Slovak Championship Open aj tohto roku v Penati

09. augusta 2018

Aj Slovensko patrí medzi krajiny, kde sa najlepší golfisti môžu zúčastniť prestížneho turnaja Open, v tomto prípade Slovak Championship Open. Tohto roku to bude 9.-11. septembra na ihrisku Legend v Penati. Do histórie i súčasnosti turnaja sme načreli s jedným z hlavných organizátorov Petrom Petrovičom.

  • Ako sa to všetko začalo?

Vlaňajším víťazom Slovak Championship Open bol Petr Nič z ČR.

Slovak Championship Open (SCHO) sme začali organizovať spolu s Pavlom Bielikom na základe úplnej náhody. Turnaj, ktorý bol v roku 2014 bol len ako Championship PGA SK, ale len pre členov tejto organizácie a hralo sa iba na rany. Keď sa mi podarilo zohnať prvé financie na turnaj vyššej úrovne s partnerom Paľom Bielikom sme si prediskutovali, aký by mal byť. Prvé dva ročníky 2015 a 2016 boli v Hrubej Borši, no návštevnosť bola dosť nízka. A tak som sa rozhodol osloviť ďalších ľudí, ktorí dávajú do golfu peniaze a uspel som s konceptom, ktorý je odlišný od tradičného turnaja AM. Rok 2017 bol teda prvým rokom SCHO. Hoci išlo o nový projekt, podarilo sa nám zohnať 10 000 € na prize money a financovanie ďalších záležitostí okolo organizácie. Takýto turnaj musí hráčom poskytnúť určitý štandard, tak ako je to zvykom aj na iných podobných podujatiach. Hráčom boli vyplatené výhry ihneď po odohratí turnaja, kvôli dôvere do budúcnosti. Vlani sme tento turnaj vrátane organizácie a všetkého okolo zvládli k spokojnosti.

  • Boli ste v mínuse?

Áno, boli. Išlo o stovky eur, ale ideme ďalej.

  • Vlani hráčov i organizátorov potrápilo počasie…

Mali sme samozrejme veľké očakávania, ale čo nás totálne zaskočilo, bolo počasie v deň PRO AM turnaja. Lialo tak silne,  že sme sa ho rozhodli ukončiť po 9 jamkách. Vyhlásenie výsledkov tak bolo skoršie a na oficiálne otvorenie turnaja hlavného turnaja prišlo len pár hráčov zo zahraničia. Na druhú stranu sa dostatočne najedli a dobre si potrénovali, za čo nám vrelo ďakovali.

  • Aká bola samotná účasť na turnaji?

Pôvodne sme rátali s väčšou, no neznalosť pravidiel PRO turnajov niektorých odradila. Na štartovnej listine bolo 40 hráčov, najlepší amatéri a profesionáli zo siedmich štátov Európy. Prize money 10 000 € sme rozdeľovali podľa dobre vypočítaného kľúča, kedy aj  20-ty hráč v poradí mal nárok na výhru 200 €, čo nie je veľa, ale ani málo. Na turnaj SCHO 2017 si nomináciu vybojovali hráči nezvučných mien, ako Martin Vasilenko, či víťaz trojdňového turnaja Majstrovstvá LGK Matúš Maďar. Chytili sa šance a neboli na chvoste poradia, ale pekne zamiešali karty profesionálom.

  • Kto sa môže tohto turnaja zúčastniť?

Aj tento rok sa o kartu hralo na trojdňovom turnaji vo Veľkej Lomnici. Ostatní majú jasne dané športové kritéria, ktoré musia splniť.

  • Významnú rolu nesporne hrá aj to, kde sa turnaj vôbec koná….

Isteže. Preto patrí veľká vďaka golfovému rezortu Penati, pretože vyšlo v ústrety nám, organizátorom. Celý pomocný arzenál ľudí bol pohotový a nadmieru profesionálny, čo bolo veľkým prínosom turnaja.

  • Spomínali ste prize money a sponzorov. Aká je situácia tohto roku?

Naši vlaňajší partneri si zaslúžia veľké ďakujem, pretože aj keď nedostali 100 % späť z PRO-AM turnaja, rozhodli sa, že nás budú podporovať aj ďalej. Zároveň sa k nim pridali noví, ktorí sa dozvedeli, že takýto turnaj organizujeme. Pre nás je to vlastne budúcnosť, ktorá sa ukáže až časom. Veríme, že každé euro investované do takéhoto projektu bude o pár rokov prínosom. A každý partner si vytvoril už prvým turnajom historickú vlajku na golfe na Slovensku. Slovak Cahmpionship Open 2017 bol napriek  všetkým peripetiám úspešným.

  • Na čo sa môžu záujemcovia tešiť tohto roku?

Tohto roku sa bude hrať na ihrisku Legend

Tohtoročný turnaj Slovak Championship Open bude tohto roku 9. – 11.septembra 2018 opäť v Penati, ale hrať sa bude na Legend Course. Pretože termín vybraný spolu s hlavným partnerom nekoliduje s turnajmi ostatných PGA asociácií,  očakávame, že počet hráčov prekročí päťdesiatku. Garantujeme, že prize money 10 000 € budú vyplatené, sú už na účte. Mediálny výstup bude zabezpečovať Golf Channel,  printový vydavateľ českého časopisu Golf a aktuálne informácie uverejní aj web magazín 0www.golfandtravel.sk. O tomto turnaji bude natočený aj filmový dokument, čo nám zabezpečí šírenie dobrej značky. Odvysiela ho aj Golf Channel a natáčať ho bude brnenská TV spoločnosť na čele s Petrom Čížekom.

  • Príde si titul obhájiť vlaňajší víťaz?

Podľa mojich informácií sa pripravuje a bude sa snažiť zopakovať víťazstvo. Nám, organizátorom, bolo milým potešením, keď vyhral vlani SCHO Čech Petr Nič, výborne sa umiestnili Aleš Kořínek, Sebastijan Ajster či Tamáš Lugosi, všetko výborní hráči. Juraj Zvarík bol hneď za nimi a nezaostali ani ostatní Slováci ako Valášek, Keher či Friesz. Fotky tohto turnaja a výstupy boli malým zadosťučinením asi ročnej práce v rôznych internetových a printových médiách. Asi sme to urobili dobre.

Foto: archív SCHO a Penati

Autor: Jana Janků | 09. augusta 2018

Pridať komentár