Zlaté Borneo pre Michala Chamillu

29. októbra 2019

Bola to myšlienka aj na Slovensku známej švédskej hokejovej ikony Svena Tumbu. Vďaka nemu sa už štvrťstoročie sa stretávajú amatérski golfisti na majstrovstvách sveta. Tentokrát v  malajzijskej časti ostrova Borneo. Slovensko si odtiaľ odnieslo vďaka Michalovi Chamillovi titul Majstra sveta.

Jej kráľovská výsosť švédska princezná Brigitte.

World Amateur Golfers Championship (WAGC), teda Majstrovstvá sveta golfových amatérov, je  obrovské podujatie. Aj tohto roku naň prišlo 450 hráčov sprevádzaných partnermi a priateľmi zo 40 krajín sveta. Medzi hosťami bola aj kráľovská výsosť, dnes už 82-ročná švédska princezná Brigitta. Už tradične nechýbala ani stále šarmantná manželka Svena Tumbu – Mona a pravdaže miestne celebrity na čele s ministrom turizmu.

Slovensko už tradične priviedol na toto podujatie promotér Rasťo Koyš. On je zároveň aj organizátorom národného finále a v spolupráci s golfovými túrami Veget, Olympic Casino a Golfzóna série 25 kvalifikačných turnajov na Slovensku.

V  tropických podmienkach

Slovenský tím.

Svetové amatérske golfové majstrovstvá WAGC mali podobu štvordňového turnaja na štyroch prekrásnych ihriskách okolo hlavného mesta provincie Sabah – Kota Kinabalu: Sutera Harbour Marina Golf& Country Club, Sabah Golf and Country Club, Nexus Golf Resort Karambunai a Dalit Bay Golf & Country Club

Ako to je už v trópoch bežné – hralo sa v náročnom horúcom a vlhkom počasí, občas  prerušovanom búrkami. Nespornou pomocou bolo, že všetci hráči mali k dispozícii autíčka.

Amatérsky majster sveta v golfe Michal Chamilla.

Golfové hriská sú obklopené bohatou tropickou vegetáciou, majú zaujímavý layout od špičkových dizajnérov. Boli perfektne upravené a ponúkli aj množstvo iných zážitkov, napríklad stretnutia s opicami, rôznym vtáctvom či ondatrami.

V dvoch súťažiach

Slovenské tímy nastúpili v dvoch súťažiach – 5 člennej reprezentačnej (Championship) a pozývacej (Invitational), ktorá sa hrala v dvojiciach. Reprezentačný tím pozostával z hráčov, ktorí sa museli prebojovať v celoročných súťažiach a na záver vyhrať svoju kategóriu v dvojkolovej finálovej  súťaži na Slovensku, a tak si vybojovať účasť na súťaži v Borneu. Tvorili ho Michal Wirdzek (vo svojej kategórii HCP 0-5 skončil na 22.mieste), Miroslav Krčmár (19. , HCP 6-10) Ján Čirka (14., HCP 11-15), Bohuš Hlavatý (16. HCP16-20) a Daniel Strapák (18., HCP 21.-25). Ako tím skončili na 21. mieste.

V kategórii Invitational Slovensko zastúpili 3 dvojčlenné tímy: spomínaný Michal Chamilla a Daniel Dropčo (skončili 14.), Peter Pálka a Róbert Potocký (28.), Rusty Koyš a Torsten Reissig (44.) z celkovo 75 tímov.

V HCP kategorizovaných individuálnych súťažiach sa Slovákom darilo najlepšie. Víťazom a zároveň Majstrom sveta v HCP kategórii 6-10 sa stal Michal Chamilla, inak člen klubu v Borši i Penati. Torsten Reissig skončil v HCP kategórii HCP 26-30 na peknom 5. a Peter Palka na 13. mieste v  kategórii HCP 11-16.

Sven Tumba – po hokeji mu učaroval golf

Zakladateľ tohto WAGC Sven Olaf Gunnar Johannson, prezývaný podľa rodného mestečka Tumba, už nežije. Zomrel v roku 2011 vo veku 80 rokov. V 50. a 60. rokoch bol

Slávna švédska hokejová legenda Sven Tumba.

slávnou švédskou hokejovou legendou a aj mnohí slovenskí pamätníci, ktorí hrávali hokej na prírodných klziskách na dvoroch či rybníkoch si radi dávali prezývku podľa neho. Dodnes je držiteľom švédskeho rekordu. Za národný tím dal počas 16- ročnej reprezentačnej kariéry neuveriteľných 186 gólov. V roku 1997 ho tiež inaugurovali do Siene slávy IIHF a o dva roky na to ho vyhlásili za Najlepšieho hokejisti Švédska všetkých dôb. Po skončení hokejovej kariéry sa stal vášnivým golfistom, golfovým dizajnérom a propagátorom tohto športu najmä v bývalom Sovietskom zväze. Bol totiž človekom, ktorý hlboko veril myšlienke spájať ľudí prostredníctvom športu bez ohľadu na jazykové či kultúrne bariéry. Dones fungujúce podujatie WAGC je toho dôkazom. Vo Švédsku ho tiež vyhlásili za osobu, ktorá v histórii najviac ovplyvnila tamojší golf a predstihol tak dokonca najúspešnejšiu švédsku hráčku Anniku Sörenstam. [/box]

V roku 2020 do Mexika

Budúci rok sa svetové finále presunie do Severnej Ameriky. V polovici októbra bude toto prestížne amatérske podujatie hostiť mexický Cancun.

Autor: Jana Janků | 29. októbra 2019