Zelená perla perlového ostrova Phú Quôc – Vinpearl Golf

08. januára 2024

Najväčší vietnamský ostrov Phú Quôc kúpajúci sa v Siamskom mori na juhu krajiny túži byť výkladnou skriňou západného štýlu turizmu. Hoci veľa projektov pribrzdila covidová pandémia, už teraz tam nájdete obrovské hotelové rezorty, zábavné parky v štýle Disneyland, safari, napodobeninu Benátok či stredomorských miest. Nechýba ani golf.

Vietnam sa označuje za mladšieho brata Číny. V posledných rokoch ju napodobňuje najmä v systéme podnikania – úzkeho prepojenia súkromného a štátneho sektoru pod dozorom vládnucej komunistickej strany. Alebo inak:

Ostrov má kilometre piesočných pláží.

spojenie kapitalizmu s komunizmom. Ostrov Phú Quôc ležiaci v Siamskom zálive s Kambodžou nadohľad, s rozlohou 574 km2 a približne 180-tisícmi obyvateľmi, pýšiaci sa širokými plážami pokrytými bielym alebo zlatým pieskom obklopenými palmami, je toho dokonalým príkladom. Polovicu ostrova zaberá národný park s kopcami porastenými divokou tropickou džungľou. V nej sa skrýva aj jedno z najväčších väzení, kde Francúzi v 50. rokoch minulého storočia väznili vietnamských bojovníkov.

 Najbohatší Vietnamec

Za rozvojom Phú Quôc stojí predovšetkým najbohatší Vietnamec, 57-ročný miliardár Pham Nhat Vuong, majiteľ konglomerátu Vingroup. Všetko, čo má v názve Vin, je spojené s ním. Ako dieťa z neveľmi bohatej rodiny, ale údajne s talentom najmä na matematiku, sa na prelome 80. a 90. rokov dostal na štúdia do Mosky na tamojší geologický inštitút. Už ako študent začal podnikať – dovážal do Ruska lacné vietnamské potraviny. Neskôr sa presťahoval do ukrajinského Charkiva a geológia šla bokom. Od rodiny a priateľov si požičal peniaze a otvoril lacnú vietnamskú reštauráciu. Od začiatku sa jej darilo. „Ukrajinci boli chudobní a hladní,“ spomína na tie časy. Zarobené peniaze vložil do ďalšieho podnikania – založil fabriku na výrobu instantných rezancových na Ukrajine vtedy neznámych polievok. Išli „na dračku“ a po čase o kúpu fabriky prejavila záujem švajčiarska firma Nestlé. Dala za ňu 150 mil. dolárov. Mimochodom polievky Mivina poznáme aj na slovenskom trhu.

Vietnamské e-autá

Vietnamské e-autá Vin Fast začnú čoskoro vyrábať aj v USA.

Vymenovať, čo všetko dnes vlastní Pham Nhat Vuong by zabralo veľa miesta. Len stručne: patrí mu najvyššia administratívna budova v Hanoji, ako prvý začal v krajine s výstavbou nákupných centier západného štýlu so značkovými obchodmi, kancelárskych mrakodrapov, stojí za niekoľkými luxusnými dovolenkovými rezortmi na krásnom pobreží Vietnamu i jeho ostrovoch, stavia luxusné byty a vilové štvrte, nemocnice, vzdelávacie, umelecké a športové centrá, vlastní e-commerce firmu, ktorá má šancu stať sa vietnamskou Alibabou… Časopis Forbes odhadol jeho aktuálny majetok na 4,7 mld. USD.

V poslednom čase podniká Vingroup najmä v automobilom priemysle. Prvá vietnamská automobilka sa zameriava najmä na výrobu elektronických áut pod značkou Vin Fast. Trhy našla nielen v okolitých ázijských krajinách, ale najnovšie aj v EÚ. Firma je už kótovaná aj na burze na Wall Street a čoskoro začne e- autá vyrábať aj v Severnej Karolíne v USA.

Golfové ihriská nemôžu chýbať

Keď sa Pham Nhat Vuong pustil do podnikania v hospitality biznise, dal si poradiť, že súčasťou luxusných letovísk musia byť aj  golfové rezorty. Dnes slovíčko Vin nájdete v názve štyroch. Prvenstvo patrí rezortu Nha Trang, ktoré hodnotitelia zaraďujú medzi najkrajšie ihriská na svete. V podobnom štýle a hlavne kvalite je postavené aj ihrisko Hai Phong, Nam Hoi An a Phú Quôc.

Mimochodom Vietnam patrí aktuálne medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce sa golfové krajiny na svete. Aktuálne tam majú takmer 60 ihrísk a za ich dizajnom sú také hráčske legendy, ako Sir Nick Faldo, Luke Donald či Greg Norman. Každý rok otvárajú niekoľko nových ihrísk, najmä v dlhej pobrežnej časti krajiny. Patrične pribúda aj golfistov. Podľa Vietnamskej golfovej asociácie ich počet narástol za posledných 15 rokov z 10-tisíc na sedemnásobok.

Desaťročné jubileum

Z ihriska je výhľad na zábavný park Vin Wonders pripomínajúci Disneyland.

Ak sa dnes ostrov Phú Quôc zaraďuje medzi prudko sa rozvíjajúce dovolenkové destinácie je to aj zásluhou toho, že Vingroup investoval do rozšírenia tamojšieho letiska. Od októbra 2023 tam z Bratislavy cez Prahu lieta aj charter.  Výhodou tiež je, že turisti prichádzajúci na menej ako 30 dní nepotrebujú víza.

Vody si hráči naozaj užijú.

Na svoje si prídu aj milovníci golfu. Ihrisko Vinpearl, čo v preklade znamená zelená perla, oslavuje v roku 2024 desiate jubileum. Je súčasťou rekreačno-zábavného komplexu nazývaného Phu Quôc United Center. Umiestnili ho na 80 hektároch civilizáciou nenarušenej džungle s rozsiahlymi mokrinami. O vodu tam teda nie je núdza a hra okolo skultivovaných jazierok je súčasťou projektu.

Dizajnom troch deviatok poverili špičkovú medzinárodnú spoločnosť IMG. Nazvali ich nie celkom logicky podľa známych vietnamský letovísk Nha Trang, Phú Quôc, and Quy Nhon. Každá sa rozbieha od malého ale útulného klubového domu iným smerom. V čase našej návštevy však bola však jedna deviatka zatvorená (tak to vraj býva podľa rôznych hodnotiteľov často). A tak sme si ani neodskúšali golfové zručnosti či šťastie pri mierení na ostrovný grín trojparovej jamky č.3 na deviatke Phú Quôc. Práve tá  je označovaná ako signature hole a jej foto nájdete ako hlavné lákadlo na každom reklamnom prospekte tohto rezortu.

Buginy i kedíci/čky povinní

Ihrisko leží na severe ostrova. Vchod hľadajte na dlhej ulici obostavanej pestrofarebnými domami (aktuálne zväčša ešte neobývanými alebo po covide opravovanými) v stredomorskom štýle. Na dohľad z viacerých jamiek sú aj luxusné vily s vlastnými bazénmi Melia rezortu.

Ihrisko je rovinaté, napriek tomu sú buginy povinné. Hoci sme začali hrať skoro ráno (tee timy sú oficiálne už od 6. hod. lebo sa skoro zotmieva) s blížiacim sa poludním sme to ocenili. Kráčať po slnku a ešte hrať v horúčave vyše 300 C nie je veru najpohodlnejšie. Aj keď kedíčky vám na požiadanie podržia nad hlavou dáždnik.

Klubový dom nie je veľký, ale útulný s dobrým vietnamským jedlom.

Ihrisko bolo v čase návštevy dokonale udržiavané vrátane bankrov s bieloskvúcim pieskom (veď toho majú na pobreží neúrekom). Aj gríny boli v slušnom stave, ale najmä po búrkach dosť pomalé. S pribúdajúcimi horúcimi dňami sa však zrýchľovali.

Rozprávkové kulisy

Na niektorých jamkách sme sa často cítili ako v rozprávke. Kulisy im tvorí rozprávkový hrad a obrovské ruské kolo – hlavné atrakcie neďalekého zábavného parku VinWonders napodobňujúceho Disneyland. Keďže sa ferveje ťahajú pomedzi divokú džungľu, mohli sme pozorovať okrem vtákov aj rôzne drobné zvieratá. Malé opice upozornili na seba samé. Keď sme sa vybrali na ktorúsi fervej za loptičky a kedíčky nás nasledovali s pripravenými palicami, využili našu neprítomnosť a pokúšali sa nám uchmatnúť z autíčka bagety a fľaše s vodou. Kedíčky sú však zručné a pred ich hrabľami splašene utekali na strom. Aj preto sa na ihrisku zrejme platí za konzumáciu prineseného jedla a nápojov servisný poplatok, alebo si ich treba zakúpiť z pojazdného občerstvovacieho autíčka.

 Cena za hru

Zistiť aktuálnu cenu za hru  je pomerne náročné. Najskôr si treba zabukovať tee time cez web stránku ihriska a dozviete sa to v potvrdzujúcom maili. Osemnásť jamiek  vychádza na 3 600 000 vietnamských dongov (cca 150 USD) a môže byť menej podľa sezóny, dňa v týždni a hodiny štartu. Hostia z okolitých hotelov majú zľavu cca 30 %.

Pomerne drahé je zapožičanie golfového setu – cca 80 USD €. Ide zväčša o pomerne zastarané palice a oplatí sa priniesť si svoje. Buggy vyjde na 40 USD pre dvoch. Každý hráč musí mať povinne kedíka alebo kedíčku. Ich úroveň je rôzna – od priemerných po vynikajúcich. Problémom až na výnimky je ich zlá angličtina. Hlavné golfové výrazy však ovládajú a navyše sú tak ako takmer všetci Vietnamci mimoriadne zdvorilí. My sme mali jeden deň slabšie kedíčky, druhý deň však boli výborné. Už pri rezervácii tee timu sú hostia upozornení, že na záver im treba dať sprepitné aspoň 20 USD. Suma sumárum vyjde jedno kolo golfu asi na 200 USD. Mimochodom, miestni Vietnamci uprednostňujú americké doláre pre eurami. Problém však nastáva, ak nemáte úplne nové bankovky. Staršie odmietajú okrem oficiálnych bánk prijať.

Talianske, americké a iné atrakcie

Stredomorská architektúry vo Vietname.

Zdá sa, že na ostrove Phú Quôc sú ochotní nielen urobiť ale najmä postaviť pre turistov čokoľvek. Napríklad toľko Talianska nenájdete okrem originálu asi nikde inde na svete. Na 400 m dlhom kanáli s typickými môstikmi v umelo postavenom komplexe v štýle talianskych Benátok sa dá povoziť na gondole a po zotmení sledovať na vode jazera tanečníkmi zobrazený ľúbostný príbeh talentovaného maliara a krásnej milenky. Alebo také Mediteranské mesto, ktoré stavajú na južnom cípe ostrova, kde stojí aj stanica najdlhšej lanovky tohto typu na svete (14 km). Rozkladá sa 40 hektároch a zatiaľ tam ešte okrem pár potulujúcich sa turistov nestretnete nikoho. Obyvateľov by však v budúcnosti mali byť tisícky.

Nechýba ani Koloseum.

Mesto už teraz pozostáva nielen zo stovák pestrofarebných palácov v stredomorskom štýle a obrovských výškových hotelov, ale najmä kópií slávnych pamiatok najmä v Taliansku, ale aj Grécku a Španielsku. Vstúpiť sa bude dať do rímskeho Kolosea, vidíte kúsok umelých Pompejí spod Vezuvu, môžte si skontrolovať čas na hodinám veže Baziliky Sv. Marca v Benátkach… Otázka je, načo za tým cestovať do Vietnamu? Neoverenou odpoveďou je, že to nie je určené pre Európanov, ale mnohomiliónové ázijské národy. Nie každý Ázijec má predsa na to, aby letel do Európy. A keby aj áno, aká by to len bola uhlíková stopa!

Ozajstný Vietnam

Phú Quôc je vychýrený aj svojimi perlovými farmami a predajňami perál (tam sa vás budú snažiť dostať stoj čo stoj) , výrobou rybacej omáčky, či pestovaním zeleného korenia. Ak chcete zažiť ozajstný Vietnam, treba sa vybrať na návštevu domácich trhovísk (Nočný trh v hlavnom meste Duong Dong je viac-menej atrakcia pre turistov), alebo do hociktorej rybárskej dedinky. Domáci tam prichádzajú na motorkách (bicykle tam už dnes takmer neuvidíte), aby si nakúpili alebo posedeli s rodinou či priateľmi v jednoduchých vývarovniach rovno na ulici a pochutnali si na skvelých vietnamských jedlách. Aj keď asi nebudú rozumieť, srdečne privítajú a ponúknu za smiešne peniaze pohostenie aj turistom.

Foto: Vinpearl Golf, Golf  Tourism Vietnam a autorka textu.

 

Autor: Jana Janků | 08. januára 2024