Na Penati Slovak Open 2023 zvíťazil Čech Marek Siakala

13. septembra 2023

Účasť legendy, hole in one, slovenské športové nešťastie či nekonečný rozstrel. Aj o tom bol 7. ročník Penati Slovak Open. Pohár víťaza napokon putoval do Česka. Odniesol si ho  Marek Siakala.

Najväčší medzinárodný golfový turnaj roka na Slovensku sa konal v dňoch 10.-12. septembra 2023 v jednom z najkrajších rezortov v Európe – Penati. Celé podujatie s rekordnou dotáciou 22-tisíc eur sa odohralo priam v dokonalých podmienkach. Sprevádzalo ho slnečné a bezveterné počasie. Ihrisko Legend s parom 73 bolo pripravené na najvyššej úrovni.

Sprievodné podujatia

Víťaz Penati Slovak Open Marek Siakala s promotérmi turnaja Petrom Petrovičom (vľavo) a Pavlom Bielikom (vpravo).

Trojdňové podujatie odštartovalo v nedeľu obľúbeným PRO-AM turnajom, kde si zahrali profesionálni hráči spolu s osobnosťami a partnermi Penati Slovak Open. Z víťazstva sa tešil tím  profesionála Šimona Zacha, ktorého na najvyššom stupienku sprevádzali Andrej Chochoľ, Peter Palka a Milan Sciranka.

Doplnkovou súťažou počas PRO AM dňa bol turnaj profesionálov, ktorý tradične ovládol Čech Tomáš Beck so 6 ranami pod par, a získal prémiu 1 000 eur. Iba jeden úder na víťazstvo chýbal jeho krajanovi Ondřejovi Lieserovi.

Na jamke č. 3 sa konala zbierka pre hendikepovaných golfistov, ktorým napokon putoval šek v hodnote 1 450 eur.

Prvý deň s hole in one

Prvé kolo hlavného dvojkolového turnaja, na ktorom sa zúčastnilo 64 hráčov zo siedmich krajín, prinieslo obdivuhodné výkony. Najlepšiu východiskovú pozíciu po prvom dni si vytvorili Luca Denk z Rakúska a Tadeáš Sedláček z ČR, ktorí dosiahli skóre – 6. Lucovi Denkovi k nemu dopomohol aj hole in one na jamke č. 12 a eagle na 15-tke. Šesť parová ikonická jamka je so 712 metrami najdlhšou v Európe. Spolu líder Tadeáš Sedláček si zapísal až sedem birdie. Najlepším Slovákom po prvom dni bol na priebežnej 7. priečke držiteľ voľnej karty René Bergendi.

Rory Sabbatini na delenom štvrtom mieste

Na Penati Slovak Open nechýbal ani ambasádor turnaja Rory Sabbatini. Obhajca titulu z roku 2019 zahral počas dvoch kôl 5 rán pod par a napokon obsadil zdieľané 4. miesto. Strieborný olympijský medailista z Tokia ukončil v Šajdíkových Humenciach nie príliš vydarenú sezónu. K tomu dodal: „V poslednom období bojujem so svojim telom a aj preto som stratil radosť z golfu. Musím si asi dať od neho pauzu, aby som opäť našiel chuť. Budúcu sezónu plánujem odohrať zopár turnajov PGA a európskych podujatí. Túžim sa prebojovať na olympiádu do Paríža v slovenských farbách, ale momentálne žiaľ nemám postavenie ani výkonnosť na to, aby som sa tam dostal. Uvidíme, možno sa mi budúci rok začne dariť a splním tento cieľ.“

René Bergendi a nešťastná 18. jamka

Rovnako 4. delené miesto obsadil aj ďalší Slovák René Bergendi. Tento 18-ročný obrovský talent golfu predvádzal na domácom ihrisku skvelé výkony a s deviatimi údermi pod par kráčal za senzačným víťazstvom. No nevydarená 18. jamka, kde skončili dve jeho loptičky vo vode a zahral 4 rany nad par, dala jeho príbehu trpký koniec. Napriek tomu svoje rozhodnutia na jamke s ostrovným grínom neľutoval. Na záver turnaja povedal: „Nehrám golf tak, aby som sa bál takýchto rán a nehrám ho tak, že sa bojím súperov. Som pyšný na svoje rozhodnutia a určite by som ich nezmenil a nespravil v tej situácii niečo inak. Celkový výkon na turnaji mohol byť aj lepší, verím, že sa budem môcť ukázať opäť o rok.“

Rozstrel až do tmy

Po skončení oboch kôl bola na 1. mieste trojica hráčov – líder po prvom dni Rakúšan Luca Denk s Čechmi Marekom Siakalom a obhajcom titulu z roku 2020, olympionikom z Tokia Ondřejom Lieserom. Preto sa hral rozstrel. Hneď v prvom kole vypadol Denk. Diváci v Penati potom videli priam nekonečné play off, ktoré sa skončilo až takmer po zotmení. Siakala a Lieser si museli 4 parovú jamku číslo 18 zopakovať až 7 krát, z troch rôznych odpalísk. O víťazovi napokon rozhodla lepšie zvládnutá jamka hraná z červeného odpaliska, kde Siakala trafil prvou ranou grín, zahral dva putty a dosiahol birdie, kým Lieser si zapísal iba par.

Víťaz s prémiou 10-tisíc eur

Víťaz 7. ročníka Penati Slovak Open Marek Siakala si okrem trofeje odniesol aj prémiu 10-tisíc eur a voľnú kartu na Swiss Challenge seriálu Challenge Tour. Po turnaji povedal: „Chcel by som poďakovať promotérom za to, že tento krásny turnaj organizujú, všetkým, ktorí sa na tom podieľali, GC Penati za super pripravené ihrisko. Ste najlepší na Slovensku, suverénne.  Ďakujem aj mojej mame, trénerovi a domovskému klubu GC Třinec.“

Víťaz a organizátori

Foto: Penati Slovak Open

 

 

 

 

Autor: Penati Slovak Open | 13. septembra 2023