Zahrali sme si bernolákovské ihrisko Black River po novom

16. septembra 2013

Pre niektorých golfistov rarita, pre iných postrach. Ide o osemnástku Black River v Bernolákove, ktorá je označená za najťažšiu v Európe. Už od jari avizoval majiteľ a dizajnér ihriska Jaroslav Kachlík zmeny. Ich platnosť však zoficiálnilo až nové znormovanie.

Ihrisko Black River (slope rating 155) získalo v poslednom čase viaceré zahraničné uznania. Tohto roku ho americké vydanie renomovaného časopisu Golf Digest zaradilo do rebríčka svetových ihrísk na prvé miesto spomedzi 16 slovenských ihrísk. Aj nemecký golfový časopis Golf Journal prostredníctvom známej golfovej ikony Ortwina Klanga, jediného zástupcu Nemecka v celosvetovej komisii pre hodnotenie TOP 100 ihrísk sveta, vybral Black River medzi dvanásť svetových ihrísk, ktoré odporúča nemeckým golfistom zahrať si.

Odborník z Prahy

No na druhej strane je množstvo golfistov, ktorí ho radšej obchádzajú. Zvládnuť ho úspešne je pri prvej návšteve takmer nemožné a nepomôže ani birdie book v ruke. Oplatí sa mať kedíka v podobe hráča, ktorý ihrisko dobre pozná. Ale najlepšie sa tam darí tým, ktorí ho hrávajú pravidelne. Aj vtedy však nestačí golfová rutina. Hra na tomto ihrisku si vyžaduje neustále premýšľanie o výbere palíc i taktike hry. Autor dizajnu ihriska J. Kachlík to nazýva sofistikovaný golf.

Ihrisko je v súčasnosti vo výbornej kondícii, čo treba oceniť najmä v súvislosti s vlaňajším i tohtoročným suchom. Nové úpravy, ktoré platia od  9. septembra 2013, majú vyjsť v ústrety hráčom s vyšším hendikepom – mužom s HCP nad 25 a ženám s HCP nad 28. Aby však mohli platiť aj pre oficiálne turnaje, bolo treba ihrisko prenormovať. Pod to sa podpísal po svojej návšteve ihriska šéf normovacej komisie Českej golfovej federácie Dalibor Procházka.

Na odporučenia expertov

J. Kachlík hovorí vo výročnej správe klubu, že zmeny, ku ktorým pristúpil, vychádzajú z odporučení golfových expertov, medzi nimi aj spomínaného Otmara Klanga, ktorý navštívil rezort Black River minulý rok. Zároveň reflektujú celosvetové trendy v amatérskom golfe. „Dúfame, že najmä muži pochopia, že navrhované zmeny odstránia u slabších hráčov zbytočnú frustráciu a prinesú im viac pohody pri golfovej hre,“ uvádza J. Kachlík.

Výsledkom úprav je, že doterajšie červené odpaliská v dolnej časti ihriska sa premenili na zelené. Pre ženy boli vytvorené nové červené odpaliská, ktoré sú predsunuté zhruba 30-50 m pred pôvodné.

Čo hovorí Ortwin Klang

„Zaujímavé je, že niektorí slovenskí hráči nemajú ihrisko Black River radi, pretože nerozumejú myšlienke samotného dizajnu. Môžem poznamenať, že takýto náhľad na dizajn ihrísk je veľmi rozšírený. Väčšina golfistov si vie hru užiť iba vtedy, keď sa im darí a domov sa vrátia s dobrým výsledkom. Takže prirodzene preferujú ľahšie ihriská s jednoduchým dizajnom, kde si majú šancu zlepšovať hendikep a vidieť kvázi výsledok. Naopak, druhá skupina, znalci, majú radi výzvu boja so silným a ťažkým protivníkom. Je otázkou, čo by sa malo udiať, aby sa obidve tieto názorové skupiny mohli stretnúť na jednom ihrisku. Určite viete, že najľahším riešením by bolo upraviť dĺžku jednotlivých dráh a pridať ďalšie odpaliská. Bolo dlhoročným pravidlom, že ženy hrali kratšie vzdialenosti než muži, ale len nedávno sa začal v USA do popredia dostávať názor, aby sa výkonnostne menej zdatní hráči, najmä seniori a seniorky, neostýchali hrať spredu a hra im tak prinášala väčšiu radosť. Na základe tohto pohľadu sa názov »ženské« odpaliská odstraňuje a červená farba sa nahrádza neutrálnou zelenou alebo zlatou.“

Park bez zmien

O aké zmeny na Black River od 9. septembra 2013 oficiálne ide, sa rozhodla autorka článku zistiť priamo na ihrisku. Sprevádzal ju golfista, ktorý toto ihrisko vari najčastejšie hráva – Daniel Požár. Hoci podľa jeho HCP 11,2 by mal oficiálne hrať zo žltých odpalísk, tentokrát si pre účely článku odskúšal nové zelené.

Prvých šiestich jamiek v parku sa tieto zmeny však netýkajú. Tam zostáva všetko po starom, iba k červeným kameňom pribudli zelené.

Jamka po jamke

Začíname teda rovno od siedmej jamky.

Jamka č. 7: Muži, ktorí budú hrávať zo zelených kameňov už nemusia ísť na horné odpalisko ku kaštieľu. Ich miestom je nižšia terasa – tam,  kde bývali doteraz ženské odpaliská. Dámy sa už môžu pustiť chodníčkom dole vľavo, pod stromy pred riekou Čierna voda. Ich odpaliská sú teraz tam. Ak prekonajú strach z vody a dokážu sa vyhnúť prekážkam v podobe vysokých stromov a kopy štrku na druhej strane, čaká ich široká dopadová zóna. Druhou ranou sa dá dostať na grín. Ak loptička nezbehne do hlbokého bankru či na niektorú stranu dolu grínom – par 4 môžu mať na karte.

Jamka č. 8: Posunutím červených kameňov cca o 50 metrov dopredu sa síce táto jamka skrátila, ale na náročnosti jej neubudlo. Dámy si musia zvoliť – čo je bezpečnejšie – prestreliť pieskové bankre napravo, alebo riskovať vodnú prekážku naľavo. A tak možno bude pre tie s kratším odpalom  lepšie vymeniť drajver za železo a prihrať si pred tieto prekážky. Potom už môžu naplno páliť na širokú fervej pre nimi.

Jamka č. 9: Premiestnením červených kameňov a pre mužov zelených na tejto dlhej päťparovke popri železničnej trati sa dá ľahšie prekonať prekážka v podobe dvoch bankrov v dopadovej zóne. Aj tak si táto jamka stále vyžaduje veľa zručnosti, vrátane zahratia loptičky naslepo na grín na vysoký kopec so štyrmi hlbokými bankrami napravo.

Jamka č. 10: Hráčky sa už nemusia štverať na odpalisko na kopčeku. Majú ho teraz dole – na ferveji.

Jamka č. 11: Platí to isté, čo na predchádzajúcej jamke. Z pôvodného vyvýšeného odpaliska bolo síce na grín lepšie vidno ako z terajšieho na ferveji, ale dostať sa naň prvou ranou a uhrať trojpar je nesporne ľahšie. Hneď sa veselšie odchádza na ďalšiu jamku.

Jamka č. 12:  Táto ďalšia dlhá päťparovka s vodou naľavo a náročným grínom na kopci (záleží ešte aj ako je navŕtaná jamka) je skrátením dĺžky predsa len trochu ľahšia.

Jamka č. 13: Z oboch nových odpalísk sa teraz istejšie obchádza banker naľavo.

Jamka č. 14: Ženské odpalisko sa tu presunulo úplne vpravo a pred hráčkami je široká fervej. 

Jamka č. 15: Aj po posunutí odpaliska dopredu majú ženy vodnú prekážku pred sebou. Dobrým drajvom ju však nie je problém prestreliť. A ktorá si netrúfa – má  možnosť hrať popri vode. Ešte jedna voda aj tak čaká vpredu – pred grínom pod vežou.

Jamka č. 16: Tu sme museli dámske odpalisko chvíľu hľadať. Kým predtým bolo tesne pri vode a lopta do nej občas zvykla uletieť, teraz hrajú dámy z kopca vľavo s krásnym výhľadom na širokú fervej. Tu majú mimoriadne veľkú šancu zahrať dobrý výsledok.

Jamka č. 17: Ani po posunutí kameňov dopredu až k môstiku sa ženy odpalu spoza vody nezbavili. Ide však už iba o potok a ostrov medzi jazerami majú ako na dlani. Presnosť odpalu je tu však veľmi dôležitá – ak lopta odletí vľavo či vpravo, je vo vode.

Jamka č. 18: Na poslednej jamke ide pre ženy vari o najvýznamnejšiu zmenu. Nové červené odpalisko je teraz umiestnené až za riekou, na mieste drop zóny. Nemusia teda prestreľovať Čiernu vodu a hrať na fervej či ku grínu vysoko na kopci. Znamená to ale, že pre ženy (i deti) sa stala táto jamka namiesto doterajšej štvorparovky iba trojparovkou. Pri správnom mierení odpalu na ľavú stranu (na opačnej sa môže loptička zgúľať do rieky alebo hustého rafu pri nej) sa dá par uhrať.

Celkovo má teraz ihrisko zo zelených 5 268 m a z červených 4 575 m. Treba ale dodať, že hráčom a hráčkam, ktorí z týchto odpalísk hrajú, aj menej pripisuje.

Iné dopadové zóny

Suma sumárum: Aj dámam i pánom s HCP nad 25, ktorí Black River hrávajú a myslia si, že ihrisko poznajú, odporúčame si ho ísť skúšobne pred turnajom zahrať. Zvyknúť si musia najmä na iné dopadové zóny, ktoré sú v niektorých prípadoch príjemnejšie, ale v iných zase trochu komplikovanejšie – skrátka iné. Ďalej už nepomôže nič, iba veľa premýšľať, mať aj kopu golfového šťastia a veľa priazne od „golfového pánbožka“. Black River zostáva totiž aj naďalej ťažkým ihriskom, niečím ako Mont Blanc pre horolezcov. A ani nad ním slnko vždy nesvieti.

Foto – Jana Janků

Autor: Jana Janků | 16. septembra 2013

Komentáre

 1. Negativisticke predpojatosti nepomahaju ani golfistom a uz vobec nie zurnalistom….z kvazi odbornych postrehov vyplyva,ze skratenie ihriska o cca600-700m pre zeny a deti bolo uplne zbytocne,nakolko“treba si zvyknut na ine dopadove zony,ktore su niektore prijemnej sie ,ine komplikovanejsie“ stale ale nie je jasne povedane,ci to bolo vobez pozitivne,alebo negativne
  „Dalej uz nepomoze nic,iba vela premyslat,mat aj kopu zurnalistickeho stastia a vela priazne od zurnalistickeho panbozka“dokazat obcas mysliet pozitivne
  Pozitivne je tam iba to,co je citovane od skutocnych odbornikov

 2. Na rozdiel od predchádzajúceho komentáru p.Kachlíka si myslím, že tento článok je reálnym a vo veľkej miere zhovievavým zhodnotením zmien z pohľadu novinára-golfistu (ženy), ktorá ihrisko poznala pred a zahrala si ho aj po prenormovaní ihriska. Až čas ukáže, či úprava odpalísk a prenormovanie ihriska pomôžu zmeniť názory mnohých amatérskych golfistov (nie rôznymi spôsobmi motivovaných profesionálnych odborníkov). Dovolím si pridať názor golfistu-muža (ktorý už niečo na tomto ihrisku odohral) na zmeny v časti Black River (jamky 7 až 18) a porovnať žlté s modrými odpaliskami.

  Jamka č. 7: Skrátenie jamky o 20 m je kompenzované výškovou zmenou odpaliska o cca 8-9 m nižšie. To spôsobí, že stromy pri Black River sú opticky aj reálne oveľa vyššie, takže už nehrozí, že v prípade nepresnej rany loptička preletí ponad ne. Skrátením jamky sa však zvyšuje možnosť zahrať si druhú ranu z kamennej mohyly (ak nájdete loptičku), čomu sa potešia predovšetkým výrobcovia a predajcovia krátkych želiez.

  Jamka č 8: „Bezpečná“ dopadová zóna (za vodou vľavo a bankrami vpravo) sa priblížila o 8 m, takže miesto železa 5, treba zobrať železo 6 a sofistikovane si prihrať pred vodu… tak ako doteraz.

  Jamka č 9: Konečne, už sa pri dobrej rane netreba obávať najhlbšieho fervejového bankra v strednej Európe, loptička v pohode pristane za ním. Čo však s druhou ranou? Treba si vybrať z dvoch možností: 200 až 230 m rana za vodu, alebo prihrávka pred ňu tak ako sa to zvykne hrať zo žltých odpalísk…

  Jamka č.10: Čo sa zmenilo tu? Aha… žlté odpaliská sú posunuté o 8 m dozadu…, tak im treba.

  Jamka č 11: Ťažký dlhý 3-par, ak sa hrá zo žltých (196 m), ale doteraz som to zažil iba raz, takže nič nové, bežne sú žlté od modrých o 2-3 metre ďalej (a snáď sa to nebude meniť).

  Jamka č 12: Šanca prepáliť prvou ranou bunkre a „morským príbojom“ zvrásnenú fervej je oveľa väčšia (55 m je dosť veľká pomoc), druhá rana napravo od vody, tretia cez vodu do grínu. Ale o to sa snažím (väčšinou márne) aj vtedy ak zahrám zo žltých prvú ranu pred bunkre. Z modrých by sa táto stratégia mohla konečne podariť :))).

  Jamka č 13: O 7 m bližšie k lieviku. Ak som doteraz pri riskantnej rane končil v piesku vpravo alobo vľavo, teraz mám šancu skončiť v kopcoch za nimi (ak nájdem loptičku v rafe).

  Jamka č 14: Ďaľších 7 m bližšie, takže šanca prepáliť to až do druhého či nebodaj tretieho bakra vľavo je oveľa vyššia. Alebo to treba skúsiť zahrať priamo do protisvahu vpravo, teraz je to výrazne ľahšie. Na druhej strane takéto pozície výrazne zvyšujú šance zahrať si tretiu ranu z príťažlivého kamenného návršia pred grínom.

  Jamka č 15: O 54 m bližšie k „priesmyku“ medzi bunkrami. Pri hre zo žltých som ho registroval ako prekážku až pri druhej rane, teraz ho musím trafiť už prvou ranou, alebo nie…?

  Jamka č 16: 6 metrov bližšie, to mi pomôže, druhú ranu možem hrať do grínu o 1/2 čísla kratším železom, ibaže by som skončil o 6 m hlbšie v rafe vľavo…

  Jamka č 17: Jedinečná šanca ako dropovať druhú ranu (vlastne tretiu) pri vode vpravo o 45 metrov bližšie ku grínu…

  Jamka č 18: Tak toto je z modrého odpaliska ďaľšía výzva! Stačí mierne zľava doprava sa točiacou 200 m dlhou ranou trafiť asi 10 metrov široký priestor medzi stromami za Black River a som na dostrel grínu. Pre tých bojazlivejších bude asi lepšie ľahkým S-kom si prihrať pred vodu…

  Ak prižmúrim jedno oko (a druhé si zakryjem), tak hra z modrých odpalísk ušetrí amatérskemu hráčovi 1-2 rany, čo je kompenzované znížením hracieho HCP o štyri rany. Takže muži s HCP 13,0 až 24,9 (tí hrajú z modrých odpalísk), majú ďaľšiu výzvu. Zlepšiť si HCP pod 13 a vrátiť sa na žlté odpaliská, len neviem či sa im to na tomto ihrisku podarí.

 3. Ešte by som rád dodal niečo k názorom odborníkov… Aj moja stará mama tvrdila, že najkrajšie je Jadranské more. Málokto sa jej snažil protirečiť, mnohí s ňou dokonca súhlasili… Ona však bohužiaľ pri žiadnom inom mori nebola.