LET na Táľoch: veľkonočná oblievačka a medvedia trofej pre Francúzku

24. júna 2013

Štyri dni úmornej horúčavy, hrozby búrok, prerušené finále, odstúpenie obhajkyne titulu a napokon tešiaca sa G. Nocera. Ale aj úspešné vystúpenie domácej Z. Kamasovej a najmä Češky K. Spilkovej. Taký bol tohtoročný turnaj LET na Táľoch.

Finále turnaja Ladies European Tour  (LET) na ihrisku Grey Bear na Táľoch, ktorý sa oficiálne nazýva Allianz Ladies Slovak Open presented by Respect, museli v nedeľu tesne pred koncom prerušiť na trištvrte hodinku kvôli blížiacej sa búrke. Dovtedy vedúcu hráčku Francúzku Gwladys Nocera to však nevyviedlo z miery. Napokon si odniesla víťaznú trofej s medveďom, ako aj šek na 37 500 €.

Celkovo bol tento najprestížnejší slovenský golfový turnaj tohto roku dotovaný sumou 250 000 eur. Hralo sa na štyri kolá (vlani len na tri) a  zúčastnilo sa ho 126 hráčok z 33 krajín sveta.

Päťročný pôst

Gwladys Nocera sa predstavila v skvelej forme, no svoje zohrala aj náhoda. Hneď na prvom gríne musela v tretí deň turnaja odstúpiť kvôli seknutým krížom obhajkyňa titulu na Táľoch a dovtedy aj vedúca hráčka Line Vedel. Víťazke  G. Nocera, ktorá v súčasnosti žije vo Švajčiarsku, sa vydaril aj záver hry – pred davom divákov sústredených okolo 18. jamky mala zarobené na eagle,  napokon však bol z toho „len“ birdie.

Takto uzatvorila svoje vystúpenie a dosiahla konečný výsledok – 9, keď zahrala štyri kolá na 70, 68, 71 a 70 úderov.  V tej chvíli ju už pri gríne čakali s fľašami vody spoluhráčky, aby ju po víťaznom pate podľa tradície riadne pooblievali. Pripomínalo to tradičnú slovenskú veľkonočnú oblievačku kdesi na Horehroní.

Táto 38-ročná Francúzska doteraz na Táľoch nechýbala ani raz. Bývala európskou golfovou jednotkou, potom sa jej však päť rokov turnaj LET nepodarilo vyhrať.  „Som neskutočne dojatá. V posledných rokoch som sa trochu trápila a som šťastná, že sa mi podarilo zvíťaziť po dlhšom čase práve tu na Slovensku,“ povedala po turnaji.

Na druhom mieste sa umiestnila Juhoafričanka Lee-Ann Paceová, ktorá zahrala 4 kolá 5 rán pod par a tretia skončila Whitney Hillierová z Austrálie s výsledkom 4 pod par.

Česko-slovenské hviezdy

Hviezd na turnaji však bolo okrem víťazky viacero. Najpopulárnejšou, a po ihrisku sprevádzanou najväčším húfom priaznivcov, bola nesporne vo finále jediná slovenská zástupkyňa Zuzana Kamasová. Ďalším slovenským amatérskym golfistkám Natálii Hečkovej, Kataríne Chovancovej a Anete Ambrahámovej sa totiž neporadilo prejsť cutom.

Z. Kamasová skončila napokon na výbornom delenom 31. mieste s výsledkom +6 (72,73,75,74). Tri dni turnaja, vrátane záverečného nedeľného kola, jej robil caddieho herec a spevák Filip Tůma. Jeho prítomnosť na ihrisku si pochvaľuje a tvrdí, že na ňu pôsobí veľmi upokojujúco. A je to práve Zuzana, ktorá dokáže každý rok nahovoriť svoje spoluhráčky, aby prišli do nie príliš známej golfovej krajiny, na Slovensko.

Ako „ svojej“ fanúšikovali diváci aj mladej, len 18- ročnej českej PRO hráčke Kláre Spilkovej. Bolo na nej vidieť, že hrá v pohode a hru si užíva. Hovorí o tom aj vynikajúci výsledok – siedme miesto s výsledkom – 1 (70,72,70,74). „Bol to krásny turnaj a všetci tam boli veľmi milí. Všetkým ďakujem za podporu,“ popísala svoje pocity.

Malý záujem divákov

Poďme sa ale pozrieť na turnaj očami dobrovoľníkov, medzi ktorých patrila po dva dni aj autorka tohto článku. Prvým prekvapením bol pomerne malý záujem divákov. Najväčší húf (vari 80 priaznivcov) sprevádzal posledné dva dni Z.  Kamasovú. Tribúna neďaleko 18-tky bola aj pri dohrávaní najlepších flajtov takmer prázdna. Tých pár záujemcov radšej stálo priamo pri gríne a pozorovalo záverečné patovanie z bezprostrednej blízkosti.

Organizátori boli nízkym záujmom divákov dosť sklamaní. Vstup bol totiž bezplatný. Mnohých odrádzalo to, že ich s autom nevpustili priamo do areálu a museli si kus odšliapať peši, iných zase úmorná horúčava. Cez finálovú nedeľu však bolo pritom po rannej búrke celkom príjemne.

Povedzme si však na rovinu: golf na rozdiel od futbalu či hokeja je pre tých, ktorí ho nehrajú a nerozumejú mu, po krátkej chvíli nuda. A keďže na Slovensku máme len necelých 8-tisíc registrovaných golfistov (v porovnaní s vyše 50-tisícmi v Česku či státisícami inde), koľkože už sa ich rozhodne vybrať sa pozrieť si (v porovnaní s mužmi) nie až tak známe svetové hráčky na Tále? Nehovoriac o tom, že podpora a propagácia tohto pozitívny imidž Slovenska zvyšujúceho podujatia je zo strany štátu minimálna… Média najviac zaujímali profesionálni hokejisti, ktorí sa zúčastnili PRO-AM turnaja pred oficiálnym podujatím, či doteraz neveľmi známa neter Tigera Woodsa – Cheyenne. Tá napokon neprešla cutom, a tak finále so 60 hráčkami ani nehrala.

Pre profíčky inak

Zaujímavé je už pritom vidieť samotné ihrisko. Je všeobecne známe, že na turnaj takejto úrovne musí byť pripravené inak, ako na bežnú hru. Nejde len o dokonale „vymanikúrované“ dráhy či gríny, ale aj iné úpravy, ktoré hru sťažujú. Sú to napríklad na viacerých miestach zúžené ferveje, inde zase ponechané vysoké rafy a aj pomerne vysoko kosené semirafy. O navŕtaní jamiek do ťažkých pozícii a rýchlosti grínov ani nehovoriac.

Prekvapením pre viacerých divákov bolo aj to, že hráčky mali povolené dvíhať si loptičky aj na fervejoch, zatíčkovať, očistiť a potom znova položiť. Prvý a posledný deň turnaja, kedy bola pôda rozmočená po búrke, to bolo pochopiteľné, menej však v ostané dva dni, kedy vládli horúčavy a ihrisko bolo suché.  Rozhodujúce je však slovo hlavného rozhodcu.

Mnohí golfisti-amatéri sa tiež čudovali, že na deviatke hrali či hľadali loptičky hráčky aj z biotopu. Ten bol však pre tento turnaj označený ako voda.

Chladná hlava

Pozorovať profesionálne hráčky pri hre je pre amatéra tiež nezabudnuteľným zážitkom. Obdivuhodný je ich pokoj a rozvaha pri každom údere, čipovaní a patovaní zvlášť. Vtedy musí vládnuť absolutné ticho, o čo sa na Táľoch staralo okolo 200 dobrovoľníkov. Mnohé hráčky si idú pred úderom odkrokovať vzdialenosť, pri čítaní grínu si neváhajú aj niekoľkokrát kľaknúť, obzrieť jamku zo všetkých strán… Čas, ktorý získajú dlhou hrou a rýchlymi presunmi,  nešetria pri hre okolo a na gríne. Každej z nich to trvá najmenej dvakrát tak dlho, ako bežnému amatérovi. Či je výsledok tomu rovnako úmerný, sa nie vždy dá povedať. Aj majsterka sa utne. Videli sme napríklad Z. Kamasovú ako na desiatke nedala vari 30 centimetový pat na par a smutne opúšťala grín s bogey. Svoje nesporne hrala aj obrovská zodpovednosť voči skupine okolostojacich fanúšikov.

Fenomén Laura Davis

Aj so zachovaním pokoja to nie je vždy pravda. Aj taká slávna a skúsená hráčka  (predvlaňajšia víťazka LET na Táľoch) Laura Davis vie „vypeniť“. Po tom, čo sa jej na trojparovke č.17 podarilo po troch patoch nazbierať až päť úderov,  pri prechode na ďalšie odpalisko zlostne zahodila loptičku do kríkov.  Vo chvíli, keď spotená vystúpala na odpalisko  šiestej jamky a sadla si na lavičku, si povzdychla: „Už som asi stará.“ Nuž, vekom bola na Táľoch nesporne najstaršou a svojou postavou i najimpozantnejšou hráčkou. Predviedla nám tiež svoju „špecialitu“ – „týčkovanie“ na trojparovkách, keď si železom „vyrobí“ na odpalisku malý kopček a naň si potom postaví loptičku ako na týčko. Nie všetci majitelia či správcovia ihrísk to radi vidia, ale ona má na Táľoch osobitné postavenie. Veď aj na tohtoročný turnaj prišla na pozvanie majiteľa.

Nechýbali ani slzy

A veru aj na tvárach profesionálok vidno občas slzy. Tiekli po tvári napríklad mladučkej a zrejme ešte neveľmi skúsenej Švédky Isabelly Ramsay, ktorá po tom, čo nenašla na štvorparovke č. 4 loptičku v hlbokom rafe pred grínom, nahrala  až sedem úderov.

Aj to potvrdzuje, že život profesionálok nie je prechádzka ružovou záhradou. Účasť na každom turnaji ich stojí nemalé peniaze a tie sa často v podobe prize money nevracajú tak, ako by si želali. LET na Táľoch si však v tomto smere pochvaľujú. Prezradila nám to aj Švédka Helena Kalahan pri spoločnej ceste do Bratislavy. „Na väčšine turnajoch sa musíme samé postarať o dopravu, ubytovanie i stravu. Na Táľoch nám zabezpečili dovoz i odvoz  z ihriska do hotelov i na letisko do Bratislavy a Viedne, nechýbali výborné obedy v klube i večere aj s programom v Humne. Skrátka, starali sa tam o nás nadštandardne.“

Kedíci vlastní i cudzí

Finančná stránka účasti na turnajoch je tiež príčinou, prečo viaceré hráčky sprevádzajú ako kedíci členovia rodiny (napríklad v prípade odstúpivšej L. Vedel to bola mama), či priatelia.  Iné požiadajú o túto službu organizátorov. Bolo to tak aj na Táľoch. Kedíčku robila napríklad Dana Jorčíková, ale aj viacerí iní dobrí golfisti. Kedíkov (minimálne 30 eur za deň) si tiež platia hráčky. Niektoré dajú striktne stanovenú sumu, iné sú veľkorysejšie. Rolu nesporne hrá aj to, ako sa im v ten deň darilo a aký bol kedík zdatný.

Mimochodom, Klára Spilková hráva v súčanosti bez kedíka. Palice jej nosí po ihrisku kamarátka a tlačová manažérka Monika Dvořáková. Aj v prípade Kláry išlo podľa jej slov o finančný dôvod, prečo sa rozišla so slovenským kedíkom Michalom Engelom. Nemá vraj rozpočet na financovanie výjazdu troch ľudí na turnaje.

Auto zostalo sponzorovi

Aj tohto roku sa na Táľoch hrali zaujímavé súťaže. Okrem PRO-AM turnaja, kde v každom flajte hrala aj jedna profesionálka (zvíťazil flight v zložení Charley Hull, Michal Žeňuch, Michal Žeňuch ml. a Samuel Žeňuch), to bola aj súťaž o najdlhší odpal downhill, teda dole kopcom. Tú si nemôže dovoliť usporiadať hocikto. Zjazdovku rovno nad ihriskom, ako na Táľoch, majú totiž málokde.

Počas LET sa hralo aj o nový model Škoda Octavia. Auto mohla vyhrať tá hráčka, ktorej by na trojparke č.17 loptička po odpale zapadla alebo zgúľala sa rovno do jamky.  Sponzor však tohto roku opäť ušetril. Hole in one sme nevideli.

A ešte niečo na záver: sotva hodinku po skončení kola bola väčšina hráčok vrátane Z. Kamasovej už opäť na drajvingu (samozrejme okrem posledného dňa). Napriek nemilosrdne páliacemu slnku usilovne trénovali. Aj to patrí k profesionalizmu.

A v čom sa predstavili hráčky? V móde sú evidentne krátke šortky, ale nechýbali ani sukničky. Farby sa vystriedali vari všetky. Prítomné dámy sa zhodli, že golfové „outfity“ najviac pristali K. Spilkovej. Okrem iného aj vďaka jej súmernej postavičke.

Foto: Grey Bear Tále

 

Autor: Jana Janků | 24. júna 2013