Nová majstrovská osemnástka v Hrubej Borši sľubuje najmä pohodu

12. augusta 2014

Tohtoročnou udalosťou v slovenskom golfe je nesporne dokončenie 18- jamkového ihriska Green Resort v Hrubej Borši. Účastníci otváracieho turnaja sa zhodli, že ide o krásne, pohodové, férové ihrisko.

Časť ihriska v Hrubej Borši sa hralo, a to dokonca vďaka znormovaniu aj turnajovo, už od polovice vlaňajšej sezóny. Nebola to však ani prvá, ani druhá deviatka, ale kombinácia jamiek z oboch. A tak sa tí, ktorí tam už hrávali, budú musieť teraz trochu zorientovať. Prehľadné značenie im v tom určite pomôže.

Sobota 9. augusta bola otváracím dňom tak pre novú osemnástku ako aj klubový dom s veľkou terasou. Úvodným odpalom na otváracom VIP turnaji texas scramble bol poverený herec Milan Lasica a majiteľ jedného z najkrajších českých rezortov Prosper v Čeladnej Stanislav Pros.  Turnaj (víťazom sa stala dvojica Juraj Droba a Marek Munka) bol vzhľadom na počet pozvaných prvou vážnou previerkou ihriska. Ostatní si ho mohli odskúšať už ďalší deň, pretože je už dokončené a trávnaté plochy krásne vyzreté. Keby nebolo malých stromov a ostatnej kríkovej výsadby, ani by sme nezbadali, že hráme na novom ihrisku.
Rodinné dielo

Prezident Boršského golfového klubu Jozef Munka netajil, že je na ihrisko i celý rezort patrične hrdý. Nečudo. Veď ide o „dieťa“ ako jeho samého, tak aj rodiny na čele so synmi Martinom a Marekom a ich manželiek. On sám pred rokmi zakladal firmu Orag špecializujúcu sa na výsadbu trávnych porastov, ktorá sa podieľala na výstavbe viacerých českých a takmer všetkých slovenských golfových ihrísk.

Osobitné zásluhy na ihrisku má nesporne Martin Munka. On je totiž podpísaný  pod dizajnom tak 9-jamkovej akadémie, ako aj majstrovskej osemnástky. Jeho rukopis možno nájsť na viacerých českých i slovenských ihriskách  – napr. Black Stork vo Veľkej Lomnici, Rajci i  Karvinej. S Hansom Georgom Erhardtom spolupracoval v Báči, redizajnoval niekoľko jamiek ihriska v Piešťanoch, Ostravici, Šilheřoviciach, Rožnove pod Radhoštěm či Malej Ide. Spolupracoval aj s dizajnérskou firmou Jacka Nicklausa pri budovaní 36 jamkového ihriska v Šajdíkovych Humenciach pri Senici.

Výstavbu Green Resortu považuje celá rodina za svoju doteraz najväčšiu výzvu, veď je akousi výkladnou skriňou značky Orag. Munkovci od začiatku tvrdili, že Green Resort má byť priateľským rodinným ihriskom, ktoré dovolí užiť si hru skúseným, ale aj začínajúcim golfistom a odchádzať s neho s pocitom príjemne stráveného dňa. To zdôraznil Jozef Munka aj na otvorení. Vie totiž dobre, že najmä Bratislava a jej okolie, kde sa grupuje najviac golfistov a je aj najväčší potenciál tých budúcich, potrebuje predovšetkým takéto ihrisko. Tie ťažšie, náročnejšie a vyžadujúce si už isté golfové skúsenosti, má už v podobe Black River v Bernolákove či White resortu v Malackách.

Vily okolo ihriska

Nielen preto je už dnes isté, že Green Resort sa o členstvo báť nemusí. Okrem cezpoľných sú to najmä domáci. Súčasťou rezortu je totiž obrovská rezidenčná výstavba.  Ide o model známy a osvedčený v USA, Španielsku i iných krajinách. Ukazuje sa, že bývať v obklopení zeleňou, s pohľadom na čistučkú vodu niektorého z jazierok, ľudí láka. Svedčí o tom aj fakt, že množstvo víl i rekreačných domov je už dokončených alebo rozostavaných.

Majiteľov má za štyri roky už vyše tretiny z celkového množstva 365 stavebných plôch v štyroch zónach. Tým sa tento developerský rezidenčný projekt nesporne zaraďuje v súčasnosti medzi najúspešnejšie na Slovensku. Škoda, že nie vo všetkých prípadoch, a to najmä oproti klubovému domu, sa dokázali majitelia udržať na uzde a ,,uleteli“ s nevkusnými a vzájomne sa bijúcimi architektonickými riešeniami.

Práve vďaka úspešne sa rozvíjajúcemu sa rezidenčnému projektu mohla naplno pokračovať výstavba majstrovskej osemnástky. Jej financovanie bolo totiž naviazané práve na predaj pozemkov okolo.

Medzi akadémiou a novým klubovým domom vidno zatiaľ prázdny priestor. Tam by mal stáť budúci hotel, ktorý by mal postaviť investor zvonku.

Šarm dodávajúci lesík

A aké je nové ihrisko? M. Munka zdôrazňuje, že projektoval pomerne jednoduché, férové, prehľadné ihrisko s čitateľnými a viditeľnými prekážkami tak, aby si na ňom užil hru golfista každej úrovne.

Väčšina ihriska sa ťahá po  typickej juhoslovenskej rovine. Ferveje sú však krásne tvarované  do zaujímavých obrazcov prerušovaných bankrami či vodnými hladinami. To všetko si vyžiadalo veľké presuny pôdy. Posledný vzhľad dráham i grínom dával medzinárodne uznávaný šejper Angličan Chris Horn.

Areál v Hrubej Borši má niečo, čo chýba napríklad Báču či Skalici. Je to lužný lesík uprostred, s košatými prevažne listnatými stromami. Ten mu dodáva atmosféru, šarm a na niektorých jamkách sa dá  skryť pod stromy v čase horúčav, aké vládli aj pri otvorení. Hoci popri dráhach je už vysadených približne 2 500 mladých stromov a kríkov,  predsa len potrebujú ešte pár rokov, aby dorástli do patričnej výšky.

Lesík využil dizajnér ako sa len dalo. Je do neho plne alebo čiastočne integrovaných osem jamiek. To isté platí o vode. Jazierok sa dotýka polovica z osemnástich dráh, pričom nechýbajú ani dva ostrovné gríny. Celkovo štrkoviská zaberajú 10 hektárov, čo si vyžiadalo až 8 000 m3 výkopov.

Americký štýl 

Prvé, čo si golfista všimne už na prvom odpalisku, sú príjemné široké ferveje.  Dopadové zóny sú široké 70-80 metrov. M. Munka pripomína, že pri dizajnovaní tohto ihriska mu boli vzorom americké ihriská. Nesporne to poteší najmä menej skúsených golfistov. Na takejto ferveji sa loptička, ak neomylne nesmeruje do vody, dá vždy nájsť. Navyše aj semirafy sú pomerne široké a rafy sú zarastené zväčša riedkou trávou. Hráči tak nebudú strácať veľa času hľadaním lopty.

Celkovo má  osemnástka dĺžku  6 646 metrov z čiernych odpalísk,   6 197 m z bielych, 4 995 m z červených a  par 72. Znamená to teda, že je pripravená aj na hru profesionálov a budú sa môcť na nej organizovať aj prestížne turnaje. Potešíme aj dámy. K tým bol architekt mimoriadne vľúdny, pretože ich odpaliská sú vo väčšine prípadov výrazne pred mužskými a navyše pred vodou.

Grínová tráva aj na dráhach

Ďalším prvkom ihriska je špičková kvalita trávy na fervejach. Ide totiž o taký istý druh, aký je vysiaty na grínoch. Takúto bent grass, (ohybnú trávu) má väčšina popredných PGA ihrísk. Trávnik nielenže vyzerá výborne, ale aj sa z neho dobre hrá.

Sme na to hrdí, ale na druhej strane si trávnik vyžaduje náročnejšiu údržbu,“ pripomína J. Munka. Lysiny treba neustále opravovať a dosievať, najmä vtedy, ak sa po ihrisku pohybuje veľa nedisciplinovaných hráčov neunúvajúcich sa vrátiť vyseknuté rezne späť.

Dokonale „vymanikúrovaným“ dráham kontrastuje bohatý počet bankrov s bielym pieskom. Niektoré sa efektne ťahajú až do jazierok, takže vyzerajú ako pláže. A efektne vyzerajú aj pomerne veľké pieskové plochy, tzv. waste land. Na týchto jamkách má hráč pocit, akoby sa ocitol kdesi v púštnatých častiach Texasu či Arizony.

Nezmenené ceny

Ani po otvorení novej oesmnástky sa zatiaľ ceny za hru v Hrubej Boši nemenia:

35€/týždeň

45€/víkendy a sviatky. 


Foto: Green resort

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Jana Janků | 12. augusta 2014