“

K dokončeniu prvej osemnástky, ku ktorej by v budúcom roku mala pribudnúť druhá, bola vlani potrebná reštrukturalizácia majetkových vzťahov. Tá rozdelila golfovú a rezidenčnú časť na dve samostatné firmy. Do golfovej vstúpil prominentný privátny bratislavský klub Penati a najmä úspešní podnikatelia za ním.

Bol to ale P.Zálešák,  kto si už pred siedmimi rokmi predsavzal, že golfový rezort pri Senici bude svojou úrovňou patriť k európskej špičke. Povedané slovami J. Kaspera „stane sa niečím ako rodinný klenot. Aj preto ako dizajnéri prichádzali do úvahy len dvaja: Tiger Woods a Jack Nicklaus.“

Prednosť napokon dostal ten druhý, presnejšie jeho dizajnérska kancelária. Nebola to lacná záležitosť, ale značka je značka a rezortu by to malo pomôcť najmä z marketingového hľadiska.  

Jazero uprostred

Tento na Slovensku unikátny projekt veľkoryso zahŕňa vyše 200 hektárov prekrásneho borovicového lesa premiešaného brezami, ktorým sa tiahnu široké a kvalitnou trávou obsiate dráhy. To hovoríme o prvej osemnástke nazvanej Legend Course. Súčasťou je aj 24 hektárové umelo vybudované jazero. Slúži na dotvorenie prekážok ihriska. Napríklad obe osemnástky končia ostrovnými grínmi umiestnenými pred terasou klubu a poskytujú pre tam sediacich divákov výbornú zábavu.

Súčasne ale na brehoch jazera vyrástli prvé desiatky z plánovaných rekreačných chatiek.  A slúži aj ako rezervoár vody na zavlažovanie. Konečná verzia projektu napokon vylúčila driving, z ktorého by sa loptičky odpaľovali priamo na hladinu jazera. Praktičnosť zvíťazila nad efektom.

V blízkosti sa tiež rozkladajú pozemky budúcej rezidenčnej časti. Predaj pozemkov však iste nie je kvôli kríze taký rýchly, ako majitelia pôvodne rátali. Váhajúcich záujemcov možno povzbudí otvorenie ihriska.  

So Senicou spája Penati Golf Resort nová niekoľko kilometrová asfaltka, ktorou sa tam dá dostať pohodlnejšie ako cez Šajdíkove Humence. A nezanedbateľnou investíciou je aj 12  kilometrov obvodových plotov, ktoré chránia dráhy a gríny pred vyčíňaním diviakov a inej zveri. Nechýba tenisový trávnatý kurt a preliezačky pre deti. V budúcnosti by mal v areáli pribudnúť aj hotel s wellness.

Americké kontra európske

Prví záujemcovia o hru sa teda už mohli presvedčiť, že prvá osemnástka je amerického typu so širokými dráhami bez autov a s množstvom pieskových bunkrov. Na niektorých jamkách vyzerajú pieskové prekážky doslova ako široká rozliata rieka. Vytvárajú krásnu scenériu, ale aj skúšajú hráčov. Pozor: na konci ich čakajú síce veľké, ale riadne členité a vlnité gríny. Dostať sa na ne teda zvyčajne ešte nič neznamená. Vedieť ich čítať a patovať na nich si vyžaduje ozajstné majstrovstvo. Kvalita trávnych porastov je naozaj špičková a prekrásny je aj pohľad na oblé trávnaté brehy okolo pieskov, aké na Slovensku veľmi nepoznáme.

Raritou je najdlhšia jamka v Európe s parom šesť, s dĺžkou zo zadných odpalísk 701 metrov a jedenástimi odpaliskami. Výhľad z nich je fascinujúci a pre väčšinu golfistov aj trochu stresujúci. Našťastie,  na bežných turnajoch, vrátane otváracieho, sa hrá ako päť parová. Za zmienku stojí aj posledná štvorparová jamka, kde sa už po dobrom odpale dá hrať rovno na ostrovný grín. Kto si netrúfa, môže pokračovať okolo jazera a hrať menej riskantne.

Blíži sa tiež dokončenie druhej osemnástky, ktorej otvorenie je naplánované na leto roku 2013. Jej tvar nakreslil britský architekt Jonathan Davison. Tá bude európskeho typu, teda tradičná a má byť akýmsi návratom ku koreňom golfu, viac zvýrazňujúca prírodné danosti daného prostredia. Aj preto dostalo názov Heritage Course (Dedičstvo). Tvarovanie ihriska zverili do rúk shapera svetového formátu Micka McShanea , ktorý sa stará aj o známe škótske ihriská neďaleko St. Andrews – Kingsbarn i The Castle Course.    

Bude poloprivátnym?

Ceny za hru (70 € v týždni a 90 € počas víkendu) i  za doživotné či ročné členstvo hovoria, že za nadštandardný rezort, a verme i služby, si treba patrične zaplatiť. Členská základňa sa vyvíja nádejne. Už teraz má klub 380 členov. Ak sa naplní želanie jeho majiteľov a dosiahne počet 1 200, budú podľa J. Kaspera uvažovať o tom, že rezort urobia semiprivátnym. Dve osemnástky by však mali zaručiť, že členovia si vždy budú mať kde zahrať.

Kalendár turnajov hovorí, že do konca tohto roku bude v rezorte poriadne rušno. Niet vari významnejšej slovenskej či českej túry, ktorá by hru v ňom nemala zaradenú na program. O ďalších ambíciách usporiadať nejaký významný medzinárodný turnaj je zatiaľ predčasné hovoriť. Kto si však stihol už v Penati zahrať, potvrdí, že nie sú neoprávnené. Okrem iného aj preto, že rezort dovoľuje voľný pohyb tisícok divákov.

Pod krídlami sokola rároha

Vizuál Penati Golf resortu tvorí hlava vtáka – sokola rároha (lat. falco cherrug). Nie je to náhoda. Ide o vzácny a žiaľ ohrozený druh dravca, ktorého údajne žije na svete len 400-500 párov a na Slovensku len tridsať párov. Hniezdia zväčša práve v tomto regióne.  

Foto: Jana Janků, internet

 

Autor: Jana Janků | 06. augusta 2012

Komentáre

  1. pekne si to napísala, máš úžasný štýl, páči sa mi to a hlavne aj to, že som tam s tebou hrala deviatku, hrisko je úžasné, ale čo tie ceny? pá olga